Leica ‘Şöhretler Galerisi’ Ödülü Steve McCurry’nin

Yine harika bir haber daha. Heyecanım da pik yapmış durumda. Steve McCurry “Leica Şöhretler Galerisi Ödülü” ne sahip oldu 🙂 Bu haberi sizlerle paylaşırken Hotpoint tarafından Steve McCurry’nin sınırlı sayıda bana hediye edilen fotoğrafını eklemek istedim.

Leica’dan yapılan açıklamada, sıradışı fotoğrafçıların dâhil edileceği yeni bir “Leica Şöhretler Galerisi Ödülü” oluşturulduğu bildirildi. Leica’nın daha önce aralarında Ara Güler ve Henri Cartier-Bresson gibi fotoğrafçılara verdiği “Master of Leica” ödülü biliniyordu. Firma ayrıca her yıl genç fotoğrafçılara da açık olan, kurucusu ve bugün yaygın kullanılan 35 mm fotoğraf makinalarının mucidi Oscar Barnack adına yapılan yarışmayla da tanınıyor. Sözkonusu ödüllerin izinden giderek oluşturulduğu açıklanan “Şöhretler Galerisi Ödülleri” Leica markasına ya da fotoğraf alanına büyük hizmetleri bulunduğuna inanılan fotoğrafçılara verilecek. Ödüller periyodik olmayacak, bir yarışma düzenlenmeyecek ve bir jüri kararına başvurulmadan Leica yönetimi tarafından belirlenecek.

“DÜNYADAKİ İLİŞKİLERE YÖNELİK ALGIMIZI BELİRLEDİ”
Leica Camera AG yöneticileri, 1 Eylül gecesi İsviçre’de düzenlenen “St.Moritz Sanat Ustaları” etkinliğinde Amerikalı fotoğrafçı Steve McCurry’ye “Şöhretler Galerisi Ödülü”nün ilkini verdiler. McCurry ödül olarak aynı zamanda üzerine adı kazılı bulunan bir Leica M9-P fotoğraf makinası aldı. Leica Camera AG Denetim Kurulu Başkanı Dr. Andreas Kaufmann, ödül töreninde yaptığı konuşmada, McCurry’nin savaş ve beraberinde gelen gayrı insani koşullar ve acılara odaklanarak yeni yorumlar getirdiği röportaj fotoğrafçılığı alanında yorulmak bilmeden çalıştığını bildirdi. Kaufmann, “Steve McCurry savaşın ve zulmün korkunç sonuçlarını ve belki herkesten fazla kayda geçirdi ve böylece dünyada onyıllar boyunca süregelen ilişkilere yönelik algımız üzerinde belirleyici etki yaptı” dedi.

KODAK’IN SON FİLMİNİ KULLANAN STEVE MC CURRY İLK İSİM
30 yıldan fazla bir süredir dünyanın en sıcak bölgelerinde belgesel fotoğrafçı olarak görev yapan Steve McCurry, Kodak’ın efsane filmi “Kodachrome 64”ün üretim bandından çıkan son filmi dünyanın çeşitli yörelerine giderek kullanmış ve böylece kendi başarısında da büyük katkısı olan bu ürüne adeta saygı duruşu gerçekleştirmişti. McCurry’nin bu çalışması National Geographic tarafından belgesel haline de getirildi. Başta National Geographic Magazine olmak üzere birçok dergide iz bırakan fotoğrafları yayınlanan ve Magnum fotoğraf ajansına bağlı olarak çalışan Steve McCurry 1984 yılında çektiği ünlü “Afgan Kızı” fotoğrafıyla da tanınıyor. (ANKA)

Yorum yapılmamış.

Yorum Yazın