Ömer Avdan diyor ki “Seyahat Doktoruyum”

Geçtiğimiz hafta kızlarımla birlikte Eskişehir’deydik. Eskişehir’e pandemi öncesi gitmeye karar vermiş ve hızlı tren dahil birçok plan yapmıştık. Ne yazık ki pandemi sebebiyle çok uzun süre beklemek zorunda kaldık. Bu süreçte çok yakın arkadaşım Şenay Sadıç Eskişehir’e taşındı. Sağ olsun defalarca “ Gelin gezelim” demesine rağmen bir türlü kısmet olmadı. Bu süreçte hepinizin bildiği gibi çocuklar eğitime devam edemedi, otel, restoran, müze vb. Her yer kapalıydı. Nihayet kısıtlamalar ve seyahat yasakları değişince okulun tatil olduğu zamanda bu seyahati planlamaya başladık. Ama ne planlamak. Şenay ile aylar öncesinden konuşmaya başladık. Bu süreçte kalacağımız otelden gezeceğimiz yerlere kadar işin uzmanı ile çalışmak istedim. Şenaycığım, Eskişehir’de yaşayan biri olarak bizi Avdan Travel, Ömer Avdan ile bir araya getirdi. İyi ki de getirdi. Çok teşekkür ediyorum buradan da kendisine. Gerisi dolu dolu yaşanan, her anının özenle planlandığı bir tatil deneyimi. Yerel lezzetlerden en popüler mekanlara Avdan Travel’in rehberliğinde Eskişehir’i keşfettik. Dört mevsimi yaşadığımız Eskişehir’e yeniden gitmek için şimdiden plan yapıyoruz. Bu kez rotamız anıtlar, mezarlar, Frigya, Yazılıkaya yani arkeoloji müzesinde gördüğümüz eserlerin çıktığı yerler olacak.

Avdan Travel kurucusu Ömer Avdan’a ve Şenaycığıma ve Ceylan Bey’e yeniden çok teşekkür ederim. Yaşadığımız güzel tatilin ardından Ömer Avdan’ı biraz anlatayım.

Ünlü İsimler O’na Güveniyor

Cemiyet hayatının, sanat ve iş dünyasının tanınmış isimleri, Eskişehir’de müze ve gurme seyahati denilince Avdan Travel’ı tercih ediyor. Firmanın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Avdan, “Seyahatte en önemli unsur güven” diyor. 

Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nden sonra Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunusunuz. Turizm ve askeri okul? 

Ali Güven Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Adalet Bölümü mezunuyum. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümünde eğitimime devam etmekteyim. Turizmin de en önemli unsurlardan biri disiplin diğeri ise güvendir. Tüm ülkelerde ve ülkemizde de en disiplinli, istikrarlı ve güven veren kurum askeriyedir. Turizmde de bunu uyguladığınızda başarıyı yakalamanız tesadüf olmaz. Her iki alanda eğitim almış olmam bu dengeyi kurmamı sağlıyor. 

Okul hayatınız devam ediyor… 
 
Öğrenmenin sonu yok. Okumak, araştırmak, tecrübe edinmek size çok şey katar ve yaptığınız işe yansır. 
 
 

“En Çok Kadınlar Bizi Tercih Ediyor” 

Eskişehir’de seyahat denilince herkes ağız birliği yapmış gibi Avdan Travel’ı öneriyor…

Çünkü biz hem Eskişehir’in dışından gelen, Eskişehir’i gezmek isteyen hem de Eskişehir’de yaşayan yurt içi – yurt dışına seyahat etmek isteyen misafirlerimizi kişiye özel butik hizmet anlayışı ile ağırlıyoruz. Onları iyi dinliyor, isteklerini not alıp, hiçbir ayrıntıyı atlamadan programlarını yapıyoruz. Hizmet sektörünün en önemli mihenk taşlarından biri de ulaşılır olmaktır. Misafirlerimiz daima karşısında muhatap olacağı, çözüm odaklı birini bulmak ister. Eskişehirliler bize güveniyor. Seyahatte en önemli unsurlardan biri de güven. Özellikle sağlık, eğitim alanındaki ve beyaz yakalı kadın çalışanlar bizi tercih ediyor. 

Yakışıklı bir iş insanı olmanız kadınları etkiliyor 🙂 sanırım…

 “Güvenme güzelliğine bir sivilce yeter, zenginliğine güvenme bir kıvılcım yeter” diyorum. Dış görünüşünüz her an değişebilir ama güven duygusunu vermek ömür boyu size referans olur. Özellikle sadece kadınların yer aldığı gruplarda onları rahatsız edecek her türlü dış etkenlere karşı tedbirlerinizi almak zorundasınız. 
 

Örneğin? 

Küçük şehirlerde alkollü (meyhane dediğimiz) mekanlar zaten küçük oluyor, iki masa boş kalacak diye dışarıdan müşteri alınmasını önlemek amaçlı mekan komple kapatılır. Büyük mekanlarda da dışarıdan gelen müşterilerinin rezervasyon durumuna bakıp ona göre oturma planı yapılır. Bu tarz ayrıntılar önemlidir. 

Müşteri değil misafir diyorsunuz…
 
Evet, onlar bizim misafirlerimiz. Bir seferlik değil sürekli ağırlıyoruz.
 
 

Genç yaşta kendi turizm şirketinizi kurmak cesarette gerektiriyor? 

Ailenizden gelen sağlam bir temeliniz varsa, üzerine iyi bir eğitim, iş tecrübesi, dürüst, disiplin, istikrarlı ilerlemek ve çok çalışınca her şeyi başarırsınız. Okul hayatım sırasında çalıştığım kurumlar bana çok şey  kattı. Kurmuş olduğum turizm markası sadece bana değil çalışanlarıma, partnerlik yaptığım firmalara da kazandırıyor. Her sektörde iyi bir ekiple daima daha hızlı yol alırsınız. Kazancınızı paylaşmak size kaybettirmez tam tersi daha çok kazanmanızı sağlar. 

Kendi turizm şirketinizi kurmadan önce nerelerde çalıştınız? 

 
Eskişehir’de yerel bir seyahat acentasında çalıştım. Eğitimim için Ankara ve Isparta’ya
gittikten sonra tekrar Eskişehir’e döndüğümde yerel bir seyahat acentasında 2 yıl
Operasyon Müdürlüğü ve Genel Müdürlük yaptım.
 

Neden turizm sektörü?

Turizm her şeyden önce kendinden yeni bir sen yaratmaktır. Farklı kültürler, sanatlar ve yaşam tarzları öğrenmektir. Değişim ve farklılık için turizm.

 Avdan Travel’i kurmaya nasıl karar verdiniz?
 
2019 yılı yaz sezonunda son çalıştığım yerde güzel bir sezon geçirdikten sonra kendi
işletmemi kurmaya karar verdim. Ekim 2019 yılında şirketimizi açtık.
 

Pandemi dönemi nasıl geçti?

Turizm için pandeminin en çok zarar verdiği sektör diyebiliriz. Ülkeler hatta şehirler arası yasaklar ve kapanmalar sonucunda ciddi kayıplar yaşadık. 

Pandemi döneminde turizmde neler değişti? 

 
Karavan ve villalara talepte ciddi bir artış yaşandı. Kültür turlarında ise misafirler özel
araçlarıyla katılım sağladı.
 

Bu yıl yurt içi ve yurt dışında en çok nerelere talep olacak?

Savaşın başlaması bizi de etkileyecek. Ama yine de turizm pandemi de olduğu gibi durma noktasına gelmez. Özellikle Eskişehirli fakat yurt dışında yaşayan gurbetçi dediğimiz misafirlerimiz büyük turizm şirketlerinden çok bizi tercih ediyor. Çünkü maalesef ki büyük turizm firmaları fabrikasyon hizmet anlayışı ile hareket ediyor. Bu da müşteri memnuniyet oranını düşürüyor. Eskişehir’de yaşayanlar ise şimdilik döviz kurları sebebiyle kültür turlarına ağırlık verse de yaz ayları için tercihleri yine yazlık bölgeler. 

Türkiye’de turizm sektörünün eksikleri neler? Neler yapılmalı?

Nitelikli turist ülkeye çekilmeli. Gelmekte olan turistler korunarak ülkemize hiç gelmemiş turistleri ülkeye çekecek programlar düzenlenmelidir. Turizm tüm yıla yayılmalı ve her şey dahil sistemden vazgeçilmelidir. Bölgesel tanıtımlar ve turizmde çeşitliliği arttırarak
Türkiye’nin uluslararası pazardaki imajını arttıracak çalışmalar yapılmalıdır.

Sizin için ideal tatil nedir?
 
Aktivite çeşitliliği bol, doğa ile iç içe bir  tatil.
 

“Seyahat Doktoruyum” 

İş hayatınızın dışında neler yaparsınız? 

Aynı zamanda iyi bir gurme demek çok iddialı olsa da iyi bir damak zevkine sahibim. Fırsat buldukça Eskişehir’in unutulmuş yemeklerini yapıp, ailem ve arkadaşlarımla birlikte vakit geçirmeyi hiçbir şeye değişmem. Hâttâ soframdaki lezzetler ve sohbetler oldukça meşhurdur. İstanbul’daki cemiyet, iş ve sanat dünyasındaki birçok arkadaşım ve misafirlerimiz (müşterilerim) kendileri ve yurt dışından gelen misafirleri için Eskişehirin tarihi yerleri, müzeleri ve gurme gezilerini senin düzenlemeni istiyoruz ama bir şartla diyorlar. Şartları da mutlaka bir akşam o şahane, meşhur sofranda ağlayacaksın. 

Tıp sektörü haricinde de doktor ünvanı alanlar var. Örneğin aşk doktoru, balık profesörü 🙂Sizin de var mı bir ünvanınız? 
 
O açıdan bakarsak. 🙂 Biz de misafirlerimizin nabzına göre güvenli, rahat ve huzurlu bir tatil geçirmelerini sağlıyoruz. O zaman bir nevi “Seyahat Doktoruyum” diyebiliriz. 
 
“Araplaşan Bir Turizm Politikası Ülkemize Bir şey Kazandırmaz.” 
 
Peki Arapların ülkemize yoğun ilgi göstermesi turizm sektöründe neleri etkiledi?
 
Batı’dan uzaklaşan ve giderek Araplaşan bir turizm politikası, Türkiye’ye bir şey
kazandırmaz. Turizmin her dine eşit yaklaşması gerekmektedir. İçki içilmeyen, akşam
yasakları olan bir ülkeye batılı turistin gelmesi çok olası değildir. Gelen Avrupalı turist
sayısını aşağıya doğru çeker. 
 
“2022’nin Trendi GOAT Seyahatler” Turizmin 2022 trendleri neler? Neler olacak?
 

Bu yıl GOAT trendi ile tanışacağız. Tüm yolculukların en iyisine çıkma anlamına gelen“Greatest of All Trips” kelimelerinin kısaltması olan GOAT  trendi ile herkesin hayalini kurduğu gitmek istediği ancak pandemi nedeniyle bir türlü yapamadığı seyahatlerinin acısını çıkaracağı bir sene olacak.

Sevgili Ömer Avdan’a samimi cevapları için çok teşekkür ediyorum. GOAT trendi çok ilgimi çekti. Hotel Gazetesi mayıs sayımızda bu konuyu detaylıca sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yolunuz Eskişehir’e düşerse dostlarıma selamımı iletmeyi unutmayın lütfen.

YSM

 
Yorum yok

Yorum Yazın