Alıngan mısınız yoksa?

Vallahi şaşırdım!. Şaşkınım bir yazı yazdım yazıyı üzerine alınan alınana. Yahu  kimseye  mesaj vermek ne de eleştirmek derdim. Kaldı ki sosyal medya deyimiyle “atarlanmadım da ” . Yani atara atar,  gidere gider durumu yok ortada 🙂

Bakın wikipedi alınganlık için ne güzel özetlemiş. Benim durumum ve yazdığım yazı en çok şu maddeye giriyor. Diğerleri için siz wikipediye bakabilirsiniz 🙂

  • Diğer insanların, özellikle de yabancıların, kendisi hakkında arkasından konuştuklarını düşünebilir.

Şimdi bu yazıyı yazdım . Gelin size de anlatayım. Kendimin dahi haberdar olmadığım kişilerin yazıyı üzerine alınıp benim tanıdığım arkadaşına YSM bu yazıyı benim için mı yazdı diye sorması, o arkadaşın benim arkadaşımla bir araya gelip “aa biliyor musun YSM bu yazıyı ….. için yazmış” diyerek kahve eşliğinde anlatması. Sonra arkadaşımla tesadüfen bir araya geldiğimizde arkadaşımın bana geçen hafta …. arkadaşın geldi bana bunu anlattı “o yazıyı sen buna mı yazdın “ diye sorması. Bana sorduğu insanı ilk kez duymam ve ilk kez hayatında olan biteni görsel olarak instagramdan görmem.  

Şimdi biri bana açıklasın lütfen 🙂 Ben varlığını bilmediğim, fotoğraflarını hiç görmediğim bir insan için nasıl yazı yazabilirim? Vallahi bu nasıl bir haldir ben işin içinden çıkamadım. Anlayan varsa bana anlatsın.

Sonra bir arkadaşım yazdığım maddelerde yer alan “cenazeden fotoğraf paylaşmak “ ile ilgili beni aradı. Bir kaç kişi kendisine ” YSM bu maddeyi senin şu şu şu fotoğrafın üzerine yazdı ” demiş. Yahu bahsi geçen fotoğrafı görmedim ki . Vallahi delireceğim. Sanırım milletin işi gücü yok tüm gün elinde telefon o an ne oluyor bitiyor ona bakıyor. Sonra da her türlü mesaj haliyle ekran görüntüsü alıp birbirine atıyor 🙂 Benim o kadar zamanım olsa neler yaparım neler. Ben teknolojiyi iyi kullanırım evet ama gerektiği kadar. Kimsenin hayatını,  fotoğraflarını didikleyecek kadar da delirmedim henüz. Arkadaşımı takdir ettim açık yürekliliği için. Zaten arkadaşımsa açar bana sorar o sormadan da ben ona bunu bunu yapma diye en başta söylerim. O derece yakın bulurum ben sevdiklerimi. Hayretler içindeyim vallahi . Bir yazı yazdım ortalık karışmış ne diyeyim muhabbetiniz bol olsun. Verin veriştirin,  çekiştirin çekiştirdiğiniz kadar. Ama bilin ki o, bu, şu , o için yazmadım bu yazıyı. Bu yazıda ki örnekler herkes olabilir, ben olabilirim.

Uzmanlar diyor ki “Aşırı alıngan biri için ya kendisiyle ilgili başkalarının söyledikleri ve düşündükleri çok önemlidir ya da kendisi çok ‘önemli biri’ olduğu için sürekli onunla ilgili konuşulur veya düşünülür. Bu iki durumda da genellikle yapılan hata zihin okumaktır. Yapılan her hareket, söylenen her söz bir şey ima ediyor, bir anlama geliyordur.” 

Son not olarak şunu yazacağım. Hayat akıp gidiyor. Her an herşey değişiyor. Siz başkalarının ne dediğine, ne düşündüğüne takılıp kalmayın. O başkaları ( bu ben oluyorum) sizin hayatınız  üzerinde bir yazıyla dahi olsa gününüzü etkilememeli. Yahu başkaları sizden önemli değil.

Sosyal ortamda bir insanın en zorlandığı durum alınganlıktır. Acaba bana mı yazdı bana mı laf attı diye düşünüp durmayın.

Şimdi kendinizi benim yerime koyun lütfen. Sizce ben o satırları sizin için mi yazdım?

Yapmayın etmeyin, hayat güzel bir armağan.

Hayatı dolu dolu yaşayın tadını çıkarın.

YSM

Yorum yok

Yorum Yazın