Facebook’tan Instagram Reklamı Nasıl Verilir?

Son bir kaç yılın konusu “Sosyal Medya Reklamları” Bir çok kişi reklam aracılığıyla hayal bile edemeyeceğim hayran ve takipçi sayısına ulaşmış durumda. 2006 yılında açtığım facebook sayfam, 2010’dan bu yana kullandığım instagram sayıları ortada. Daha önce facebook reklam deneyimimi ve sonuçlarını yazmıştım. İnstagram da doğal yolla aylık artan bir takipçi trafiğim varken; bir çok blog ve instagram insanının  son bir yıldır  -reklam verdim takipçim arttı- dediği bir reklam çalışması yaptım. Bunu önümüzdeki günlerde okuyacaksınız. Bugün bu konuyu twitter’dan sesli sesli konuşurken bir çok kişiyle yazıştık. Hepimiz birbirimize bildiklerimizi anlattık. Konu “Facebook’tan Instagram Reklamı Nasıl Verilir?” gelince sevgili Şebnem (Manyak Anne) bildiklerini paylaştı. O kadar güzel anlatınca “ya bana yazar mısın hemen bloga ekleyeyim, bir çok kişi faydalansın” dedim. Şebnem sağ olsun hemen yazdı  gönderdi. Aşağıda onun satırlarını okuyacaksınız. 

Şebnemcim, çok teşekkür ederim. Değerli vaktini ayırdın bu harika yazıyı yazdın. Takipçiniz çok , tıkınız, likelarınız bol olsun 🙂

YSM

manyakanne

Öncelikle şunu söyleyeyim. Evet teknoloji severim ama çok da süper değil bilgim. Kendi kendime, biraz da kuzenimin desteğiyle çözdüğüm bir bilgiyi paylaşmamı istedi Yeşim. Ben de “hemen” dedim. Geçtim bilgisayar başına.

Evet, konu Facebook’tan nasıl Instagram reklamı vereceğimiz.

Bunun için öncelikle Facebook sayfanızla Instagram hesabınız birbirine bağlı olmalı. Yoksa yapmak imkansız.

Sırasıyla yapacaklarınızı yazıyorum.

Sayfanızı açtıktan sonra, Reklam Yöneticisi’ne gidin.

Ardından “Reklam Oluştur”u seçin. Size birçok seçenek sunacak. Seçmeniz gereken “Gönderilerinizi öne çıkarma.” Buradan isterseniz daha önce kullandığınız bir gönderi seçin, isterseniz de yeni gönderi oluşturun. Bu gönderi FB sayfanızda yayınlanmıyor.

Daha sonraki adım “Hedef Kitle ve Bütçe”yi belirlemek. İşte bu tamamen size kalmış. Hedef kitleyi iyi seçmelisiniz. Hatta öncesinde seçeceğiniz sayfaları inceleyin.  İsimlerine çok kanmayın, size uygun olup olmadıklarına iyi bakın. Dil, yaşanılan yer. Yaş aralığı, cinsiyet. Hepsini belirleyin. Facebook sayfanızı beğenenleri hariç de tutabilirsiniz, dahil de edebilirsiniz. Bunu yapacağınız sekme “Bir Bağlantı Türü Ekleyin.” Bu arada, sayfanın sağında ortalama kaç kişiye ulaşacağınız yazıyor. Buraya bakmadan hareket etmeyin derim.

Kitleyi seçtikten sonraki aşama, bütçe. Ve tabii ki bu da size kalmış. Ancak söylemem gerekir ki, Instagram reklamlarının bütçesi Facebook’tan daha yüksek. Bu nedenle FB reklamı verir gibi bir bütçe belirlerseniz, çok etki göremeyebilirsiniz. Başlangıç ve bitiş tarihi de çok önemli. Benim kişisel deneyimim, bitiş tarihi verince daha etkili olduğu.

Bence, yani öğrendiğim kadarıyla buradaki kilit konu şu: “Sizden ne zaman ücret alacak” sorusu. Bu soruda “Gösterim Başına” değil, “Gönderi Etkileşimi”ni seçin. Böylece sadece etkileşimde bulunulduğu zaman ücret alır.

Sonraki aşamanız görsel. Evet, görsel çok önemli. Yine deneyimlerine dayanarak söylüyorum, tek bir fotoğrafta blogunuzu, sayfanızı, kendinizi, işinizi anlatmak zor. Kolaj yapmanızı öneririm. Metin de çok önemli. Evet uzun yazabiliyorsunuz ancak yazdıklarınız “…”ya tıklanmadan görünsün istiyorsanız kısa bir metin yazın ve hesap adınızı mutlaka ekleyin.

“Reklam Önizlemesi” sekmesinde de sadece Instagram açık olsun. Diğerlerini devre dışı bırakmak için “Kaldır”a tıklayın. Facebook’ta da gösterip yok yere bütçe harcamasına gerek yok. Tüm bütçeyi Instagram’da kullanın.

Bir not daha. Gönderinizi seçmeyi unutmayın. Bazen yeni hazırladığınız gönderi en üstte çıkmıyor. Göremezseniz, panik yok.

İşte bu kadar.

manyakanne

Şebnem Seçkiner bu yazıyı yazarken #selfie 🙂

Ben de şimdi bir reklam hazırlayayım. Bir şey daha denemem lazım. Deneyeyim, olursa eğer onu da yazarım.

Asıl soru: Neden reklam veriyoruz? İşte onu ben de bilmiyorum. Kendi adıma söyleyeyim, genelde hayatı paylaştığım için daha çok kişiye ulaşmaya çalışıyorum. Yazılarımdan bilenler, beni tanıyanlar anlayacaktır. Ne zaman reklam versem “manyak” lafı yüzünden temiz eleştiri geliyor. Bir de bunun ironi olduğunu anlatabilsem, bir de herkes espriye açık olsa ne şahane olur değil mi? Hazır komşu blogda konuşma, pardon yazma fırsatı yakalamışken ekleyeyim dedim.

O zaman size kolay gelsin.

Sevgiler,

Şebnem Seçkiner

www.manyakanne.com

https://www.facebook.com/ManyakAnne/

Instagram: @manyakannee

2 Yorum
 • Şara
  02 Mayıs 2016 saat 12:58

  Keşke instabloggerlığı bukadar düşürmeseydiniz.Sandığınız kadar kolay deģil gerçekten Instabloggerlık.Bir kaç cümle yazınca yetmiyor.Sürekli anıı şey paylaşılınca genel olarak takipçiler sıkıldıgı için surekli farklı içerik üretmek zorunda kalınıyor.Ayrıca sandığınız kadarda kısa zaman harcanmıyor.O fotoğrafları çekmek yarıms aat 1 saati alabiliyor bazen.Genel olarak genç bloggerlar kısaltmalardan yana çıkıyor fakat şoyle bir şey varki bu insanlarin daha çok hoşuna gidiyor.Biz buna sanimiyet diyoruz.Dediğim gibi daldan dala atlamamızin sebebi ise takipçiler kısa bir sürede sıkılabiliyor.Ayrica instagramdada blogergerlar takipçilerin isteği üzerine belirli bir tema hazırlıyorlar.Ve o temaya uygun fotoģraflar paylaşıyorlar.Değinmek istediğim diģer konu ise şu kedi çicek vs. Paylaşarak popüler olunabilir demişsiniz ya zaten otür fotoğraflar bir blog türünde oluyor.Quaility pics dediğimiz tumblr paylaşımlar da oluyor genellikle.Ayrıca instabloggerlar Anne,makyaj,ev,tasarım gibi birçok kategoriye ayrılabikiyor.Bir Instablogger olarak bizi bukadar küçümsemeniz gercekten hoş değil diye duşundum.Ve lutfen sadece bloggerliği zor görmeyin inanın instabloggerlikta sizinki kadar olmasada zor bir iştir.

 • Yeşim MUTLU
  02 Mayıs 2016 saat 15:43

  O yazıyı yazdığım günden bu yana sosyal medya hızla değişti.
  Artık zaman instablogger zamanı bu sebeple değerli yorumunuz için teşekkürler
  Kolay değil bir hesabı aktif tutmak ve ilgi çekebilmek
  Sevgiler
  YSM

Yorum Yazın