Telif Hakkı Nedir bilmeyenlere!..

-

Yazdıklarım bire bir tarafımdan yaşandığı için okurken hadi canım olamaz vb demeyin. Hepsi gerçek ve bizzat deneyimledim.

Cumartesi günü çok sevdiğim İnci (hem düğününü, hem de bebeğini fotoğraflamıştım) arayarak düğün fotoğraflarından bir tanesinin Keşan’da bir açık hava reklam panosunda yer aldığını öğrendiğini söyledi. İlk duyduğum anda kafamdan ayaklarıma kadar sıcak bir akım kapladı o an yere yapışacağım sandım. Sonrasında ne olduğunu öğrenmeye çalıştım. İnci doğal olarak fotoğrafın hangi yollarla bu muhteşem gelinlik firmasının eline geçtiğini öğrenmek istiyordu haklı olarak ben de hemen benimle paylaşmasını ve neymiş ne değilmiş görmek istedim. Çünkü o kadar titiz çalışıyorum ki baskılarım bir merkezin dışında yapılmıyor, kimsenin onayı olmadan fotoğraf paylaşmıyorum.

İşin kaynağını bulmaya niyet ettik hep birlikte. Cumartesi günü İncinin gönderdiği görselin üzerinde ki telefon numarasına ulaşamadık. Her ikimizde denedik yok açılmadı bir türlü telefon. Pazar günü yeniden aradım ve dinding çalıyor. Karşıma çıkan kişiden yetkili birini istedim burası küçük bir gelinlikçi ben yardımcı olurum dedi.

Kendisine açık hava reklamı olarak kullandıkları fotoğraf için fotoğrafçıdan izin alıp almadıklarını, telif için bir bedel ödeyip ödemediklerini, ailenin haberi var mı yok mu bir sürü soru sordum. Karşımdaki son derece cahilce google görsel arayarak bu fotoğrafa ulaştığını, fotoğraftakileri Türk sanmayıp çeken de  Türk fotoğrafçı değildir vb gibi saçma sapan sözlerle ne telif hakkı denen uyarıdan ne de başka bir durumdan haberdar olmadığını anlattı. O an kendimi frenleyerek de olsa kendisine bu fotoğrafı benim çektiğimi, izinsiz kullandıkları için yasal işlem yapacağımı vb anlatmaya çalıştım tabiki ailenin nihai kararı ile birlikte. Netice de hakları aileye ve bana aitti. Karşımdaki yetkili hemen reklamları toplatacağını, bunlardan bihaber olduğunu anlattı. telefonu sakince kapatarak İnciye ulaştım ve durumu anlattım. Meğer İnci ve Saim bizzat yerinde görmek için yola çıkmışlar.

Keşan uzak yol, 9 aylık bebeği bırakıp yaşadıkları tatlı bir anıya dönüştü. Ama gidip gördükleri manzara daha da feci. Hem kendilerine ait olmayan gelinliğin ve fotoğrafın reklamını yapan firma çok küçük bir firma hem de haftalık 300 TL reklam anlaşması yapmışlar. Bir de reklamdan broşür ve kartvizit bastırmışlar. İnci ve Saim tüm evrakları alarak çöpe atmışlar. Gittiklerinde reklam zaten sökülmüş!.. onlar yeniden astırarak hatıra fotoğrafı çektirmişler. İncinin facebook da konuyla ilgili yazdığı yorumu siizinle paylaşmak istiyorum ki anlayan nasıl bir bakış açıları olduğunu:

“Yeşim’cim herşey kontrol altında, gittik Keşan’a Panoların hepsini kaldırmışlar. Firma sahibi ve çalışanlarıyla konuştuk durumun ciddiyetini anlamalarını sağladık. Gerçekten çok küçük bir firma ve aslında kötü niyetli insanlar değiller sadece biraz fazla saflar!.. İnternette görüp beğenmişler ve bizi yabancı sanmışlar! Gerçi en büyük potları benim çok değişmiş olduğumu söylemeleriydi ”2009’dan beri 1 doğum yaptığımı ve 2.sine hamile olduğumu” söylememe rağmen O resimdeki ‘gelin’ olduğuma pek inanamadılar, sırf bu yüzden mahkemeye verip onları sürüm sürüm süründürmek var aslında :)) neyse biz bir ponaya o ilanı koyup hatıra fotosu çektik ve ardından hemen kaldırttık bundan sonra internetten hiçbir fotoğraf indirmeyecekleri konusunda bizi ikna ettiler, defalarca özür dilediler ve sana karşı çok mahçup olduklarını söylediler. Gülermisin ağlarmısın hallerini geride bırakıp 4 saatte tekrar İstanbul’a döndük…”

Yasal uyarıya rağmen nasıl oldu da goglle görsel yapıp fotoğrafı buldular hala anlayamadım. Ama buradan herkese bir kez daha söylüyorum. Yasal uyarı bölümünü mutlaka okuyun, izinsiz fotoğraf kopyalamayın. Siz siz olun  kime ait olduğunu bilmediğiniz fotoğrafları kullanmayın.

“Copyright and all materials on the Site is either owned or controlled by Yeşim Mutlu its Clients; Copyright in the compilation of all materials on the Site is owned by Yeşim Mutlu No Materials on the Site may be copied, downloaded, reproduced, altered, displayed or further distributed or transmitted without obtaining our prior written permission. All trade names, trademarks, service marks, logos and trade styles on the Site are either owned or controlled by Yeşim Mutlu or its clients. Any use of these marks is strictly prohibited without obtaining the owners prior written permission.
My Works Are NOT Stocks, and Dont use them without my Permission in Blogs, Myspace, Facebook or everywhere!!!

Tüm hakları Yeşim Mutlu ©Yeşim Mutlu”

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

popüler kategoriler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yorumlar