İkinci Blog Yazarları Çalıştayında Neler Konuştuk!

Blogger olarak bir çok yerde konuşmacı olarak yer almama rağmen bugünkü kadar adrenalin dolu bir başlangıç yapmamıştım. Zaman ve mekanlar konusunda  değiştiremediğim bir huyum var. İster arkadaş buluşması olsun, ister toplantı olsun en az on dakika önce orada olmayı tercih ederim. İstanbul’un trafiğini ve yaşadığım semtin uzaklığını da göz önüne alınca saat kavramım iyice değişti. Çalıştay için de “yarım saat önce orada olurum” diyerek evden çıktım. Hava berbat, yağmur, rüzgardan araba sallanıyor, trafik fena. Dur, kalk çalıştayın gerçekleşeceği İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Halkalı Yerleşkesine ulaştım. Görevlilerin yardımıyla çalıştayın gerçekleşeceği  Tarihi Bina Seminer 2 salonuna heyecanla girdim. Üzerimi çıkardım, sohbet edip tanışacağım o da ne? Telefonum yok. Bir panik hali, hep merkür retrosu yüzünden. Sağolsunlar bana hemen yardımcı oldular, Nil Hanım öğrencisi Cem’i yanıma kattı (malum kampüs büyük) arabamı bıraktığım otoparka yeniden gittik. Telefonu her yerde aradık taradık yok. Yüzüm düşmüş halde ” acaba nerede?” diyerek seminer salonuna döndük. Benim şakacı telefon hangi ara düştüyse (hala çantanın içinden nasıl çıkıp düştüğüne aklım ermiyor) seminer salonundan çıktı. Zamanından önce orada olup kendini güne hazırlayacak bendeniz kaybolan telefonun peşinde yarım saati geçirmiştim. İkinci elim olan telefona kavuştum ya sorun yok. Artık çalıştay boyunca bol bol yazabilir ve paylaşabilirdim. Ama paylaşabildim mi? Hayır, sadece twitter 🙂

Fotoğraflayan Evren Soyuçok

İZÜ Türkçe Öğretmenliği Bölümü Ana Bilim Dalı koordinasyonu ve ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştayda daha önce de belirttiğim gibi çalıştayın mimarı Evren Soyuçok, Atıf Ünaldı, Daron Yöndem, Funda Güleç Yalçın ile birlikteydik. Blog yazarları tarafından belirlenen 20 konu üzerinden konuşmaya başladık. Çalıştayla ilgili bir önceki yazımda konu başlıklarını bulabilirsiniz.

Hepimizin “özellikle konuşacağı iki konu olmasına rağmen”  alanında söylecek çok sözü olunca gün nasıl geçti anlayamadım. Sevgili Daron ve Evren  ile dün tanıştım. İkisininde öyle güçlü yönleri var ki. Daron’un yazdıklarına çalıştay öncesi göz atmış ama içinden üç beş kelime dışında anladığım olmamıştı. Adam yazılımcı ve efsane. Konuşmasıyla, rahatlığıyla ve blog dünyasında olan bitene yerinde dokunuşlarıyla söyledikleri çalıştaya katılanlarda farklı tat bıraktı diye düşünüyorum.

Evren’in edebiyat mezunu atanamayan bir öğretmen olarak! salonda bulunan öğrencilere hitaben “Üniversitede okuyan gençler içerik üretiyor olmalı. Bu anlamda blog önemli bir mecra. Dijital bir miras bırakmalısınız.” sözü bana göre tarihe geçer. “İnterneti bloglar kurtaracak” diyen Evren’e katılmamak ne mümkün.


Atıf Ünaldı internet alemi deyince ilk akla gelen isimlerden. Siber dünya ile ilgili hayata geçirdiği ve yaşadığı deneyimler benim sayfama sığmaz. Saygı duyduğum biriyle yan yana konuşuyor olmak benim şansımdı. Gün boyunca söylediklerini tweetlemeye çalıştım. Not tutamadığım için ilk yazdığım hep tweetler oldu. Ama sevgili Funda’nın notlarını merakla bekliyorum.


Funda, çalıştayın moderatörü olmasının yanı sıra not aldı ve beni bir kez daha kendine hayran bıraktı. İşini onun kadar ciddi yapan sadece birkaç arkadaşım var. Funda yazısını hazırlayınca linkini buraya hemen koyacağım. 

Dünden bana yeni tanıştığım birçok güzel insan kaldı. Türkçe Bölüm Başkanı Yrd. Doç.Dr.Necmettin Özmen, Yrd.Doç.Dr.Nil Didem Şimşek, Arş.Görevlisi Nurbanu Şahin, İZÜ Türkçe Öğretmenliği Bölüm temsilcisi Esra Gamze Demir, Seo denince ilk akla gelen isimler Hasan Yaşar, İsmail Emrah Demirayak, kitaplarını hediye eden yazar Bilal Özbay, gelecek vaat eden bloglardan Setreter, Oğuz, telefonumu bulmamda okul içinde eşlik eden Cem Karasu, videolarımı çeken-gönderen Zeynep Çiftçili, (isimlerini atladığım varsa peşin özür diliyorum) yanımızda olan İZÜ Türkçe Öğretmenliği ve diğer tüm öğrencilere, organizasyonda emeğe geçen herkese teşekkür ederim. Ama en büyük teşekkür sevgili Evren’e.

İnterneti bloglar kurtaracak! Seneye görüşmek üzere.

YSM

YSM’in notu: Video ve fotoğraflar gelince twitter ve facebooktan duyuracağım ama siz şimdilik haberlere göz atabilirsiniz 🙂

Hürriyet / Dijital Miras Bırakabilirsiniz

Yenişafak / İkinci Blog Yazarları Çalıştayı Tamamlandı

İZÜ / Türkiye Blog Yazarları Çalıştayı

2 Yorum
  • elif bademlebuduk
    10 Ocak 2017 saat 11:19

    kar nedeniyle eve hapsolduğumuz bu günlerde okumak en iyisi…

  • Yeşim MUTLU
    10 Ocak 2017 saat 12:33

    Saol Elifcim, aynen öyle sen yorum bıraktığında ben de emekleme maceranızı okuyordum 🙂 Okuyalım keyifle hep 🙂

Yorum Yazın