Mirayı beklerken…

Bugün epey değişik bir gün yaşadık. Sabah her zaman ki gibi güne Maya Su ile erkenden başladık. Mickey Mouse izledik ve kahvaltı sonrası onu Gymboree’ye bıraktım. Bugün sevgili arkadaşım Hande’nin nikahı var ve gitmeyi planlıyordum ki öğleden sonra bir ağrı yaşadım ki insanı meraktan delirten bir ağrı. Oysa öğlen ziyaretime gelen Elif vb ile iyi zaman geçirmiştik. Zaten iki haftadır perşembe akşamları benim ne hikmetse ağrım oluyor ve ben de bunu doğuma hazırlık ağrısı diyerek geçiştiriyorum. Zaten ben acıya ağrıya ağrı demem bilirim ki geçince hiç bir şey kalmıyor 😛

Neyse sabah mutlu doktor işe giderken sen dinlen kendini yıpratma vb dedi. Ama 3 yaşın da bir minikle hiç bir şey yapmamak imkansız. Bir de abla olmanın verdiği büyük stres ile son günler de anne dışın da kimse ile olmak istemiyor. Yataktan anne alacak, anne ile okula gidecek, anne ile tuvalete gidecek anne ile başlayan cümleleri uzatabilirsiniz. Sadece geceleri ben yataktan kalkmak ta zorlandığım için uyandığın da baba koşuyor ben de sesleniyorum geliyorum diye sonra uyuyor.

İşte cuma günü banyo keyfi vb sonrası o uyurken benim karnım da bir kasılma ama ne kasılma. Yarım saat sanki içime bir taşı koymuşlar hareket edemiyorum. Sonun da mutlu doktoru aradım ve durumu anlattım hemen gel dedi. Murat yani doktorum da ofise biraz sonra gelecek. Neyse ben taksiye atlayıp ofise gittim. Bu sırada Kemerburgazdan Mecidiyeköye cuma trafiğin de gitmek ayrı dert. Hoş saat henüz 17 bile değil di ama gel gör ki kötü trafik ve yollar da bir çukurdan kaçsa şöför diğerine düşmemek imkansız. Bir de geçen hafta doğuma götürdüğü kadının hikayesini anlatmaya başladı mı? Of ki ne of zaten çarpılmış ve kasılmış müzede ki dondurulmuş geyikler gibiyim bir de hikaye ile kendimden geçiyordum. Ofiste hemen NST ile zillinin hareket ve ağrı kontrolü Dr Murat gelinceye kadar belki de güven de olmanın verdiği rahatlıkla ben de relax… Eş olarak mutlu doktor beni muayene etmiyor tabii. Murat ultrason ile baktı ve vaginal muayene sonrası doğum içinn bebeğin başının doğum kanalına yerleştiğini, seroza dokumun inceldiğini(nedir diye sormadım bile) rüptür ? olduğunu ve her an doğuma hazır olmamı söyledi. Ben hayır doğmayacak bekleyecek zamanın da gelsin vb diyorum. Bana gülüyorlar bu işin pazarlığı yok !… Murat doğuma kadar yatak istirahati diyor Mutlu doktor da tabi YSM de çok yatar diyor yine kahkahalar. Allah şükür bizim ağrı yoluna girdi. Elimden geldiğince dinlenmeye çalışacağım diyorum ama içimden yatmak ve ben uzak iki ihtimal.

Yani nikaha gidemedim Hande’nin mutlu gününde yanın da olamadım. Çok da güzel bir gelin olmuş sağ olsun paylaştılar benimle… Ama her şeyin başı sağlık…

Anne adaylarına önerim ise bu yazıyı okumaları ve dikkatli olmaları: Normal şartlarda 5 aydan sonra düzensiz meydana gelen ve yarım dakikadan az süren hafif rahim kasılmaları normaldir ve onlara doğuma hazırlık kasılmaları adını veriyoruz. Bu kasılmaların düzenli gelmesi ve hem süre hem de şiddetinin artması bir problemin işaretidir. Bu durumda hangi saatte olursa olsun anne adayının doktoruna ulaşması önemlidir. Erken tedbirler hamileliğin sağlıklı devam etmesini sağlarken, geç kalındığında bebeğin erken doğumu ve ondan sonra başlayan zor süreç veya kaybı olabilmektedir.

Yorum yok

Yorum Yazın