Sonunda Body Worlds’e gidebildim!..

Sonunda çok ama çok merak ettiğim, geldi geleli bir türlü gitme fırsatı bulamadığım Body Worlds’e gittim. Aslında çok fena grip halinde olmama rağmen Maya Su’nun okul tanıtım günü için evden çıkıp Mira için de eve ikinci bir yardımcı abla ayarlamışken(çünkü Maya Su okul yok ve yardımcı abla ikisi ile aynı anda ilgilenemez ben bile yeri geliyor eyvah oluyorum) ne bu fırsatı kaçırmayayım dedim. Uzun bir tanıtım sonrası sergiye gittim. Allahtan trafik açıktı ve yarım saat de Maslaktan İstanbul Moderne ulaşabildim. Daha ilk girişte serginin sözleri etkilemeye başlıyor insanı. ” İnsan doğduğu andan itibaren yaşlanmaya başlar. Ne yerseniz osunuz :)”

Kısa izlenimlerimi aktarmam gerekirse; sergilenenler büyüleyici ve büyük bir saygıyı hak ediyor. Zaten girişte plastinasyon tekniği ile heykel haline getirilen eserlerin aslında insan olduğunun altı çiziliyor ve sessizliğe davet ediliyor.   Body Worlds, Dr. Gunther von Hagens’in “Plastinasyon (daha çok yaşamsal faaliyetini kaybetmiş hayvan veya insanlara uygulanan ama bunun yanında organik içerikli her türlü yapıyı uygun polimerlerle kaplayarak bozulmadan saklama)” yöntemiyle ölümsüzleştirdiği bedenlerden oluşuyor. Bu yöntem sayesinde anatomi salonlarında görebileceğiniz kadavraların aksine, bedenler canlı gibi duruyor. Hala yaşıyorlarmış gibi hissedebilirsiniz.

Ps: Fotoğraf internetten Casino Royal bu üçlünün ismi 🙂

Yaşla ilişkili konulardaki inanılmaz başarı ve ibret öykülerinin yanı sıra, ömür uzatma araştırmalarındaki en son bulguları da paylaşılmış. Hatta ben sergi bitti sanıp iphone ile poz vereyim derken bir görevli geldi uyardı. Ben fotoğraf sergisi sanmıştım ki ikinci alana geçiliyormuş orada. Nasıl utandım anlatamam benim gibi fotoğraf delisi bile fotoğraf çekmedi çünkü yasak ama o alanı yasak bitti algıladım meğer burada fotoğraf eşliğinde paylaşılmış bilgiler. Bizim insanımız yine aynı Türk insanı. Cem Yılmaz esprilerinden fırlamış gibi.Üç tane kendini komik sanan tip jimnastikçiyi iterek salladılar neymiş ipte sallansınmış gülüşerek. Yahu milyon kez yazıyor dokunmayın v dokunmayın. Başka birisi fotoğraf makinasını montunun içine saklamış ha bire basıyor sanıyor ki ses duyulmuyor. Gülüp geçeyim dedim ama olmadı hele o dokunanlar yok mu bağırasım geldi ama sustum.

Gittiğinizde göreceğiniz gibi insanlar %100′ü gerçek ve bağış ile bu hale gelmişler. Bu hale gelmişler diyorum çünkü plastinasyon tekniğiyle ölü bedenler bozulmadan çeşitli sahnelerde sunmuşlar. İnsan vücudunun her halini görmek mümkün. (Bir kaç hayvan kadavrası görmek de mümkün.)

Gerçeği söylemek gerekirse oldukça ilgi çekici ve sıra dışı bir sergi. İnsanın canlı halinin içini az da olsa görebilme şansına sahibim. İşim gereği 96 yılında bir kalp ameliyatına girmiştim Prof Dr Bingür Sönmez ile ve o günden sonra hayata bakışım daha da değişmişti. Yine iş gereği fotoğraf video vb çekim için bir çok kez farklı ameliyatlara girmiştim.Her gün olmasa da doğum için sıklıkla doğumhane ve ameliyathanelerdeyim. Geçen gün paralel bir ameliyathane de yüz gerdirme ve beyin ameliyatıydı uzaktan camdan izlediğim. Mucize tıbbın her anı mucize ve doktorlara saygım sonsuz. zaten çok sayıda tıp öğrencisi vardı ve hepsi ilgiyle latince konuşup sanki anatomi yapar gibi inceliyorlardı her eseri..

Ama Body Worlds farklı çok farklı. Duygusallık, insan mucizesi tüm çıplaklığıyla ortada. Sunulan örnekler keza öyle.  Gidip gidebileceğim en ilginç sergilerden  biri oldu. Ancak şu var ki bir çok eser İstanbul’a getirilmemişti.

Myiphone

Body Worlds, Karaköy – Antrepo 3′de 27 Mart 2011′e kadar açık son günler kaçırmayın derim. Şu ana kadar dünya da 30 milyondan fazla kişi izlemiş. ben de 30 milyonun sayısını arttırdım 🙂 Giriş büyüklere 25 TL kulaklık 5 TL

YSM-Mucizelere inanan…

Plastinasyon hakkında
Plastinasyon, Dr. Gunther von Hagens tarafından örneklerin tıp eğitimi amacıyla korunması için icat edilen, benzersiz bir işlemdir. Bu işlemde örneklerdeki beden sıvıları ve çözülebilir yağlar, vakum altında zorlu emdirmeden sonra sertleştirilen sıvı plastiklerle değiştirilir. Bedenler canlıyı andıran pozlarda sabitlendikten sonra gaz, ısı veya ışıkla sertleştirilir. Bir tam insan bedeni plastinatının oluşturulması yaklaşık olarak 1.500 çalışma saati gerektirir. Plastinatlar bedenlerimizin yaşamdaki hareketlere ve atletik etkinliklere içten nasıl tepki verdiğini gösterir.

Yorum yok

Yorum Yazın