Foto Atlas yakışanı yaptı..

-

Öncelikle hepinize teşekkür etmek istiyorum. Herkes kendi emeği gibi sahiplendi hem twitter, hem facebook, hem blog hem de telefon mesajlarıyla yaşadığım bu üzücü olay da destek verdi.

İşte bu desteklere olması gereken yerden yani Foto Atlas’dan bir telefon ve gereken açıklama geldi.  Yapmış olduğumuz görüşme de samimiyetlerine ve dergileri adına ne kadar üzgün olduklarını hissettim. Burada kim suçlu vb arama durumunda değilim. Çok üzgün olduğum için dergi de yer alan, kaynak dahi göstermeden kopyalayan Özlem Demircan’a ait olmayan satırların yani  var olan gerçeğin doğru anlatılması ve gerekenin yapılması idi.

Çok değerli avukatım Emel Gül Tunç  ile yaptığımız  görüşmede göndereceğimiz ihtarname de yer alan “yayınlanacak ilk sayıda bir özür metni ile birlikte yazının bloğuma ait olduğunu yer almasını istememiz” durumu kendiliğinden gerçekleşmiş oldu. Bu metin gerçekleşmeyecek olsa idi cezai durumları içeren yaptırım aşamasına geçecektik ki gerek kalmadı.

Nasıl ben yazdığım maili buraya kopyaladıysam Foto Atlas’dan gelen maili de email adreslerini kaldırarak sizlerle paylaşıyorum.

YSM

“Merhaba Yesim Hanım,

Az once de telefonda acikladigim gibi, istemeden de olsa bu durumun ortaya cıkmasından dolayı ozur dileriz. O yazıyı hazırlayan kisi bize Atlas dergisinin kadrolu fotografcilarindan birinin referansi ile gelmisti.

Atlas dergisinde guven uzerine kurulu bir calisma duzeni vardir. Bu yuzden, derginin editoru olarak, yaziyi hazirlayan kisinin bunu internetten almis olma ihtimalini hic dusunmedim.
Asagida dergide yayımlanacak düzelti metni var.
Tekrar kusura bakmayın.

Sayın Yeşim Mutlu merhaba

Yaptığımız inceleme sonunda, Foto Atlas’ın 2011 Kış sayısında “Mucizeyi Görmek” başlıklı, Özlem Demircan’a ait yazının, “Yeşim Mutlu Photo Blog”undan yararlanarak hazırlandığı anlaşılıyor. Bu nedenle Atlas dergisinin Aralık 2011 sayısında bir düzeltme yayınlayacağız:

“Foto Atlas’ın 2011 Kış sayısında,  “Mucizeyi Görmek” başlıklı konuda Özlem Demircan’a ait yazı, yazarın kendisi tarafından ve derginin editörünün haberi ve bilgisi olmaksızın “Yeşim Mutlu Photo Blog”undan yararlanarak hazırlandığı anlaşılmıştır. Düzeltir, özür dileriz.”

İyi çalışmalar”

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

İçimdeki uzağa

mazot kokan otobüsler

Lüzumundan fazla, beyaz.

Herhangi bir günü haftanın,Bir sabah,Her şeyin birbirini hiç sıkılmadan takip ettiği,Kafası kısmen karışık mevsimlerin bile, aynı döngüyle.Aynı 'aynı' döngüyle.Düşün,İlkbahar nasıl unutamaz gelmeyi,...

Dijital Karbon Ayak İzi Nedir? Kişisel Olarak Nasıl Azaltabilirsiniz?

Uzun zaman sonra eski çalışma arkadaşlarımla bir araya geldim. Buluşmanın ortak noktası dünya insanı olan Pelin’in çok uzun zaman sonra İstanbul’a gelmesiydi....

2022 Mayıs Yüksek Teknoloji Dergisi

Dijital karbon ayak izi nedir? Kişisel olarak nasıl azaltılabilir?

popüler kategoriler

3 YORUMLAR

 1. Önceki gün durumdan haberdar olduğumda çok üzülmüştüm ama bugün sosyal medyanın gücünü ve duyarlılığın enerjisini görüyorum. Sizin ve emekleriniz adına çok sevindim; bu yanıtı almak çok önemliydi. Her ne olursa olsun editörün sorumluluğu var aslında ama durum karşısında sessiz kalmamak da, iyi niyet çerçevesinde durumu yoluna koymak da başkalarının daha sonraki tecrübeleri için örnek olacak. Sevgilerimle,

  http://www.alternatifanne.com

 2. Sevgili Tülay,
  Düşmanımın bile başına gelmesini istemediğim tatsız bir durumu tatlıya bağladık. Burada oldukça tarafsız olmaya çalışsam da bir yanım epey üzgün kalacak. Derginin samimiyetine inanıyorum. Diğer adı geçen kişi için ise söyleyecek hiç sözüm yok.
  İyi ve doğru iletişim yapıldığı zaman çözülemeyecek sorun olmayacağına hep inanmışımdır.
  Bu kez de bunu birebir tecrübe etmiş oldum.
  Umarım bundan sonra böyle hataları başkaları yaşamaz.
  Sevgiler
  YSM

 3. Yeşim Hanımcım bu ülkede halâ işini etik değerlere uygun yapan insanlar var. Böyle bir cevap gelmesi de bunun en güzel kanıtı.
  Halihazırda pekçok kişi internet üzerinden yayınlanan yazıların çok kolay kopyalanabileceğini düşünse de buradan belirtmek gerekir ki şahsınıza ait bir blogda yayınlanmış olan bir yazı(üstelik teknik ve bilimsel içeriğe sahip iken) artık sizin özel alanınıza aittir,hususileşmiştir. Bu nedenle bir eser niteliğindedir. Her ne kadar zaman zaman bu tür yazıların eser olmadığı yönünde kararlar çıksa da ben de genel görüşe uygun olarak bu yazıların “eser” olduğu kanısındayım. Dolayısıyla da FSEK’nun koruması kapsamındadır. Neyse ki hukuksal sürece girmeden güzel bir cevap ile sorun kendiliğinden çözülmüş oldu. Bir daha sizin ve diğer eser sahiplerinin yaşamaması dileği ile,sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar