Hafta ve Sonu Kaçamakları 2

Sevgili Melis bir önceki gezisine kaldığı yerden devam ediyor.

Amalfi’ye geldiğinizi virajlı yollarınızdan anlayabilirsiniz, midesi bulanacaklara dikkat ya uykuyu seçin ya da mide bulantısı ilacınızı mutlaka alın.

Melis'in arşivinden

Benim size naçizane tavsiyem, ev tarzı apartlardan kiralamanız hem daha avantajlı hem de her şeyde serbest kalıyorsunuz. Otelleri Amalfi-positano-capride hiçbirşey  bulamadığınızda öneriyorum size. Amalfinin Koyları bizim ülkemizden pek de farklı sayılmaz aslında .Sadece nerde İtalyada olması farklılık. Denize inmek için basamakları inmek zorunda olduğunuzu Amalfi ve Positanoda unutmamanız gerek. Bir beache gideyim derseniz, oteliniz ya da apartınız size en popular olanı tavsiye edecektir. Apartınız önünden size eski bir fiat 500’un versiyonu geliştirilmiş üstü ve yan kapıları tamamıyle açcık versiyonu ile gidebileceğizi unutmayın, püfür püfür esintili. Şöförde hafif italyan mafyası vari olabilir, onun sizinle konuştuğu ingilizce size gülsem mi acaba diye dürtecek,ama o kadar rahatlar ki. O da sizinle kahkaha atacak. Mutlaka Positano meydan iskeleden Ferrybot’a binip,ama arabalı değil bizdeki denizotobusu havasında.A daları gezmenizi tavsiye dereim. Amalfiden hareketle,Positanoya oradanda Capri’ye geciyor.

Capri Capri derler dergilerde gazetelerde okurdum hep ünlüler gidiyormuş diye gidince ise hayalimdeki gibi bir yer olmadığını söyleyebilirim. Tek beğendiğim kısmı halk plajı oldu. Birde otobüslerin inceltilmiş olması ve o daracık sokaklar. Otobüsün içindeyken hatta kendimi Harry Potter’ın o sihirli otobüsünde hissettim sanki geçeceğimiz dar yere göre otobüs şekillenip geçecek gibi oluyordu. Capri’ye vardığınızda Büyük Ada gibi bir adaya geldiğinizi farkedeceksiniz. Tek farkı markaların olduğu mağazalar ve araç trafiğinin az da olsa olması . Çoğunlukla otobüsler tercih ediliyor. Çünkü Plajlara giden tarafa ya yürüyeceksiniz ya da otobüsle gideceksiniz, otobüs etnik eski tarzda olduğundan otobüsle gitmek daha keyifli geliyor insana. Marka meraklısı değilseniz çok fazla bir şeyde kendinizi kaybetmenize gerek yok. Fakat belirli ürünler Beymen’den ucuz tabiiki diyebilirim size. Ara sokaklarında gezerken minik bir pastanesi var . Şimdi sokağın ismini düşünüp hatırlayamadım ama Bodrumda da var olan bir pastaneye pek benzetmiştim. Fiyatlar Capri’ye göre olduğunu düşünürsek biraz pahallı bunu unutmayın. Bu arada adanın teknelerin yanaştığı marina kısmında sahil kısmında yine tıpkı Büyükada’daki gibi cafeler var, orada kahve ya da alkollü birşey içebilirsiniz manazaraya karşı. Adanın arkasına gitmeniz şart hem denize girebilmek için hemde Caprinin halkı ile içiçe olabilmek için . Halk plajını ısrarla tavsiye ediyorum.Ama yok ısrarla hem para vereceğim hem o bu şu derseniz siz bilirsiniz. Ayrıca sahil kısımdan adaya Telesiyej ile çıkılıyor çok iyi düşünülmüş.

Melis'in arşivinden

Positano’ya gittiğinizde ise yollar yokuş ve merdiven kısmı yine geçerli olacak tabiiki arabanızla gittiğinizde yukarı doğru çıkarken büyük bir otopark var aracı oraya bırakabilirsiniz. Başka alternatifi yok  ve en güvenilir yer de orası. Plajına yakın sandalet yapanlardan tutun bölgeye özgü elbise ,etek ve fularların hatta havluların satıldığı minik dükkanlar mevcut. Ben alışveriş yaptım size de tavsiye ederim. Kendinize yad a hatıra içinde özel boyalı fular ya da pareolardan alabilirsiniz. Restaurant tercihi soracaksınız , nerdeyse tüm deniz kenarındakiler güzel. Ama Capri’de böyle bir tavsiye edemeyeceğim ya fiyatlar çok yüksek ya da çok gereksiz balık yenebilecek mekanlara sahip bir yer.

Melis'in arşivinden

O yüzden Positano ve Amalfi bunun için ideal. Amalfide balıkçıların olduğu hem plaj hem de restaurantlar var. Oraya düz bir ayakkabı-sandalet ile gidilmesi önerilir. Yoksa sakatlanırsanız karışmam. Ayrıca şehrin başlangıç kısmında ise sadece geceleri farkedebileceğiniz dağın yamacına yerleştirilmiş gece gözüken bir Haç var beni çok etkilemişti. Hatta ilk gördüğümde sadece ben mi görüyorum diye düşünmüştüm o sıralarda Dan Brown’un filmini izlemiştim sanırım etki yüksekti. Ama bildiğiniz yamaca konumlandırılmış ve karanlıkta sanki gökyüzünde duruyormuş hissi veriyordu. Sizde gittiğinizde aynı şeyi hissedeceğiniz olası ama ben tiyo verdim şimdi bilerek gideceksiniz benim gibi bilmeden değil. O bölgede de çok hoş restaurantlar var ama önceden rezervasyon şart o yüzden ilk gün keşfe çıktığınızda rezervasyonunuzu yaptırmanız.

Bütün bu keyifli anlar bitip dönüşe geçtiğinizde gidişte Pompei’ye uğramadıysanız mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Hatta gitmeden biraz Pompei tarihini okursanız sanırım,merakınız artacaktır.

Roma’ya dönüş…Ve son gece …Ve Roma’da görülmesi gerekenler…

Yakında……

E.Melis Ekin

http://pinkylolamarka.blogspot.com/

Yorum yapılmamış.

Yorum Yazın