Aşkın Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Dört bir yandan saldırı altındayız. Aşkın istilasına uğradık. Adım atılan her yerde “14 Şubat Sevgililer Günü“ne ait kırmızı temalı sloganlar, afişler ve bilumum reklamlar. Bir çok kişi de “Sevgililer günü” hediyesi ne alsam derdi çoktan düşmüş. Aret Vartanyan’ın da dediği gibi “Islak hamburgercinin bile sevgililer günü menüsü yaptığı, her nesnenin, objenin bugüne devşirilmeye çalışılmasından çok uzak bir anlam… Aşkın kutsaliyetinin kutsanması, bir pofuduk ayıya sığmıyor…” Kutlayanlar için kutlu olsun..

Madem gündem sevgiliye bu güne odaklanmış benden de  “Aşkın Fotoğrafı Nasıl Çekilir” size hediye 🙂

“Aşkın Fotoğrafı ” demek bana göre portre fotoğrafı demek. Çünkü portre fotoğraf insanı en iyi anlatan yollardan biri.

e318fb1c3b551e2c26813d402d5b42f1

Aşk fotoğrafı çekerken aşkın yansıtılması, arka plan, ışık, renkler, mekan kullanımı ve o an dediğimiz kritik anı yakalamak önemlidir. Size fotoğraf nasıl çekilir gibi temel teknikleri yazmadım. Elinizde ki kamera ile en doğal aşk fotoğraflarını nasıl çekersiniz onu anlatmaya çalıştım.

Aşkın Fotoğrafını çekerken;

 • Fotoğrafını çektiğiniz çiftleri fotoğrafa en doğal halleriyle, en iyi şekilde yansıtın. Duyguları yansıtırken estetik olarakta vücut, el, kol, yüz ve ten ifadelerine odaklanın.
 • Duygular önemlidir. Her insan bir dünyadır. Fotoğraf çekerken doğal ve etkili bir duruş mükemmel kareye sizi götürür. Aşık / Sevgili/ Çift fotoğrafları çekerken en olumlu ana odaklanın. Bu bir gülümseme, minik bir öpücük ya da bakış olabilir.
 • Fotoğraf çekerken arka plana dikkat edin. Tek renk arka plan kullanmak etkili bir yolken mükemmel fotoğraflar için bazen yeterli olmaz. Aynı şekilde fotoğraf çekerken giyilen elbiseler, saç rengi vb arka plana uygun olmalıdır. örneğin, siyak bir duvar önünde aşk fotoğrafı çekeceksiniz ama siyah saçlı modelin ışık almayan bir alanda fotoğraflamanız saç ve duvarın birbirine karışmasına sebep olur. Aman dikkat 🙂
 • Aşk fotoğrafları çekerken modelleriniz ( Aşık / Sevgili/ Çift) dışında kimseyi çekmemeye özen gösterin. Kimse aşk fotoğraflarında başkasını istemez 🙂
 • Doğal ortamda çekilen fotoğraflarda manzaranın etkisini lütfen ikinci planda bırakın. Manzaranın içinde kaybolmuş aşk fotoğrafı sizce ne kadar etkilidir?
 • Işık, fotoğrafın herşeyiyse aşk fotoğrafının da her şeyi duygudur.Aşık / Sevgili/ Çift ya da fotoğrafladığınız kişilerin aralarında geçen kısa dahi olsa gerilim tartıma vb varsa çekimi bırakın. Ortam rahatlayınca çekime devam edin.
 • Unutmayın ışık neredeyse fotoğrafta orada olur. Doğal ışıkta çekim yaparken ışığı iyi kullanın.
 • Aşık / Sevgili/ Çift fotoğraflarında renk önemlidir. Renklerin psikolojik etkisi ve anlamı fotoğrafları başka bir duyguya taşır. Fotoğraf çekimi yaparken değişik renk ve modellerde elbiselerle çekim yapmak sadece dış görünüşü değil kişiliğini ve saklı kalmış yönlerini ortaya çıkarabilir. Renklerin bütünlüğü çiftin fotoğraflarında güzel sonuç yarattığı gibi birbirlerine ilgiyi arttırır sakın unutmayın.
 • Aşık / Sevgili/ Çift çekim yapılan mekan önemlidir. Mekan seçiminde mutlaka rahat hareket edebileceğiniz ortam olmasına özen gösterin. Dar bir alan da çekim yapmak zordur.
 • Çiftlerin mahremiyetine özen gösterin. Neyi çekip neyi çekemeyeceğinizi çekim öncesi mutlaka konuşun. İzin vermedikleri anlar sizin için mükemmel kara dahi olsa sakın çekmeyin 🙂
 • En zor an, makinenin kendisine çevrildiğindeAşık / Sevgili/ Çiftlerde gözle görülür bir değişim olur. Yüz ifadeleri değişir, kendilerini farklı ifade edebilirler. Kişiler oldukları gibi görünmek yerine olmak istedikleri gibi poz vermeye çalışırlar. Bu da değişik bir yüz ifadesine yol açar. Bu fotoğrafçılarda bile yaşanır. Buradaki kritik an doğru anda çekimi yapmaktır.

Aşka inananların günü kutlu , fotoğrafınız bol olsun.

Aşk ile,

YSM

Yorum yok

Yorum Yazın