Anne, Oyuncu, İş Kadını Şebnem Özinal ile Röportajdaydık!.

Şebnem Özinal ile aynı dönemin kadınlarıyız .  Son iki yıldır kendisiyle bir çok yerde karşılaştık, sohbet ettik. Fotoğraflar çektik paylaştık ama bir türlü oturup sohbet edememiştik. Hayat artık fazlasıyla sanal günümüzde. Bazen de sırf fotoğraf çektirmek için insanlar yanınıza geliyor ya. Neyse bu başka konu. Şebnem ile röportaj için bir araya geldiğimiz de sevgili Mehmet Ustaoğlu’da yanımızdaydı. Bizim anlattığımız ortak isimlerin bazılarını doğal olarak bilmiyordu. Şebnem ile gülüştük eh dedik bu da dönem farkı 🙂  Şebnem’i bilinenlerin dışında anlatmak istedim sizlere. Zaten bugüne kadar bir çok dergi, magazin eki ve blog sayfalarında kendisiyle yapılmış röportajlara rastlayabilirsiniz. YSM’in fotoğrafları ve sorularıysa sadece burada var.

Karma’ya inandığımıza ve hayata hep iyi yönden baktığımıza göre yine yeniden paylaşmak üzere. Şebnemcim, keyifli anlar için çok teşekkür ederim. Şimdi fotoğraflarla  sohbet  zamanı.

YSM

Şebnem Özinal
Şebnem Özinal/ Karaköy / On Off Mayıs 2015 

Şebnem Özinal anne, oyuncu , iş kadını olarak biliniyor. Peki kimdir Şebnem Özinal?

Aslen Ankara doğumlu bir albay kızıyım. Okul yıllarımı çokkkk çalışkan bir öğrenci olarak geçirip , üniversitede İ.T.Ü maden fak. jeoloji mühendisliğini bitirirken okulda kalıp akademik kariyer yapma peşindeyken , hiç planlı olmayan bir şekilde kendimi önce güzellik yarışmasında daha sonra da Dormen tiyatrosunda oyuncu olarak buldum.

10 yıl kadar Dormen tiyatrosunda önemli roller üstlendim. Aynı zaman da çeşitli tv dizileri ve programlarında yer aldım.O zamanlar yani 90’lı yıllarda bu kadar büyük bir dizi furyası olmadığı için oyunculuk daha zor şartlar altında yapılıyordu. Ben bir yandan okurken bir yandan da tiyatro ve tv ye yetişmeye çalışıyordum.Böylece 10 yıl geçti.

Daha sonra Genco Erkal Tiyatrosu , Ali Poyrazoğlu tiyatrosu , Tiyatro İstanbul gibi topluluklarda çalıştım.Ayşe’nin doğumundan sonra anne – bebek sağlığı konularını işlediğim sağlık programını hazırlayıp sundum ve doğum fotoğrafları çeken bir şirket kurdum .

Kariyerin nasıl başladı? Hayalin hep oyuncu mu olmaktı?

Hayalimde oyunculuk tabii ki vardı ama bunun bir hayal olarak kalacağına inanıyordum . Çünkü ailem karşı çıkıyordu bu fikre . Ben de girdim mühendislik okurken hayat beni tiyatro ile tanıştırdı. Ama aklım hep tiyatro sahnesindeydi . Şuna inanıyorum birşeyi çok içten isterseniz hayat size getiriyor. Şanslı tesadüflerle Dormen tiyatro ekibiyle tanıştım . Harika oyuncularla aynı sahneye çıkma şansını yakaladım . Ama tabii ki çok çalıştım ..

Anneliğin yanı sıra aktif iş hayatın var? İş hayatı hikayenin neresinde?

İş hayatım hep çok yoğun oldu . O yüzden evlilik çocuk hep ertelendi . Ayşe’nin doğumunda anne , bebek , doğum konularında çok fazla okudum araştırdım. O aralar doğum fotoğrafçılığının yükselişte olduğu bir dönemdi. Bu çok özel ve bir kez şahit olunabilecek anlara her ailenin sahip olması gerektiğini düşündüm. Bebeletto.com u kurduk bir çekirdek ekip oluşturduk. Fotoğrafçımız , baskı ekibimiz, grafik tasarımcımız . Ailelerin talebi üzerine doğuma girip fotoğraflayıp , kronolojik bir sıra ile grafik tasarımını yapıp kısa sürede ve uygun bütçelerle ailelere ulaştırıyoruz. Ben koordine ediyorum Ama çok hızlı ve profesyonel bir ekibim olduğu için fazla zamanımı almıyor.Ama çok keyif aldığım bir iş . Önümüzdeki yıl yapıcak olduğum tv programımın içinde de doğum anlarına yer vermek istiyorum .

SebnemOzinal_YesimMutlu_3

Şebnem Özinal / Karaköy Sokakları / 2 Cafe / Odun / Mayıs 2015

Şefik Öztek ile hayat nasıl? Ben biliyorum da bilmeyenler için soruyorum ne zamandır birliktesiniz?

Şefik le 12 yıldır beraberiz. Evliliğimiz bu yıl onuncu yılında . Gayet iyi gidiyor evin içinde iki tane ikizler biraz zor oluyor ama idare ediyoruz…. Çok sade bir hayatımız var . Geçmiş dönemde çok hareketli iş hayatlarımız olduğundan Ayşe’nin doğumu ikimize de çok iyi geldi. Daha düzenli ve sağlıklı sakin yaşamaya özen gösteriyoruz. Şefik yaptığı işin tersine klasik ev yaşantısını çok sever. Seyahat etmeyi ve Bodrum da yaşamayı da çok seviyoruz.

Evlilik ve prenses Ayşe ile hayat nasıl?

Gayet güzel . Tabii ki zor yanları da var. Özellikle çalışan anne olmak zorluyor biraz. O konuda Şefiğin desteğini çok alıyorum sağ olsun . Çok ilgili bir baba . Benim yoğunluğumda turne vs. yokluğumu Ayşe ye hiç hissettirmiyor . Geç anne olduğum için anneanne/ babaanne desteği pek alamadım . Karı koca baktık yalnızca Ayşe’ye. Bakıcı yardımını sadece ev işlerinde alıyoruz. Diğer tüm ayrıntılarla anne baba olarak bizzat biz ilgileniyoruz.

Annelik sonrası hayatında neler değişti? Bir daha asla yapmam dediğin neler var?

Bir daha asla başkasının anneliğini eleştirmem herhalde. Ablamı çok eleştirirdim hepsi başıma geldi. Anneliği yaşayıp görmek ve öğrenmek gerekiyor . Anne olmadan ne deseniz boş . Kendi kurallarını yaratan bir kavram annelik . Her çocuk kendi ailesinin sistemine göre yetişiyor .Tabii ki genel geçer kuralları uygulamakta fayda var. Ben çocuğu özgür bırakma taraftarıyım. Çok doğal ortamlarda oynayarak , yanlışlarını kendisi bulmasını sağlayarak yetişmesini istiyorum . Mutlu olduğu her ortamı destekliyorum. Ama kendimi de çoğu zaman mutlu edecek şeyleri buluyorum Çünkü anne mutlu çocuk mutlu!!!!!

SebnemOzinal_YesimMutlu_5

Şebnem Özinal / Karaköy Sokakları / Mayıs 2015

Günümüzde herkes ünlü olmak ve bilinirlik peşinde. Sen hem ünlüsün hem de belirli bir döneme damga vurmuş bir isim. Şimdi de çok güzel işlere imza atan bir kadınsın. Neden magazin sayfalarını süslemiyorsun? Kişisel tercih mi yoksa ?

Evet kendi tercihim . Bir dönem bilinirliğin çok keyfini çıkardım zaten . Ben popüler olmak istemiyorum . Yaptığım işler popüler olsun istiyorum . İş konusunda çok titizim . İyi çıkıcak bir proje değilse asla yapmak istemem . Gerekirse uzun süre beklerim ama kötü bir projeye imza atmam. Şu anda eğitimcilik de yapıyorum . Öğrenci yetiştirmek çok güzel bir duygu…

Şu an ki hayatında yaptıklarını yapmasan ne yapmak isterdin?

Yine oyuncu olmak isterdim ama başka bir ülkede . Yani sanata daha farklı bir değerin verildiği ülkelerde. Ya da doktor olabilirdim . Beni her zaman en az oyunculuk kadar heyecanlandıran bir meslek olmuştur. Cerrah olmak isterdim mesela.Ve daha fazla çocuk yapmak isterdim. Şefiği ikna edebilirsem bir bebek evlat edinmek istiyorum 1 yıl içinde…

Sebnem_Ozinal_YesimMutlu2

Şebnem Özinal / On Off Karaköy / Mayıs 2015

Sihirli değneğin olsa hayatında neleri değiştirmek isterdin?

Bir gün içinde daha fazla işe koşturabilmek için uçabilme yeteneğim olmasını isterdim . Daha güzel şarkı söyleyebilmek ve müthiş dans yeteneği enjekte ederdim kendime .

Plan, proje var mı yakın gelecekte bizi neler bekliyor?

Var projeler. Yeni kurulmakta olan Çevre tv için bir sağlık programı hazırlıyorum . Eylül ayında hayata geçicek . Ayrıca yeni bir tiyatro oyunu için provalarımız temmuz ayının başında bizi bekliyor . Öğrencilerle haziran sonu biticek dönemimiz için bir oyun hazırlıyorun orada yönetmenlik yaptığım için provalar çok yoğun devam ediyor ….

Şebnem Özinal

Şebnem Özinal / Karaköy Sokakları / Mayıs 2015

 

Yorum yok

Yorum Yazın