Eski Markacıdan Blogger olursa…

Bloglar, hepimizin göz bebeği. En azından benim etrafımdaki bir çok kişinin öyle. Hal böyle olunca da farklı farklı ortamlarda bir araya geliyoruz. İşin en güzel yanı da birbirimizi desteklememiz.Hepimizin bir hikayesi var ve bu hikayeler zaman zaman bloğumuzda yer alıyor.

Benim hikayem de 2006’da profesyonel iş hayatına son vermemle başlıyor. 2005 yılından sonra hayalim iyi bir fotoğrafçı olmak. Öyle ki işten izin alıp çekime gidiyorum. Herkes deli mi bu diyor. Şu an bakıyorum kendi adıma değer verdiğim fotoğraflar çekebilmişim ne mutlu bana.

Mayıs 2006-Mayıs 2008  yılları arasında kendi şirketini kurmuş, çeşitli firmalara danışmanlık yapmış, beraberinde fotoğrafı devam ettirmiş bir YSM olarak hayat devam ediyor. Bu süreçte 2005’ten itibaren yazdığım blogum var. Ama henüz Türkiye’de blog, blogger pek aktif değil. Çalıştığım kuruma ise her şirketin bir bloğu olmalı fikrini söylediğim de yıl 2003 ya da 2004. O zaman bir kaç kişinin dışında herkes o da ne diyordu. Şimdi ben diyorum bu da ne 🙂 Neyse sonra hayatım sadece fotoğraf ve blog oluyor. Bir kaç kötü hacker saldırısından sonra zamanında alınmayan backup vb sebebi ile blog da  bir çok yazı gidiyor varsın olsun kalan sağlar bizim. Öyle bir hackdi ki yesimmutlu.com sitesine tıklayan herkesin bilgisayarına virüs giriyordu düşünün olayın vahimetini.

Aradan 2 sene geçti gitti. Bu süreçte bloğum çok çeşitli evre ve tasarımlardan geçti. Epey zamandır da bu hali ile devam ediyorum .Web sitem gibi bu temayı çok seviyorum değişmeye kıyamıyorum.

Şimdi çok çok uzun size bir giriş yazısı yazdığımın farkındayım ama son günlerde içimi tırtıklayan bir kaç gözlemim var onu yazmak istiyorum.

Ben deneyimsel pazarlamaya inanan bir kadınım. Benim için etrafımdaki kişilerin deneyimleri çok önemli.Bu konuda da çok şanslıyım. Etrafımda ki epey blogger ile sosyal medya aracılığı ve farklı networkler sebebi ile iletişim halindeyim. Ama işin içinden çıkamadığım bir konu var bu da markaların bloggerlara yaklaşım şekli…

Şimdi eski markacı olarak yazacaklarım sadece beni bağlar kimse üzerine alınmasın.

 • Bloglar markalar için ciddi pazarlama kanalıdır bunu unutmayın
 • Bloggerlara yapılan toplantı, etkinlik vb sonrası her bloggerın bloğunda marka ile ilgili yazı yazmasını beklemeyin.
 • Bloggerları dinleyin, çünkü bloggerların yazacakları olumlu ya da olumsuz yazılarla bir anda kendinizi arama motorlarında muhteşem keywordler ile bulabilirsiniz. Bu yazılar iyi ya da kötü olabilir. Kendi adıma söylüyorum burada yani bloğumda yazdığım ve cevap alamadığım tek bir marka dahi yok!.
 • Bir blogda markanız ile ilgili soru, yorum vb varsa acilen cevaplayın geciken her dakika aranızdaki bağın daha geç kurulması demek. Örneğin burada ki limango şikayeti.. .
 • Bloggerlara yönelik bir toplantı vb düzenlediyseniz sonrasında mutlaka takipte kalın. Blogger ile işbirliği yapılabilir mi bana göre unutulmaması gereken en önemli  nokta. Çünkü blogger marka adına yazdığı yazı ile gönüllü elçilik yapmış oluyor.
 • 2009 Marka Konferasında tanıştığım, fotoğrafladığım  ve çok sevdiğim BJ Cunninghan’in dediği gibi ” anlamlı ve özel deneyim yaşatmak ” markada olduğu gibi bloglarda da geçerli. Siz bloggerlara sadece tanıtım vb değilde farklı bir deneyim yaşatırsanız çok farklı işbirlikleri içinde kendinizi buluyor olacaksınız
 • Yine unutmayın ki her marka sosyal medyada, bloglarda  olmak zorunda değil. Ama hangi amaçla bloglarda bulunacağınızı  iyi belirlerseniz elbette yüzü gülen siz olursunuz.
 • Bloglar kişisel yayınlar. Buradaki takipçiler markaları değil blogu okuyor. Bu sebeple markalar bloggerın hassasiyetine özen göstermeli ve ısrarcı olmamalı.
 • Bundan bir kaç sene önce facebook da reklam vb hayaldi şimdi tüm markalar kampanyalarını buradan yürütüyor. Çok yakın bir zaman diliminde de bloglar bu işi fazlasıyla devir alacak
 • Bloglar reel duyguların ve gerçek deneyimlerin paylaşıldığı yerler . Markalar tarafından bloggerlara gönderilen basın bültenlerine niye yer vermiyorsunuz demek akıl karı değil…Aman bu hataya düşmeyin yoksa kısa sürede bloggerların diline düşersiniz.
 • Fikir liderleri olduğu gibi bir takım bloggerları dikkati alın hangi bloggerin nasıl bir etkisi olduğunu kısa sürede anlarsınız.
 • Unutmayın ki bloglar sizin en hızlı bağlantı noktanız. Çünkü buradaki deneyimler gerçek

Yazımı geçtiğimiz gün bir arada olduğum çok değerli marka yöneticisi bir arkadaşımın hikayesi ile bitirmek istiyorum. Gerçekten çok güzel bir örnek. Callcenter aradım , müşteri temsilcisine ulaşamadım ama twitter ve bloğumda yazdım sorunu hemen çözdüm. Düşünün nasıl bir etkisi var blogların…

YSM-blogger

1 Yorum yapılmış.
 • Tülay Sarı
  22 Kasım 2011 saat 22:47

  Yazınız çok çok doğru bilgiler içeriyor.Umarım ilgili pekçok kişi bu yazıyı okur. Sevgilerimle,

Yorum Yazın