N’aptın Sen Adele?    

Adele ‘in süperstarlığa terfi ettiği o güçlü ’21’ albümü üzerinden tam 4 yıl geçti ve yepyeni albümü ’25’ ile Adele bir kez daha piyasanın en çok satanları arasında, zirvede.

Elde kalan tek , albümün prodüksiyonunda ’21’ albümünün ve ‘Rolling In The Deep’ gibi dev bir soul hitinin arkasındaki Paul Epworth ile çalışmış yine… Ne var ki, 30 milyon satmış bir şarkıcı olarak ‘bangır bangır geri dönüyorum’ havası yarattığı o ilk çıkış şarkısı ‘Hello’ ile tüm dünyayı aşka getirdiği halde Adele’in yeni albümü ’25’ gayet vasat, gayet nane…

‘Hello’ ile kırmadığı rekor kalmayan Adele’in o güçlü yorumuyla ben de gaza gelip “Yak be Adele” diye dökmüştüm içimi bir yazıda; belki de öyle bir çıkışla diğer şarkılardan beklentimiz çok yüksek oldu ancak albümü birkaç kez dinleyerek giriştiğim ‘bazı şarkılarını dinledikçe sevebilir miyim?’ merağım, ne yalan söyleyeyim geçti bile. Velhasıl daha albümü ilk dinlediğimde beni tavlayan ‘Remedy’ bana göre albümün en sıkı şarkısı…Şarkı Ryan Tedder imzası taşıyor, ellerine sağlık. Bir yandan da gerçekçi olursak, piyasada güzel şarkı söyleyen çok az kişi sayabildiğimize göre, sesi için Adele ne söylese dinlenir, o ayrı… Nitekim Grammy ödüllü Bruno Mars’ın da imzası olan şarkısı ‘All I Ask’  ile Adele sesiyle bülbüller gibi döktürüyor…

Adele’in ‘All I Ask’ performansı ilk dinlediğimde bana Whitney Houston’un o parlak yıllarını ve şarkı söyleyişini de hatırlattı.

image1

Tüm bunlarla birlikte albümde tıpkı çıkış şarkısı ‘Hello’ gibi yine Greg Kurstin imzası taşıyan ve azıcık 80’ler havası veren ‘ Water Under The Bridge’ gibi oldukça güzel şarkılar yok değil ama ’25’ bütününe bakıldığında Adele’in şarkı söyleyişinin görkemi dışında çok da bir cazibe taşımıyor. Albümün sürpriz yapan iki şarkısı ise: ‘Send My Love’ ve ‘Million Years Ago’ …

Hit fabrikası Max Martin imzası taşıyan ‘Send My Love’ iyi bir radyo hiti potansiyeli taşıyor ancak Adele’in Taylor Swift gibi şarkı söyleyeceği hiç aklıma gelmezdi… Rihanna’nın Sia bestesi ‘Diamond’ şarkısını söylerken yorumu nasıl Sia gibi olduysa, sanki Max Martin de şarkıyı normalde Taylor Swift için yazmış ama Adele’e satmış gibi duruyor; Adele o cüssesiyle şarkıyı adeta teenage pop yıldızı gibi söylüyor ve ilk dinlediğinizde gerçekten sürpriz oluyor.

Albümün diğer sürprizi ise ‘Million Years Ago’. Şarkıda bir kez daha Greg Kurstin imzası var ancak şarkının melodisi Ahmet Kaya’nın vaktinde Haluk Levent’le meşhur olan şarkısı ‘Acılara Tutunmak’ parçasının melodisi ile neredeyse aynı ve bizler için sıkı bir sürpriz oluyor.

‘Hello’ ile tutuşup ön sipariş verdiğim albümüyle ’25’ çoktan cebimde ama ne yazık ki Adele bugünlerde hemen her star şarkıcı ile olduğu gibi baştan aşağı dinlenilecek bir albüm değil de, güzel parçalar serpiriştirilmiş bir albümle dönmüş oluyor. Uzun lafın kısası ’25’ dört yıl aradan sonra öyle bir para, öyle bir promosyon, güç ve sesle olacak iş değil; n’aptın sen Adele?

Cenk Erdem

Yorum yok

Yorum Yazın