Tribeca Ailesiyle Röportajdaydık!.

Tribeca Ailesi uzun yıllardır İstanbul ve Ankara’da lezzet severlere hizmet veriyor. Bendeniz de sıkı müdaviyim. Her fırsatta kendimi orada bulduğumu hep söylerim. Zaten blogumda da Tribeca ile yazıları okuyabilirsiniz. Çocuklarla birlikte gittiğim mekan menüsünden, ortamından, gıda hijyenine benden hep tam not alıyor. Onların belki buna ihtiyacı yok. Yine de bu hassasiyetleri ve bu kadar pozitif mekanlara imza attıkları için teşekkür etmek istedim.

“Yaza Merhaba” partimizde malum Tribeca Yeniköy’de gerçekleşmişti. O kadar kalabalık grubu öyle güzel ağırladılar ki unutabilmem mümkün değil. O gün kendilerinden bir röportaj sözü almıştım. Malum yaz herkesin yaz planı vb derken röportajı ancak yapabildik.

TribecaAkbati_SevketErtok_SelcumCamci

Bayram öncesi Tribeca Akbatı’da Tribeca Yönetici Ortağı Şevket Ertok ve  Tribeca Mutfak Koordinatörü Selçuk Camcı ile  bir araya gelerek kendilerini biraz anlatmalarını istedim. Sağolsunlar kırmadılar, cevapladılar. Aklıma gelen ne varsa sordum. Gelin birlikte okuyalım. Ha bu arada sizin Tribecanız Hangisi?

Sevket-Ertok

Kimdir Şevket Ertok? Nasıl Tribeca Ailesi’ne katıldınız?

Üniversite ve Yüksek lisans eğitimimi yurt dışında tamamladıktan sonra çeşitli firmalarda yöneticilik yaptım.17 senelik profesyonel iş yaşamının ardından girişimci ve sosyal yanımın baskısı ile yeme ve içme sektörüne ilgi duymaya başladım. Tribeca’nın iş ortakları eski arkadaşlarımdır. 2011 yılında markayı büyütme kararı alan ortaklar büyüme sürecinde yönetici ortak olarak Tribeca ailesine katılmamı teklif ettiler. Hep beraber yeni bir kurumsal kimlik ve mimari konsept üzerine çalışmaya başladık. Markanın yeniden uyanışı böyle başladı.

2004 yılından bu yana Tribeca’nın müdaviyim. Siz Tribeca’nın hikayesinin neresindesiniz?  Sizin Tribecanız nasıl? 

1998 yılında İstanbul’un Yeniköy semtinde esmeye başlayan lezzet rüzgarı TRIBECA sonrasında İstanbul’un en seçkin semtlerinde; Nişantaşı ve Akatlar ‘da hizmete girdi. 

2000 yılında Ankara şubesi hizmete başladı. Ben bahsettiğim gibi markaya 2011 yılında katıldım.2012 yılından itibaren yeni kurumsal kimlik ve mimari konseptinin yanında yenilenen menümüz ile hizmet sunmaya devam ediyoruz.2014 yılında yeni konsept ile ilk şubeyi mart ayında Akbatı AVM’de ve Mayıs ayında ise Aqua Florya AVM’de açtık.

SevketErtok

Tribeca’ her zaman çok rahat ettiğim keyifle zaman geçirdiğim nadir yerlerden. Mimari tasarımdan konsepte fengshui gibi tercihleriniz var mı? 

Yeni mimari konsepti oluştururken, burada vakit geçirecek insanların kendilerini evlerindeki  gibi nasıl rahat hissettiririz sorusuna cevap aradık .Tüm gün yemek yenilirken, rahatça oturulabilir ve sohbet edilebilir ya da çalışılabilir alanlardan oluşan tekdüzelikten uzak bir tasarım ile Tribeca konseptini yarattık.  Güne lezzetli ve çeşitli seçeneklerin olduğu bir kahvaltı ile başlarken, (bu arada günün her saati kahvaltı menümüzden istekte bulunabilirsiniz) Koltukta yayılarak kahvenizi içerken, iş çıkışı arkadaşlarınızla barda takılabilir ya da ailenizle kalabalık bir masada keyifli bir yemek yemenin tadını çıkarabilirsiniz. Tribeca ayın zamanda rahat ortamı ve zengin çocuk menüsü ile aynı zamanda çocuk dostu bir restorandır.

İstanbul ‘da yakın gelecekte yeni şube görecek miyiz? Açıkçası kendim için bir çok yerde sizi görmek istiyorum 🙂 

Önümüzdeki yıllarda öncelikle İstanbul’un Asya yakasında olmak üzere ,Türkiye’nin büyük illerinde Tribeca mutfağını tanıtmayı planlıyoruz.

Tribeca’da çok değişik tatlara imza atıyorsunuz. Tandır burgeriniz efsane , Miss Tribeca  keza öyle 🙂 Sizin en favori Tribeca ‘nız ve seçiminiz hangisi? 

Ben Meksika mutfağını damak tadıma çok uygun bulduğum için,  favorim orjinal tarifi ile hazıladığımız Nachos’tur.Tatlı olarak ise  taze meyve ile hazırlanan Çıtır Katlar’ı tercih ediyorum.

Sevket_Ertok1

Bir çok yerde servis ve ilgi çok kötü durumda. Tribeca’da her zaman en iyi hizmeti ve güleryüzü görüyorum. Bunu nasıl sağlıyorsunuz? 

Elimizden geldiğince  yeni alınan personele hem servis hem de satış eğitimi veriyoruz.Buna rağmen “All Day Dining ” konsepti ile hizmet veren bizim gibi markalarda garsonların çoğu bu işi geçici bir meslek olarak gördükleri için çalışanlardan verim almak zorlaşıyor.Ben garsonları, markanın hizmet ve satış temsilcisi olarak görüyorum. Dolayısı ile onların motivasyonu ve performansı ne kadar yüksek olursa, markanızın da hizmeti aynı oranda ilerleme gösterir. Şu an personel eğitimine gösterdiğimiz önemden, sunduğumuz yemek kalitesine kadar müşteri geri bildirimleri ile gelişerek yolumuza devam edeceğiz.

Restoran işletmeciliğinde bu güne kadar hangi konularda zorluk yaşadınız? 

Bence restoran işletmeciliğinde gördüğüm en büyük zorluk kalifiye personel istihdamıdır. Bu yüzden bazı markalar kendi mutfak ve servis personelini yetiştirebilmek için akademiler oluşturmaktadırlar. Bir de AVM’lerdeki kira maliyetlerinin işletmeleri çok zorladığını düşünüyorum.

Tribeca’da olmasanız ne yapardınız?

Eğer Tribeca ailesine katılmasaydım, 12 senedir keyifle çalıştığım ilaç sektöründe yoluma devam ederdim.

SelcumCamci

Kimdir Selçuk Çamcı? Nasıl Tribeca Ailesi’ne katıldınız?

Amasra Turizm Otelcilik Lisesi aşçılık bölümünden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi yiyecek ve içecek İşletmeciliği bölümünde eğitim aldım. 12 yıldır İstanbul ‘da profesyonel aşçılık hayatına devam ediyorum. Önce Otelcilik sonrasında profesyonel aşçılık eğitmenliği gibi sektör içi deneyimler edindikten sonra 2008 yılından bu yana, Tribeca markası altında Mutfak Koordinatörlüğü görevimi büyük bir keyifle sürdürüyorum. 

Hayalinizdeki işi yapıyorsunuz hissiyatındayım. Sürekli gülümsemeniz menülere nasıl yansıyor?

Tam olarak hayalimdeki iş diyebilir. Bu kadar dinamik, yeniliğe açık başka bir meslek dalı yoktur diye düşünüyorum. Bu yüzden her gün yeni şeyler tasarlamak adına çok keyif alarak güne merhaba deyip işimizi yapıyoruz.

Tribeca’nın mutfağına girip nasıl titizlikle hazırlandığını gören biri olarak gıda güvenliğinden temizliğe güvenim tam. Bu süreci nasıl yönetiyorsunuz ? 

Bu konu müşteri memnuniyeti kadar hassas bir konu bizim için. Hijyen ve gıda güvenliği konusunda şirket içi teorik ve uygulamalı eğitimler yıl boyunca periyodik olarak devam etmekte. Ayrıca, tüm şube mutfaklarımız ISS firması tarafından belli aralıklarla habersiz denetimlenmekte. Ham maddenin alımı, kişisel hijyen, ürünlerden numune alımı ve laboratuar analizleri ISS tarafından gerçekleşiyor. SelcumCamci2

Tribeca menüleri hem aile hem de çocuk dostu 🙂 Menünün oluşturulma süreci nasıl işliyor? Neye, nasıl karar veriyorsunuz? Menü ne sıklıkta değişiyor? Tüm menüler tüm şubelerde geçerli mi?

Tribeca olarak yılda bir genel menü güncellemesi yapmaktayız. Menüyü oluştururken özellikle misafirlerimizin geri bildirimlerini göz önünde bulunduruyoruz. Ayrıca zaman içinde hayal ettiğimiz,  zevk aldığımız yemekleri de hazırlayarak tadımlar ile kararlarımızı güncelliyoruz. Çalışanımızın görüşlerine de değer veren bir firma olarak muhakkak menü tasarımı esnasında mutfakta ve salonda çalışan tüm ekibimizden fikir alıyoruz. Ankara dahil bütün şubelerimizde aynı menü uygulanmaktadır.

Bagel her zaman popüler ondan sonra hangi lezzet en çok tercih ediliyor?

Bagel zaten her zaman ön planda. Çünkü bagel üretimini kendimiz yapıyoruz ve Amerika’da yiyebileceğiniz kadar güzel olduğu konusunda iddialıyız. Kendi soslarımızla hazırladığımız salatalarımız, günün her saati servis edilebilen zengin içerikli kahvaltılarımız da menünün yıldızı diyebilirim. Kırmızı et yemeği seven bir toplum olduğumuz düşünüldüğünde bonfile ile hazırlanmış yemeklerimiz ön planda. Örneğin Tribeca Oryantal ve Mantar sosla servis edilen Izgara Bonfile gibi. Ayrıca Miss Tribeca ve Chocolate Bomb gibi bizimle özdeşleşen tatlılarımız olduğunu da belirtmek isterim.

Anthony Bourdain ve Gordon Ramsay’in sıkı takipçisiyim. Peki sizin takip ettiğiniz şefler kimler? 

Kitaplarını alıp kütüphaneme eklediğim,  restoranlarındaki yenilikleri ve gastrovizyonlarını yakından takip ettiğim Anthony Bourdain ve Thomas Keller ‘i örnek verebilirim.

Sosyal medyanın ne kadar içindesiniz? Kendi menülerinizi paylaşıyor musunuz?

İnsanların sosyal medyada paylaşımda bulunma istekleri artık gündelik bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Ben de bu akıma ucundan kıyısından dahil olanlardanım☺ Tıpkı sabah uyandığınızda yüzünü yıkamanız gibi doğal bir durum haline geldi. Bu çağın iletişim şekli bizi biraz daha aktif iletişimden sosyal alanlardaki paylaşıma taşıyor. Bunu da tüm doğallığı ile kabul eden birisiyim. Dolayısıyla, sizi mutlu eden anlarınızı, sevdiklerinizle buluşma mekanlarınızı ya da paylaşmak istediğiniz bir fotoğrafı arkadaşlarınıza göndermenin keyif alınan bir iletişim yolu olduğunu düşünüyorum.

Yakın planda keşfetmeyi planladığınız tatlar var mı?

Önümüzdeki dönemlerde mümkün olduğunca ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen doğal ve bulunabilir ürünlerle ilgili kapsamlı bir çalışma yapmayı planlıyorum.

Tribeca Hakkında daha fazla bilgi için tık tık..  Facebook , Twitter,  Instagram 

 

7 Yorum
 • Nilgün Aydın
  23 Temmuz 2015 saat 09:22

  Sayenizde güzel bir yer daha öğrendik. Teşekkürler

 • Yeşim MUTLU
  23 Temmuz 2015 saat 11:00

  🙂 Çocuklar için özellikle rahat

 • Melike
  27 Temmuz 2015 saat 09:21

  Çok keyifli bir raportaj olmuş 🙂

 • Dekorasyon
  30 Temmuz 2015 saat 19:59

  İstanbul’da özellikle sevdiğim mekanların başında geliyor.
  Selçuk Camcı’yla bir kez sohbet etme fırsatım olmuştu. Güzel fotoğraf vermiş 🙂
  Herkese öneririm. Çok nezih ve temiz bir yer.

 • Yeşim MUTLU
  22 Ağustos 2015 saat 12:44

  Kesinlikle 🙂

 • Ersin
  01 Ekim 2015 saat 16:47

  sorular çok güzel sorulmuş 🙂

 • Yeşim MUTLU
  02 Ekim 2015 saat 15:22

  Teşekkürler,
  Merak ettiğim ne varsa sordum 🙂

Yorum Yazın