Fengshui ve Bebekler

-

Mutluyum gerçekten. Etrafımda ne güzel dostlarım var benim. Süprizlerle dolular ve kendi farkındalıkları ile etrafı güzelleştirip çoğaltıyorlar. Çok yakınımdakiler bilir.  Sevgili Funda Ceyhan ve Oğuzhan Ceyhan hayatımda önemli yer taşıyor.  Her zaman bilgilerini paylaşmaktan mutluluk duyarım. Hele ki önerilerini dikkate almak benim için ev ödevi.

Sevgili Funda harika bir mail yazmış bana ve harika iki paylaşımda bulunmuş. Ben de sizinle bunları paylaşmak istiyorum. Çünkü siz benim bu konularda ne kadar inançlı olduğumun en yakın şahidisiniz. Teşekkür ederim Fundacım. Hoş geldin 🙂 Hep birlikte çoğalacağız Misafir blogcu da…

BEBEK ODALARI İÇİN ÖNERİLER

Onlara karşı koymak ve onları sevmemek ne mümkün. Bebek eşyalarını gördükçe küçülesim geliyor. Feng Shui’ si ile ilgilenmekten en çok keyif aldığım bölüm olan çocuk odaları ve onlar hayatımızın çok önemli bir sembolizmini taşıyorlar. Çocuk odaları Feng Shui ‘ de Yaratıcılık ve Çocuklar bölümü ile ilişkilendirilir. Ancak her evde bu amaca uygun olarak değerlendirilemeyebilirler. Ne yazık ki, bazılarımızın Çocuklar ve Yaratıcılık bölümü Tuvalete bile denk gelebiliyor. Tuvalet olmasa da, zannedildiğinin aksine yaşadığımız evde bu bölüm sadece çocuklar için ayrılması gerekli bir bölüm değildir. Yaratıcılığınızı gösterebileceğiniz konuları değerlendirebileceğiniz mekanları da burada yaratabilirsiniz. Hobi odası gibi.Ancak bu hafta çocuklara ağırlık verelim. Eğer evinizin tam batısına gelen odanız gerçekten bir çocuk odası olabilecekse, bazı şeylere dikkat etmeliyiz.

Öncelikle her zaman söylediğim gibi her odada olduğu gibi bu odada da aydınlık bir alan sağlamakta fayda var. Bu sebeple perdeleriniz için ışığı süzmesi için iki aşamalı bir yöntem uygulamalısınız. Miniğimizin gözlerinin rahatsız olmaması için aşırı güneşli günlerde ikinci kat perdemizi kullanma şansı yaratmalıyız. Bunun dışında önemli bir diğer konu da havalandırma. Artık pencerelerimizden içeri sağlıklı hava almamız için kanat açılışları farklı çözümlerimiz bol. Bu yüzden vasisdas tipi pencereler bebek odaları için daha doğru bir seçim olacaktır. Hava ve ışıktan sonra gözetmemiz gerekli önemli başka değerler de var. Bebeğimizin gelişimi için gerekli olan yemek ve uyku adına da yardımcı düzenlemeler yapmalıyız. İştah kapatıcı, soluk ve tatsız renklerden uzak durmalıyız. Zamanla onun hangi renklere çekildiğini de fark edeceksinizdir. Onun öğrenme ve sosyalleşme becerilerinin yaşadığı mekan ile doğrudan bağlantılı olduğunu da unutmamalıyız.

Bir bebek odası kesinlikle anne ve babalar için değildir. Pek çok anne ve baba bir bebek odası düşlerken ya da hazırlarken, kendi arzularına yenik düşer. “Olmaz”lar ve “Hayır”lar ön plana gelir. Zaman zaman neredeyse küçük bir iş adamı odası şeklinde döşenmiş bebek odaları görüyorum. Bir bebek veya çocuk odası, onun dünyasını kısıtlamayacak şekilde olmalıdır. Onun vücudu için hazırlanmış sandalye ve masalar, onun sevdiği desenlerin olduğu yatak örtüleri, dokunmaktan hoşlandığı ama sizin sevmediğiniz bir renge sahip battaniyesi ile tamamen onun odası olmak zorundadır. Kaçınmamız gerekli renklerden bir tanesi elbette siyahtır. Siyah renk sadece diğer renkleri destekleyen, küçük lekeler halinde kullanılmalıdır.


Eğer sağlıklı bir uyku uyumasını istiyorsanız, onun vücudunun tepkilerini iyi fark edip, ayarlanabilir ışık düzeni kurmalısınız. Bazı bebekler karanlık severler, bazıları ise bol ışık.


Bebek yatağı ise, 3 tarafından yatağa yaklaşılabilir şekilde yerleştirilmelidir. Çoğu bebek odasında , yatak köşeye yerleştirilir. Bundan kaçınmak ve bebeğe her türlü durumda hızla müdahale etmek ve bebeğin görüşünü açık bırakmak için etrafı rahat bir düzen kurulmalıdır. Evlerde odaların çok küçük olduğu düşünülürse, çoğunuzun buna şimdiden karşı çıktığını duyar gibiyim. Ancak daha önce söylediğim gibi, burada dekorasyon değil, bebeğe her açıdan kolay müdahale etmek ve onun algılarını kısıtlamamak önceliklidir. Bebeğin, başı soğuktan korumak için kesinlikle, dış duvarlardan birine yaslı olmamalı, ve pencereden uzak tutulmalıdır. Feng Shui ‘ yi tek başına odaya da uygulamak mümkündür. Odanızın tam ortasına bir pusula koyar ve Kuzey yönünü tespit ettikten sonra odayı Feng Shui sekizgenine bölerseniz, tekrar bir küçük batı bölümü bulacaksınız. Odanın bu küçük bölümünü, bebeğinizin yaratıcılığını arttıracağı etkinliklerde bulunacağı bir yer olarak hazırlayabilirsiniz. Bebeğinizin bir kariyeri ya da ün, şan şöhreti daha sonra düşünülecek başka bir konudur. Ancak odanın Doğu ile sağlık bölümünü iyi incelemek gereklidir. Televizyon bulundurmamak gereklidir. Akvaryum bulundurmak da sağlıklı bir çözüm değildir. Ancak, eğer bebek ile diğer odanın ortak duvarını akvaryum yapmak isterseniz, buharlaşmanın ve akvaryum donanımının kesinlikle diğer oda tarafında olmasını sağlamalısınız. Bebek odasında, pişik kremi ya da pudra hariç, ilaç tarzı şeyleri, kesinlikle bulundurmayınız. İlaç enerjileri bebek için hiç uygun değildir. Duvarları düz renk yapmaktan kaçının. Odalarda çizgi film kahramanları ile doğadan parçalar gösteren sahneler güzel bir seçim olur. Odası dış dünya ile irtibatını kopartmamasını sağlamalıdır. Düz duvarlar yerine , karalama yapacağı küçük bir alan yaratın. Duvara bir tahta yapıştırın ve bırakın karalasın. Yer döşemelerinde halıdan çok, silinebilir bir malzeme kullanmalısınız. Toz birikme eğilimindedir. Halı da buna çok müsaittir. Bu aynı zamanda kötü enerjilere de davetiyedir. Odasında gece ve gündüz ışık oyunları yaratabilirsiniz. Kokuyu ve sesi de oda da kullanmayı unutmayın. Onu mutlu edecek sesleri sağladığınız müzik yayınlarını kullanın. Sesin başucunda duran bir radyodan gelmesindense, odanın geneline yayılan tarzda olmasını sağlarsanız çok iyi olur….

Sevgilerimle,

İçmimar ve Feng Shui Uzmanı Funda Ceyhan

http://www.fundaceyhan.com

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

popüler kategoriler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yorumlar