Hamilelik İçin Çok mu Geç?

-

 

Sevgili Fatoş Us misafir oldu . Ne güzel oldu. Harika bir yazıyı da bizimle paylaştı. Fatoş’un güncel sağlık bilgilerinin yanı sıra kendi deneyimlerine de zaman zaman yer verdiği bloguna sıklıkla uğramanızı öneririm. Fatoş’a blogu ve twitter aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

ABD’de hamilelik yaşı yükseliyor. Hatta son 20 yılda 60’lı yaşlarında çocuk doğuran kadınlar bile görülür oldu!

Menopoz yaşını geçmiş bu kadınlar nasıl hamile kalıyor? Aslında yeni birşeyden bahsetmiyorum; genç kadınlardan toplanan sağlıklı yumurtalar in-vitro (biyolojik ortamının dışında) döllendiriyor.  Yani bağışlanmış yumurta sunni yöntemlerle vücut dışında döllendiriliyor ve hamile kalmak isteyen yaşlı anneye naklediliyor. Böylece yaşlı anne hamile kalmış oluyor ve bebek beklemeye başlıyor.

Yaşlı annelerin bebek beklemesi iyi midir, kötü müdür tartışmasına girmek istemiyorum. Amacım yaşı ilerlemiş olduğu halde çocuk doğurmuş kadınlar üzerinde yapılan en son bilimsel çalışmayı paylaşmak.

Bu çalışmada 50 yaşını geçmiş 101 kadın bulunuyordu. Söz konusu çalışma, ileri yaşta hamile kalan kadınlar üzerinde yapılan en geniş ve kapsamlı çalışmadır.  Dahil edilen kadınların hepsi genç kadın yumurtasıyla (in-vitro) hamile kalmışlardı.

Çalışma şunu bulguladı: “Yaşı ilerlemiş kadınların hamilelik sırasında karşılaştığı risk, genç kadınınkinden farkli değildir.”

Araştırmaya katılan doktorlar ileri yaşta hamile kalan kadınların iyi bakım gördükleri sürece çok rahat ve risksiz hamilelik geçirebileceklerini, hamileliğe ait komplikasyonların ve doğuma ait sorunların in-vitro döllenme uygulanmış genç kadınlarınkinden farklı olmadığı bulgulandı.

Yaşı ilerlemiş kadında hipertansiyon görülse de diğerlerininkinden daha büyük bir farklılık değildi. Hatta doktorlar bu farklılığı çok küçük buldukları için tesadüfi olarak değerlendirdiler.  Bu çalışma American Journal of Perinatology Şubat 2012 sayısında yayınladı.

İlerlemiş yaşta in-vitro hamilelik (Bence siz bunu evde denemeyin!)

Evde denemeyin derken aslında şunu demek istiyorum: Çalışmaya katılan ABD’li yaşlı kadınlar hamilelikleri sırasında yüksek dozda tıbbi ilgi ve bakım gördüler. Ve kadınların hepsi hamilelikleri konusunda çok istekli, mutlu ve motiveydiler.  Kadınların ortak özelliği hepsinin yüksek eğitimli, yüksek gelir seviyeli ve  oldukça iyi mevkilerde bulunmalarıydı.  Sanırım herşeyin “yüksek” ve “en” olanı gerekli ki ileri yaşta hamilelik çekilebilir olsun! İşte o yüzden evde denemeyin dedim!

Kaç yaşına kadar bağışlanmış yumurtayla (in-vitro) hamile kalınabilir?

Son yıllarda, özellikle ünlülerin 40 yaşından sonra bebek doğurmaları ileri yaşlarda hamile kalmayı normalize eder oldu.  Sadece hamileliği değil, in-vitro (bağışlanmış yumurtayla) hamileliği de kolay kabullenilen bir olgu haline getirdi. Çünkü ünlüler ileri yaşta hamile kalmayı seçiyorlarsa, hemen her zaman, in-vitro yöntemle hamile kalıyorlar.  Bu yüzden in-vitro döllenme artık daha çok kabul görür hale geldi.

1996 yılında 63 yaşındayken hamile kalan bir kadın toplumdan çekindiği için kendisini 10 yaş genç göstermişti. Son zamanlarda doktorlar ileri yaşta in-vitro usulle hamile kalmak isteyen kadınlardan kimlik sorarak hamileliklere bir yaş sınırı getirmeye çalışıyor. En fazla 55 yaş sınırını uygulamaya çalışıyorlar çünkü 55 yaşındaki bir kadın normal şartlarda 30 yıl daha yaşamayı ümit edebilir. Bu süre içinde çocuğunu kendi istediği gibi büyütebilir. 60 yaştan sonra fiziksel, duygusal ve finansal açıdan yetersizlikler söz konusu olabilir.

Fatoş Us

http://www.fuzyonblog.com

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

Sosyal İkilem (The Social Dilemma) sonrası endişelenmeli miyiz?

Geçtiğimiz hafta Netflix belgeseli Sosyal İkilem'i (The Social Dilemma) izledim. Uzun yıllardır sosyal medyanın içinde olan biri olarak izlediklerim herkes kadar beni...

Sat-7 Türk’teydim!

Bugün (10 Eylül 2020) SAT7- TÜRK’te sevgili Şemsa Deniz Bakır'ın “Lezzetli Sohbetler” programına konuk oldum. Fotoğraf, sosyal medya ve...

Duchenne’nin dostu olalım!

"Düşenin dostu olmaz" atasözünü herkes duymuştur. Bir de bir hastalık var ki "Duchenne" diye yazılıyor ve "düşen" şeklinde okunuyor. Geçtiğimiz yıl; 7...

Büyük Aşk; Miles Davis & Juliette Greco

Pandemi sürecinde en büyük arkadaşım Netflix oldu. Temizlik, ev işleri, canlı yayın ve hayatı devam ettirme çabaları derken bana kalan gecelerdi. Dizi...

Evde Kışlık Domates Püresini Nasıl Yaptım?

Uzun bir aradan sonra merhaba. Blog yazmaya başlayalı 15 yıl oldu. İlk günlerde tamamen günlük mantığıyla yazdığım blogumla bugüne kadar neler yaşadık....

popüler kategoriler

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar