Efsane bir film “Dedemin İnsanları”

-

Çağan Irmak yine yapmış yapacağını. Her film de bu kadar mı insanı en ince yerinden yerden yere vurur.

Film üzerine bir çok bilir kişi yüzlerce yorum yapmıştır. Ama benim kendimden, çocukluğumdan, köklerimden o kadar an-ı ortaya çıkınca salya-sümük ağladım. O sahne sonrasında da ağlamam durmadı filmden çıktığımda gözlerim şişmişti.

Çetin Tekindor, Hümeyra, Yiğit Özşener,Gökçe Bahadır,Sacide Taşaner , Zafer Algöz, Mert Fırat, Ezgi Mola, Durukan Çelikkaya filmin oyuncuları. Ama Çetin Tekindor muhteşem oynuyor. Şivesi, vücut dili ve duygusal her anı ne diyebilirim ki… Film de her anı beni benden alıp götürdü. Filme damgasını vuran kişi o ve torunu. An geliyor torunu boğmak istiyor insan, an geliyor hadi canım diyor. Ama gel gör ki boğaz düğüm düğüm..

 

Filmin hikayesini yazmayı düşünmüyorum burada. Nasıl olsa yüzlerce kişi yorumladı bugüne kadar. Ağlayıp koptuğum ve gerisinde de çok etkilendiğim sahneler var. Rahmetli anneannem kefen parası diye kenara hep para koyardı. Ve daha ölmeden sarılacağı kefeni, sarılacağı pamuklar, sabun vb hazırlamıştı. Bizim oralarda adetmiş bu şimdi var mı bilmiyorum. O zaman 8 yaşındayım. Anneannem geldi o sahneyi görünce ve yıllardır bir köşe de duran bu anı çıktı gün yüzüne. 40 yaşındayım ve 32 senedir böyle bir anı hiç aklıma gelmemiş. Ama bir sahne bir görüntü işte nereden nereye götürüyor insanı. Kullanılan şive benim memleketimden Çanakkale’den Ege şivesi. Bir çok sahne de belki anlamaz diyorum kimse ama ben anlıyorum dediğini. Kulağımda o seslerle büyüdüm ki..

Köklerim Kırım tatarı, Selanikten göçmüşler 19. yüzyıl sonlarında. Dedemin babası Karadağ’da yaşamış. Dağılmışlar bir çok yere bizimkiler Çanakkale’ye yerleşmiş annem ise yörük Çanakkale’nin yerlisi. Baba dedemi görmedim ama yaşasa eminim filmde ki gibi bir dede olurdu. Herkesin hala övgüyle bahsettiği katip dede 🙂

Ben çok sevdim çok etkilendim, çok beğendim.

Gerisi hikaye…

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

popüler kategoriler

1 Yorum

  1. çetin tekindor olmasa filme 3 puan vericem. çetin tekindorun oyunculuğu ile kurtarılan filme benden 5 puan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yorumlar