Kansersiz Bir Yaşam İçin Buluştuk!

Kanser.. Daha duyulduğu anda insanda duygu değişikliklerine yol açan bir anda ne diyeceğinizi şaşırtan bir kelime. Hele bir de etrafınızda kanser ile ilgili kişiler varsa her anınızda kanser. Her yerde sürekli  kanser haberleri yayınlanıyor. Biri çıkıyor çay iyi demlenmezse kanser yapıyor diyor, diğeri çıkıyor şeker kötü kanser yapıyor, diğeri et yemeyin . Evet herkes bir şey söylüyorda kanseri gerçekten yaşayan kişiler neler yaşıyor neler hissediyor? Türkiye’de kanseri yaşayanlar kendi yaşadıklarını anlatıyor. Belirli sağlık kurumları kanser destek grupları kuruyor. Kanser Haftası gibi zamanlarda da toplumsal reklam veya bilgilendirme çalışmaları oluyor. Bir de dernek ve platformlar kendi çabalarıyla kansersiz yaşam için çabalıyor.

Sevgili Dida Kaymaz  Kansersiz Yaşam Derneği ‘nin kurucusu. Kendisi kanseri defalarca yenmiş ve halen kanser ile mücadele eden hayatını kansere adamış muazzam bir kadın.  Dida Kaymaz, Doktorların “6 ayın kaldı” dediğinden beri, tam 9 yıldır, kansere inat yaşıyor. Bir yandan da, Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı olarak kanserli hastalara umut aşılıyor. Şu an 37 yaşında olan Dida Kaymaz, 27 yaşından beri kanserle mücadele ediyor. Önce mide, ardından kolon ve akciğer kanserine yakalanan Dida Kaymaz’ın vücudundaki kanser hücreleri daha sonra karaciğer ve beynine sıçradı. Dida Kaymaz’a doktorların  6 ay ömür biçmesinin üzerinden tam 9 yıl geçti. Dida Kaymaz büyük oranda yendiği kanserle mücadelesine halen devam ediyor. Çok yakında da Dida kitabıyla yaşadıklarını paylaşacak.

agac2

Geçtiğimiz günlerde Dida “Alışveriş Yaşatır” etkinliği öncesinde 17 Mart 2015 Salı günü İstanbul Sheraton Otel Quebbe Restoranda bir çok bloggerları bir araya getirdi. Dida bu buluşmada Türkiye’nin kanser gerçeği ve toplumsal duyarlılık yaratmak için yapılması gerekenleri o kadar güzel paylaştı ki. Katılan bir çok bloggerın  çalışmalara gönüllü destek olacağına inanıyorum. YSM olarak sen ne yapıyorsan diyorsanız elimden gelen her şeyi yapıyorum diye size belirteyim. Bazen görünmeden yapmak da yapmaktır.

Sevgili Dida, bu yıl ikincisi, 31 Mart -1 Nisan 2015 tarihlerinde 2 gün boyunca 11.00 – 21.00 saatleri arasında İstanbul Raffles Oteli’nin balo salonunda gerçekleşecek olan “Alışveriş Yaşatır” alışveriş şenliğine herkesi davet ediyor. Alışveriş Şenliği’nden elde edilecek stand kira gelirleri ve alınacak olan giriş bileti (kişi başı 30 TL) gelirlerinin tümü, Türkiye’deki kanser hastası çocukların tedavi süreçlerinin ve hayat kalitelerinin artırılmasını sağlayan Kansersiz Yaşam Derneği’nin “GülümseSEN” projesine aktarılacak.

Dida kanseri farklı yaşıyor. Kanser bu diyorsunuz nasıl farklı yaşanır? Yaşanıyor işte Dida her anının farkında ve bunu etrafındakilerle paylaşarak çoğalıyor büyüyür biz oluyor. Bugün biliyorum ki kanser kadar kanserin değerlendirilmesi önemli.

Alışveriş ilginizi çekmiyorsa  dernek hakkında kısa bilgi vereyim. Siz de gönüllü olarak destek vermek, yer almak ya da daha fazla bilgi almak isterseniz kendilerine ulaşabilirsiniz.

YSM

Kansersiz Yaşam Derneği 

Kansersiz Yaşam Derneği Twitter 

Kansersiz Yaşam Derneği Facebook

Kansersiz Yaşam Derneği İnstagram 

 

Kansersiz+Yasam+Dernegi+Gorsel+5

Kansersiz Yaşam Derneği Arşivinden

 

Kansersiz Yaşam Derneği (KAYD)  Türkiye’nin dört bir yanından kanser hastalarına el uzatırken, hastalıkları süresince ihtiyaçları olan moral ve eğitim konularında çalışmalar yapıyor. KAYD aynı zamanda yürüttüğü diğer faaliyetlerle sağlıklı insanların hastalıktan korunmaları konusunda farkındalıklarını arttırmaya, kansere neden olan yaşam ve beslenme koşulları hakkında toplumu bilinçlendirmeye çalışarak, kansersiz bir dünyanın oluşumuna katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Kansersiz Yaşam Derneği, moral desteğe ihtiyaç duyan insanların yanında olmak, kanserin önlenmesi adına halkı bilinçlendirmek üzere konferanslar, sohbetler düzenliyor. Özellikle de yürütmekte olduğu GülümseSEN projesi ile kanser hastası çocuklarımızın yüzünde bir gülümseme yaratmak için düzenli hastane ziyaretleri gerçekleştiriyor. Çocuklara yönelik sosyal etkinlikler düzenliyor. Kanser hastalarına eğitim ve psikolojik destek vererek yaşam kalitelerini arttırmaya çalışıyor. Kanserle mücadelede multi disipliner yaklaşımın önemini vurgulamak üzere ulusal ve uluslararası konferanslara imza atmaya hazırlanıyor. Sağlık kurumlarının ihtiyaçlarını karşılıyor ve özellikle kamu hastanelerinde bulunan çocuk onkoloji servislerinin koşullarının iyileştirilmesine ve yenilemesine elinden geldiğince destek olmaya çalışıyor.

Kanserle İlgili İstatistikler

Dünya çapında her yıl 14.5 milyon yeni kanser vakası kayıtlara geçmektedir. Sadece 2012 yılında; dünya çapında 14.1 milyon yetişkinde kanser teşhisi yapılmıştır.

2012 yılında 8.2 milyon kişi kanserde hayatını kaybetmiştir. Tüm ülkelerde, her yıl %1 ile %2 oranında kanser vakalarında artış meydana gelmektedir.

Devlet İstatistik Enstitüsü’nün 2012 yılında yayınladığı rapora göre  Türkiye’de  453.700 kanser hastası bulunmaktadır. Yine aynı rapora göre 2012 yılında kanserden ölen kişi sayısı 79.844 olarak belirtilmiştir.

Sağlık bakanlığının yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de her yıl 145.000 yeni kanser tanısı konmaktadır.

Yorum yok

Yorum Yazın