Hamilelik İçin Çok mu Geç?

-

 

Sevgili Fatoş Us misafir oldu . Ne güzel oldu. Harika bir yazıyı da bizimle paylaştı. Fatoş’un güncel sağlık bilgilerinin yanı sıra kendi deneyimlerine de zaman zaman yer verdiği bloguna sıklıkla uğramanızı öneririm. Fatoş’a blogu ve twitter aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

ABD’de hamilelik yaşı yükseliyor. Hatta son 20 yılda 60’lı yaşlarında çocuk doğuran kadınlar bile görülür oldu!

Menopoz yaşını geçmiş bu kadınlar nasıl hamile kalıyor? Aslında yeni birşeyden bahsetmiyorum; genç kadınlardan toplanan sağlıklı yumurtalar in-vitro (biyolojik ortamının dışında) döllendiriyor.  Yani bağışlanmış yumurta sunni yöntemlerle vücut dışında döllendiriliyor ve hamile kalmak isteyen yaşlı anneye naklediliyor. Böylece yaşlı anne hamile kalmış oluyor ve bebek beklemeye başlıyor.

Yaşlı annelerin bebek beklemesi iyi midir, kötü müdür tartışmasına girmek istemiyorum. Amacım yaşı ilerlemiş olduğu halde çocuk doğurmuş kadınlar üzerinde yapılan en son bilimsel çalışmayı paylaşmak.

Bu çalışmada 50 yaşını geçmiş 101 kadın bulunuyordu. Söz konusu çalışma, ileri yaşta hamile kalan kadınlar üzerinde yapılan en geniş ve kapsamlı çalışmadır.  Dahil edilen kadınların hepsi genç kadın yumurtasıyla (in-vitro) hamile kalmışlardı.

Çalışma şunu bulguladı: “Yaşı ilerlemiş kadınların hamilelik sırasında karşılaştığı risk, genç kadınınkinden farkli değildir.”

Araştırmaya katılan doktorlar ileri yaşta hamile kalan kadınların iyi bakım gördükleri sürece çok rahat ve risksiz hamilelik geçirebileceklerini, hamileliğe ait komplikasyonların ve doğuma ait sorunların in-vitro döllenme uygulanmış genç kadınlarınkinden farklı olmadığı bulgulandı.

Yaşı ilerlemiş kadında hipertansiyon görülse de diğerlerininkinden daha büyük bir farklılık değildi. Hatta doktorlar bu farklılığı çok küçük buldukları için tesadüfi olarak değerlendirdiler.  Bu çalışma American Journal of Perinatology Şubat 2012 sayısında yayınladı.

İlerlemiş yaşta in-vitro hamilelik (Bence siz bunu evde denemeyin!)

Evde denemeyin derken aslında şunu demek istiyorum: Çalışmaya katılan ABD’li yaşlı kadınlar hamilelikleri sırasında yüksek dozda tıbbi ilgi ve bakım gördüler. Ve kadınların hepsi hamilelikleri konusunda çok istekli, mutlu ve motiveydiler.  Kadınların ortak özelliği hepsinin yüksek eğitimli, yüksek gelir seviyeli ve  oldukça iyi mevkilerde bulunmalarıydı.  Sanırım herşeyin “yüksek” ve “en” olanı gerekli ki ileri yaşta hamilelik çekilebilir olsun! İşte o yüzden evde denemeyin dedim!

Kaç yaşına kadar bağışlanmış yumurtayla (in-vitro) hamile kalınabilir?

Son yıllarda, özellikle ünlülerin 40 yaşından sonra bebek doğurmaları ileri yaşlarda hamile kalmayı normalize eder oldu.  Sadece hamileliği değil, in-vitro (bağışlanmış yumurtayla) hamileliği de kolay kabullenilen bir olgu haline getirdi. Çünkü ünlüler ileri yaşta hamile kalmayı seçiyorlarsa, hemen her zaman, in-vitro yöntemle hamile kalıyorlar.  Bu yüzden in-vitro döllenme artık daha çok kabul görür hale geldi.

1996 yılında 63 yaşındayken hamile kalan bir kadın toplumdan çekindiği için kendisini 10 yaş genç göstermişti. Son zamanlarda doktorlar ileri yaşta in-vitro usulle hamile kalmak isteyen kadınlardan kimlik sorarak hamileliklere bir yaş sınırı getirmeye çalışıyor. En fazla 55 yaş sınırını uygulamaya çalışıyorlar çünkü 55 yaşındaki bir kadın normal şartlarda 30 yıl daha yaşamayı ümit edebilir. Bu süre içinde çocuğunu kendi istediği gibi büyütebilir. 60 yaştan sonra fiziksel, duygusal ve finansal açıdan yetersizlikler söz konusu olabilir.

Fatoş Us

http://www.fuzyonblog.com

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

Yıldızın Hep Parlasın!

Pandemi sebebiyle sevdiğimiz arkadaşlarımızdan çok uzakta kaldık. Online platformlar dışında yüz yüze görüşmeyi çok kişi tercih etmiyor. Görüştüğümüzde de sosyal mesafeli, maskeli,...

İyi fotoğraf çekmenin sırrı

Modern eğitim metotlarında sıkça kullanılır ya... "5 maddede hafızanızı nasıl geliştirirsiniz?", "10 maddede origami ustası nasıl olursunuz?", "20 maddede inci gibi el...

Altın Kalite Ödül Töreni

Çok heyecanlıyım. Bu kez sizlerle güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Eylül ayında telefonum çaldı. Karşı tarafta ismini Hevin Cümsen olarak belirten ipek...

Sokakta kaybolmak

Çok şanslıyım. Daha üniversite sırasında aldığım derslerden biri doğuşundan yakın zamanlara kadar jazzın tarihini anlatıyordu. Bunu geçenlerde okuduğum bir kitaptaki cümleyle tekrar...

HEPSİNDEN ORTAYA KARIŞIK

Kimine göre kader, kısmet, nasip...   Kimine göre alın yazısı...   Kimine göre hayatın akışı...   Kimine göre şans veya şanssızlık....    Bana göre hepsinden ortaya karışık. Herkesin bir hikayesi...

popüler kategoriler

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar