Feng Shui’ye göre çocuk odasını yeniden düzenleyin

Çocukların mutlu ve sağlıklı büyümesinde odalarındaki mobilyaların ve kullanılan renklerin etkili olduğunu biliyor muydunuz? Bazı ufak tefek düzenlemelerle çocuğunuz için daha huzurlu bir ortam yaratmanız mümkün. İç Mimar ve Feng Shui Uzmanı Funda Ceyhan anne ve babalar için nelere dikkat etmeleri gerektiğini bizlerle paylaşıyor.

Feng Shui: Mekanlarda yaşam enerjisini özgürleştiriyor

Feng Shui, bugün tüm dünyada olduğu gibi, kadim Çin’de de mekan düzenlemelerinde ve yer seçimlerinde kullanılan bir disiplindir. Doğada varolan evrensel yaşam enerjisinin mekanları düzenleyerek harekete geçirmenin inceliklerini ve kişiye özel olanaklarını öğretiyor. Feng, Rüzgar, Shui ise Su demek. Bu disiplinin amaçlarının içinde, doğa döngülerine ve toprağın enerjilerine uyumlu insan ve yaşam birimleri yaratmak yer alıyor. Bu uyumu sağlamakta kullanılan Chi enerjisinin hem yin ve yang değeri, hem de elementler ile 5 fazı bulunmakta. Bu fazlara biz Ateş, Toprak, Metal, Su ve Ağaç diyoruz. Yin daha edilgen, çekinik, yumuşak değerleri ifade ederken, Yang daha aktif, girişken ve sert değerleri ifade etmekte. Tüm bu enerji motiflerinin ve değerlerinin etkinliği, bir araya geldiği amaç, kişi ve eşyalar ile de güç kazanmakta. Bu yüzden mekanlarımızı oluşturan değerlere karar veren bizlerin ne düşündüğü, nerede ve nasıl uyguladığı, ne ile uyguladığı ve kim için uyguladığı çok büyük önem kazanıyor.

Uyumu oluşturan değerleri tanımlayan elementler aslında büyük sembolizmlere sahipler. Ağaç, ilkbahar evresini, Ateş yazı, Metal Sonbaharı ve Su ‘ da Kış ‘ ı ifade ederken, Toprak ise, ara mevsimleri ifade etmekte. Bu yüzden bu mevsimler ile ilgili renklerde bizim için büyük önem kazanmakta.

Mekanlar insanların daha rahat ve mutlu yaşaması için bir takım kurallara göre oluşturulmaktadır. Bu hangi felsefe altında yer alırsa yer alsın, temel değerleri değiştirmez.  Ancak esnetebilir. Feng Shui de aslında bir yaşam felsefesidir. Ve bireyin kurallar içindeki seçim yelpazesinde yol gösteren çok özel değerler taşır. Feng Shui uzmanı olarak dizayn etmekten en keyif aldığım bölüm, çocuk odalarıdır. Onların ön yargısız ve özgür doğaları, çocukluğun masumiyetinden uzaklaşmış yaşamımız içindeki sertlik ve acımasızlık denizinde beni her zaman mutlu etmiştir.  Feng Shuide metal elementi ile anılan Batı yönü ile ifade edilen, Yaratıcılık ve Çocuklar evi anlatılmaya değer pek çok bilgi barındırıyor. Feng Shui’nin önerileriyle kendi yaratıcılığınızı kullanarak çocuğunuzun da yaratıcılığını arttıracak mekanlar oluşturabilirsiniz. Nasıl mı? İşte size bazı pratik uygulama önerileri…

Odası sizi değil, onu yansıtmalı

Bir bebek odası kesinlikle anne ve babalar için değildir! Pek çoğu çocuğunun odasını düşlerken ya da hazırlarken, kendi arzularına yenik düşer. “Olmaz”lar ve “Hayır”lar ön plana çıkar. Öyle ki, bazen neredeyse küçük bir iş adamı odası şeklinde döşenmiş bebek odaları görüyorum… Onun için ilk aklınızda tutmanız gereken nokta, odası onun sevdiği biçimde olmalıdır! Onun vücuduna göre hazırlanmış sandalyeler, masalar, sevdiği desenlerin bulunduğu yatak örtüleri, dokunmaktan hoşlandığı battaniyesi… Kısacası onun sevdiği eşyalar bulunmalıdır. İkinci nokta ise odasını düzenlerken onun dünyasını kısıtlamayacak şekilde plan ve düzenleme yapmanızdır. Örneğin siz sevmiyorsunuz diye, çocuğunuzun sevdiği renklerden uzak durmanız yanlıştır…

Odanın konumunu seçerken…

Odası, mümkünse bol ışık alan bir oda olmalıdır. Çünkü bebek büyürken edineceği alışkanlıklar ile sağlıklı ve temiz hava çok büyük önem taşımaktadır. Sabah güneşinin hayat enerjisi bebeğinize iyi gelecektir. Odanın dış dünya ile bağlantı kurması gerekir. Yani mutlaka pencerelerinin olması gerekiyor. Apartman boşluklarına bakan odalardan uzak durmak gereklidir. Güneşi içeri keskin bir şekilde alan odalar tercih edilmemelidir. Evin yoğunlukla yaşınılan gürültülü alanlarından uzak bir yer olmalıdır. Suni havalandırma, klima gibi değerler bebek odalarında kullanılmamalıdır. Ancak havayı temizleyen özel araçlar kullanılabilir. Bunlarda da mutlaka özel filtreler bulundurulmalıdır. Kuzey yönündeki odalardan da uzak durmak gereklidir.

Renk seçimine dikkat edin

Renk seçimi önemli. Her bebek bir mizaç ile dünyaya gelir. Değiştirilebilir değerleri olacağı gibi, değiştirilemeyecek değerleri de olacaktır. Bu konuyu, renk, şekil ve oyuncak seçimlerinden rahatlıkla takip edebilirsiniz. Renkler bebeğin beklentilerini ve tepkilerini netleştirirken, büyük önem kazanacaktır. Her zaman kullandığı oyuncaklarını, yastıklarını veya benzeri şeyleri acaba sadece o renk olduğu için mi seçmektedir. Yoksa şeklin peşinde mi koşmaktadır. Unutmayalım ki, renkler duygusal değerlerdir. Renklere karşı olan tepkilerimizin ilki duygusal bir tepkidir. Severiz, sevmeyiz, rahatsız oluruz, beğenmeyiz v.b. Bazılarımızın çocukluktan kalma anılarının içinde bazı renkler sevdiklerini hatırlatır. Anılar ile renklerin büyük bir bağlantısı vardır. Tercih etmeyeceğimiz renklerde olacak elbette. Bebek odalarında siyah rengi tercih etmiyoruz. Noktasal etkiler olacak, kapı kulpları, oyuncak hayvanların burunları gibi yerlerde kullanıyoruz. Ancak geneli kapsayacak seçim olarak siyahı değerlendirmiyoruz, siyah renk sadece diğer renkleri destekleyen, küçük lekeler halinde kullanılırsa daha doğru bir seçim yapmış oluruz.

Duvarları süsleyin

Duvarların rengi ve şekli önemli. Tüm duvarları düz renk yapmayabilirsiniz. Odalarda çizgi film kahramanları ile doğadan parçalar gösteren sahneler, güzel bir seçim olur. Duvarda çocuğunuzun karalama yapacağı küçük bir alan yaratabilirsiniz. Duvara bir tahta yapıştırın. Bu tahta onun karalama yeri olsun! Küçük bir ayna edinin ve onun boyunda bir alanda kendisi ile tanışmasını sağlayın. Ancak bunu sürekli yapmayın ve alışkanlık haline getirmesini engelleyin. Kısa süreli buluşmalar sağlamak yeterli olacaktır. Bu onun tüm olan bitenler arasında kendi yerini belirlemesi konusunda ufak bir destek olacaktır.

Pencerelere önem verin

Önemli bir diğer konu da havalandırma. Bu nedenle pencerelere dikkat etmek gerekiyor. Pencerelerimizin odaya yeteri kadar havalandırma sağlayacak düzenekte kurulması gerekiyor. Kanatları farklı açılarda açılabilen pencereler olmasında yarar var. Bu yüzden vasisdas tipi pencereler bebek odaları için daha doğru bir seçim olacaktır. Herhangi bir düşme riskine karşı boyunun yeteceği bölümde açık olmayan pencereleri tercih etmekte fayda vardır.

İki kat perde kullanın

Her odada olduğu gibi bu odada da aydınlık bir alan sağlamalısınız. Bu sebeple perdelerinizin ışığı süzmesi için iki aşamalı bir yöntem uygulayabilirsiniz. Yani 2 kat perde ideal olanıdır.  Böylece aşırı güneşin, bebeğin gözlerini rahatsız etmesini engellemiş oluruz.

Yatağının yerini doğru saptayın

Bebek yatağının yalnızca bir tarafının kapalı, diğer 3 tarafının açık yani yaklaşılabilir olması gerekiyor. Aksine, ülkemizde uygulanan genel yöntem bebek yatağının köşeye yerleştirilmesidir. Bebeğe her türlü durumda hızla müdahale etmek için yatak kenarlarını boş bırakmalısınız. Bebeğin başının duvara yaslanmasını da önermiyorum. Çünkü burada önemli olan yine hızlı müdahale edebilmenin yanı sıra, onun algılarını kısıtlamamak olmalı. Ayrıca yaşam enerjisinin daha rahat dolaşmasını sağlayabilirsiniz. O yüzden bebek yatağının baş kısmını ne duvara ne de pencere önüne yaslamamalısınız.

Bulundurulmaması gerekenler

Bebek odasında, pişik kremi ya da pudra ve benzerleri hariç, ilaç tarzı şeyleri, kesinlikle bulundurmayınız. İlaç enerjileri bebek için hiç uygun değildir. Televizyon fişi çekili dahi bulundurulmamalıdır. Akvaryum kontrolsüz nem yüzünden bulundurulmamalıdır. Aynı zamanda akvaryumun temiz dünyasını ayakta tutan filtreler yoğun ve düzenli ses ile bebeğinizi ciddi bir şekilde rahatsız edecektir. Ancak bebek ile diğer odanın ortak duvarını akvaryum yapmak isterseniz, buharlaşmanın ve akvaryum donanımının kesinlikle diğer oda tarafında olmasını sağlamalısınız.

Diğer ayrıntılar

Yer döşemelerinde halıdan çok, silinebilir, hijyenik bir malzeme kullanabilirsiniz. Halı, toz biriktirmeye uygun bir malzemedir. Bu da bir bebek odası için uygun bir seçim olmaz. Yerden ısıtma yapmanız doğru bir seçim olacaktır. Odasında gece ve gündüz ışık oyunları yaratabilirsiniz. Kokuyu ve sesi de oda da kullanmayı unutmamalısınız. Onu mutlu edecek sesleri dinletebilirsiniz. Sesin başucunda duran bir radyodan gelmesindense, odanın geneline yayılan tarzda olmasını sağlarsanız çok iyi olur.

Soluk renklerden uzak durun

Fosforlu olmamak kaydı ile, tüm renkleri gerektiği kadar ve uyum içinde bulundururken, soluk renkleri tercih etmiyoruz. Renklerin bebeğin gözlerinin gelişimi için büyük önemi vardır. Onların masum dünyasında kabul görmeleri için, vahşi hayvanlar oyuncaklarda morlara pembelere mavilere bürünür. Büyüdükçe uzaklaşılan ve çoğu kişi tarafından yıllar içinde tercih edilmez hale gelen renkler çocuklukta bir arada bulunulması gerekli renklerdir. Renklerin her türlü tonu ile bebek tanışmalıdır. Ayırt etme ve seçme gücünü zaman içinde belirleyecektir. Ancak bunu yapabilmesi ve sağlıklı bir bireye dönüşebilmesi için önce tüm renkleri, tüm tonları ile deneyimlemesi gereklidir. Bu yüzden, bizim dünyamızın soluk renklerini kullanmaktansa, tüm cıvıltısı ile renklerin canalıcı güzelliklerini kullanmak en doğrusu olacaktır.

En kısa zamanda görüşmek üzere…

Sevgilerimle

İçmimar ve Feng Shui uzmanı Funda Ceyhan

http://www.fundaceyhan.com

Yorum yok

Yorum Yazın