Google PhotoScan ile Geçmişten Gelen Fotoğrafları geleceğe Taşıyın!

Fotoğrafçılar için fotoğrafları saklamak ve bunu dijital ortamda kolayca ulaşmak önemli. Sizi bilmiyorum ama google hesabımla birlikte “Google Fotoğraflar” kullanıyorum.

Geçtiğimiz günlerde Google Türkiye’den “Google Fotoğraflar”  uygulaması ile ilgili bir davet alınca hemen not aldım. Konu fotoğraf olunca akan sular durur bende 🙂

80’leri yaşayan biri olarak bugün #googlefotografhazinem etkinliğiyle birebir eskilere gittim. İşin ironik kısmı davetin konseptini önceden bilmememe rağmen üzerimde ki tişörtte 1980 yazıyordu. Doğal olarak ortama hemen uyum sağladım. Google Ekibinin hazırlamış olduğu davetin bu kadar renkli ve eğlenceli geçeceğini tahmin etmek önceden imkansız.

img_0561

Selfiesiz olmaz 🙂

#googlephotos un efsane uygulaması  #Photoscan ‘ i Google Kurumsal İletişim Müdürü Özlem Hanım’dan dinledik sonrasında deneyimledik . Her geçen gün daha da dijitalleştiğimiz günümüzde eski fotoğraflarımızın renk değiştirip, soluklaşıp gitmesine son verecek bu uygulama heyecan ve mutluluk verici  Google PhotoScan uygulamasını kullanarak kağıda basılı tüm eski fotoğraflarınızı mobil cihazınızla saniyeler içinde tarayıp dijital kopyasını hemen Google Photosta saklayabilirsiniz. Uygulama çok pratik, kolay yapmanız gereken sadece #photoscan uygulamasını indirmeniz. Fotoğrafçı olarak scan her zaman kullanırdık ama akıllı telefonla bunu yapmak olayyyy 🙂

img_0516

Fotoğraf Gamze Malkoç

Eskiden Google çalışma ofisi ile ilgili görüntüler sosyal medya da sıklıkla paylaşılırdı. Biz bugün İstanbul ofisini gezdik, tabir doğru ise işin mutfağına girdik.  Yönlendirme tabelalarında dahi “Galata, Kapadokya, Yeditepe, Anadolu vb” isimler mevcut 🙂 Yerel düşün, yerel davran mottosuyla hareket edilerek Türkiye ile ilgili bir çok detay hayata geçirilmiş. Ofis içinde minik bir Alaçatı Kahvecisi konsepti olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Çalışmak için keyifli, yenilikleriyle de heyecan verici bir ofisi görmek bile insana mutluluk veriyor. Kısacıkta olsa 2015’te eğitim aldığım “Youtube Academy” nin merkezinde zaman geçirmek ve “düzenli video çekebilmek”  hayali adına biraz motivasyon oldu.

bat_2599

Siz Google Fotoğraflar uygulaması  ile neler yapabilirsiniz?

Öncelikle bilmelisiniz ki;

 • Google Fotoğraflar uygulaması çektiğiniz fotoğraf ve videoları sizin için yedekler ve sınırsız depolama imkanı sunar.
 • Sayısı her geçen gün katlanarak artan fotoğraf ve videolarınızı düzenlemenize, aradıklarınızı kolayca bulmanıza yardımcı olur.
 • Fotoğraflarınızdan otomatik olarak eğlenceli koleksiyonlar, hareketli görüntüler, slayt gösterileri hazırlar ve bunlara istediğiniz cihazdan erişmenize, özel albümler yaratmanıza ve dilediğiniz kişilerle paylaşmanıza izin verir.
 • Google Fotoğraflar, fotoğraf ve videolarınızı tarihe göre sıralar. Gün, hafta ay ve yıllar arasında kolayca gezebilirsiniz. Üstelik dilerseniz fotoğraflar içinde nesne veya yer adına göre sözcükle de arama yapabilirsiniz:
  • Telefon veya tabletinizde bulunan, unutamadığınız bir fotoğrafı düşünün. Fotoğraftaki şeyleri hatırlamaya çalışın. Bu, fotoğraftaki bir köpek, bir kumsal ya da fotoğrafın çekildiği yer olabilir.
  • Sağ alt taraftaki ara simgesine dokunun.
  • Simgeyi görmüyorsanız menüyü açın > Fotoğraflar’a dokunun.
  • En üstteki kutuya fotoğrafla ilgili bir şey yazın. Örneğin, “kumsal”, “köpek” veya “İstanbul”. Sonra da klavyenin sağ alt tarafındaki Enter tuşuna dokunun.

Google PhotoScan uygulamasını kullanarak ne yapabilirsiniz?

Kağıda basılı tüm eski fotoğraflarınızı da mobil cihazınızla saniyeler içerisinde tarayabilir, anılarınızın yepyeni ve pırıl pırıl dijital kopyalarını sınırsız depolama alanı sunan Google Fotoğraflar’da oluşturacağınız albümlerde saklayarak zamanın yıpratıcı etkilerinden sonsuza kadar koruyabilirsiniz.

Uygulamayı Google Play ve App Store’dan hemen indirebilirsiniz :) Güne ait fotoğrafları Facebook sayfama yükleyeceğim. Oradan da bu güzel günü izleyebilirsiniz :)

6 Yorum
 • Natali Yesilbahar
  22 Aralık 2016 saat 12:25

  Keyifli söyleşi için çok teşekkür ederim, iyi ki varsın 🙂

 • Yeşim MUTLU
  22 Aralık 2016 saat 15:49

  Natali’cim çok tatlısın, teşekkür ederim 🙂

 • Ramazan Cekic
  23 Aralık 2016 saat 10:24

  Blog blogger konusunda yararli bir yazi olmus #vitringez gibi sitelerin ve buna bagli olarsk e ticaret girisimcilerin cogalmasi dileklerimle eline saglik @yesimmutlu

 • Ayşe Gül
  24 Aralık 2016 saat 08:23

  Çok keyifli bir yazı olmuş. Paylaşım için teşekkürler 🙂

 • Yeşim MUTLU
  24 Aralık 2016 saat 12:27

  Çok teşekkürler Ramazan Bey 🙂

 • Yeşim MUTLU
  24 Aralık 2016 saat 12:28

  Yorumunuz için teşekkürler

Yorum Yazın