Hafta ve Sonu Kaçamakları

Melis’ten yine nefis bir yazı geldi. Hemen paylaşıyorum. Ve  Melis’e çok teşekkür ediyorum. 

Bu hafta size biraz daha geniş bir kaçamak planı yazmaya karar verdim. Çünkü benim 1-4 yıl önce gittiğim yerler şimdi gündeme oturmuş. Herkes aman oraya gidelim aklım orada diye tutturmuş durumda. O yüzden cumadan pazara yazısından çok perşembe akşamından iş çıkışı gidebileceğiniz cuma gününüzü izin alıp gidebileceğiniz biraz daha geniş çaplı bir kaçamak planını anlatmaya karar verdim sizlere. Umarım önceki yazıdan memnun kalanlar olmuştur, çünkü bu konu bana biraz ilham verdi. Günübirlik hoş seçeneklerde aklıma geldi böylece. İstanbul’un tadını çıkarmamış olanlara bir fırsat hatta başka şehirler içinde geçerli.

Eminim birçoğunuz zaten günübirlik diyince zor gelecektir ama cuma gecesi iş çıkışınızda başlayacak cumartesi akşamına kadar keyif alacağınız günübirlik keyifleri uzatmak isteyeceksiniz. Şimdi gelelim bu sefer ki yazıya. Hafta ve sonu ismi üzerinde “Perşembeden Pazara” veya imkânınız var ise pazartesiye kadar uzatmanızı öneririm. Hayallerinizi gittiğiniz yerde bırakmış olarak evinize dönmemiş olursunuz en azından.

Bu gezi ile yurtdışına çıkıyoruz. Bunu buradan okuyup planlayarak işe başlıyoruz, Schengen vizeniz var ise ve pasaportunuzda süresi yeterli ise herhangi bir sorun yok. Ama bu saydıklarımdan olmayanlar bu yazıyı okuduktan sonra vize başvurusu yapmalı genelde vize süreleri 4-5 iş günü içinde değişiyor. Hatta rezervasyonlarınızda olsun ve bunları da vizenize eklemeyi unutmayın lütfen.

Melis'in arşivinden

 

İstikamet İtalya Roma’ya uçuyoruz. Bu seyahati aslında yaz ayının tam ortası temmuz değil de Ağustos-Eylül özellikle öneririm yüzden şimdiden yazıyorum ki siz uçak biletinizi alın diye . Hatta yer rezervasyonu için booking.com sürekli rezervasyon yapıp memnun kaldığım bir sayfa. Başka sitelerde denedim birkaç kez ama booking.com kadar doğru söylemiyorlar onu söyleyebilirim. Vizeyi erkenden aldınız, uçak biletinizi aldınız Roma’ya özellikle havayolu tavsiyesi yapamayacağım çünkü İtalya’ya her gidişimde birçok seçenek denedim hepsi farklıydı waow bu süperdi diyemeyeceğim onu demek için sadece THY kullanmak gerek. Direk Roma uçuşlu alırsanız kısa bir seyahat yapacağınızdan valiz derdine düşme sıkıntısı ile uğraşıp hafta-sonu kaçamağınızı rezil olmaktan kurtarmış olursunuz.

Roma’ya uçuyoruz, Ama gitmeden tavsiyem dönüşünüzü son dakikaya Roma’ya almak yerine hani imkânınız olursa demiştim ya pazar günü Roma’ya dönün ve 1 gecede Roma da kalın uçağınızı pazartesi akşama almaya çalışın. Böylelikle gündüz Roma’da küçük bir tarih ya da alışveriş turu keyfinize göre yapabilirsiniz. En azından Şehir turu için olan City Tourslara katılabilirsiniz. Genelde 2 saat sürüyorlar. Tamamını tamamlamak zorunda değilsiniz nasılsa.

İstanbul’dan-Roma’ya uçuyoruz, inince alandan aracımızı kiralıyoruz (kiralamayı ülkeye gelmeden otel rezervasyonu sırasında yapabilir gelmeden önce kontrol edebilirsiniz, korkmayın hiçbirinde çevrimiçi ödeme yapmama secenegınız var ) Araç için genelde çok yüksek jeep vs grubu araç ya da daha ağır araba grubu secmeyın nasılsa kiralayacaksınız, yollar bol virajlı rahat kontrol edebileceğiniz bir araç öneririm Fiat Grubu ürünlerin hem kirası uygun hem de konforlu olup o ülkenin yol şartlarına uyum sağlayabilirsiniz (Fiat-Alfa-Seat önerilerimde ilk 3 sıra İtalya yolları için) Valizini ve kişi sayınızı da göz önünde tutun. Aracımızı da kiraladıktan sonra yollara düşüyoruz. Bu arada ilk gecede Roma’da konaklayıp sabah yola çıkabilirsiniz bu kısımlara size kalmış. Kısa zamanlı gitmez de 1 haftalık giderseniz 3 gün Roma 3 gün Amalfi Önerim Olacaktır.

Melis'in arşivinden

Roma’dan Napoli’ye -Pompei şehrine doğru gidiyoruz, yol üzerinde eğer vakitli gündüz saatindeyseniz giderken ya da dönüşte bu şehri ve tarihi kalıntıları görmenizi tavsiye ederim. Gittiğimde kendimi o yıllara gitmiş gibi hissettim sonra yanardağın patlayıp insanların taş’a dönüşmüş olması çok üzücü. O kadar güzel bahçeleri bağları var ki, bir an bir film setinde gibi hissedebilirsiniz kendinizi ama güneş tam tepeyken gezmeyin çölde miyim bu ne biçim tavsiye diyebilirsiniz.

Melis'in arşivinden

Amalfi’ye geldiğinizi virajlı yollarınızdan anlayabilirsiniz, midesi bulanacaklara dikkat ya uykuyu seçin ya da mide bulantısı ilacınızı mutlaka alın.

Devamı çok yakında…

E.Melis Ekin

http://pinkylolamarka.blogspot.com/

Yorum yapılmamış.

Yorum Yazın