Doğuma 18 gün kala…

Bu hafta yıldırım hızıyla geçti. Pazartesi salı günü var olan işlerimi bitirdikten sonra son dört günü evde geçirdim. Evde geçirirken de hazırlamam gereken fotoğrafları bitirip baskıya vermenin huzuruyla mutluyum. Albümler gelince ve fotoğraflar yerlerine ulaşınca bugün itibarıyle (18 gün kaldı) teslim edilecek hiç bir işim kalmıyor.

İş kalmadı dediysem evde ki işler zaten başlı başına bir iş. Perşembe günü Mira’nın odası gelince onun yerleşmesi , geçen hafta alınan tüm eşyaların yıkanması, yerlerine yerleşmesi vb de bir gün de tamamlandı. Perşembe sabahı perdeci ölçü aldı bakalım haftaya teslim edecek. Şimdilik miniğin halısı, ana kucağı denen evde zaman geçirme yatağı ve yatak dönecesi dışında hazırlıklar tamam. Maya Su perşembe günü Mira’nın odasını sahiplenerek orada uyudu. Son günler de bana olan düşkünlüğü had safhada . Sürekli karnı oluyor, bebek oluyor kucağımda taşıyorum zaman zaman sabah kahvaltı da kucağım da yemeğini yiyor haklı bebeğim daha kendisi bebek kardeşi oluyor. Zaten en büyük endişem bebek doğduğun da ona az ilgi gösteriyor olursam ya onu üzersem yetemezsem bulacağız artık bir formül bakalım.

Artık kımıl kımıl yürümeye başladım. Bugün tartıya çıktığım da 12 kilo aldığımı gördüm. Bu demek ki 18 gün için de bir aksilik olmazsa kilo almazsam 12 kilo ile hamilelğim tamamlanacak. Zaten 15 günde bir yaptırdığım şeker testim de bunu doğruluyor. Hatta çarşamba günü Biruni’de espri yaptık son bir kez daha kanımı alacaksınız sonra doğuracağım 🙂 diye gülüştük. Göktürk Biruniye buradan teşekkür etmek isterim. Benim damar problemimi herkes bilir o kadar ki test vb gerektiğin de anestezist arkadaşlarımız sağolsun alıyordu hastane de hep . Biiruni de hiç bunu yaşamadığım gibi laboratuvara girdiğim de zaten kendimi çok rahat hissediyorum. Oradaki görevlilerin katkısı çok büyük. Yani Göktürk de iyi yerler de var anlayın diye yazıyorum.

Doğuma az kalan anne adayları için önemli olan ve akılların da tutmaları gereken bir kaç ayrıntıyı yazıyorum. Bu haftalar da bebek hareketleri çok önemli. Mira ben dinlenirken ve yemek sonrası çok kıpır kıpır. Şu satırları yazarken de hıçkırıyor. Mutlu doktora sordum eskiden bunu bebek stres de vb gibi belirti olarak söylerlerdi dedi ama yeni bilimsel verilere göre bebeğin sağlıklı olduğunu gösteriyormuş. Benim gibi doğuma 18 gün kalan anneler bunu hissederse sevinsin. Çünkü son zamanlar da sağlıklı ve her şeyin yolunda olduğuna dair belirtiler bebeğin hareketleri, hıçkırma,kol bacak hareketleri yani tekmeleri , gerinmesi … Karnım da top gibi oluyor. Bunlar günde en az 10 kez olmalı benim bir kere öğlene kadar Mira oynamayınca aklım gitti sonra dinlendim ve eski yaramazlığına döndü bu yüzden dikkat. Yani oynayan bebek sağlıklı bebek demek ! 

Yine minik yürüyüşler çok iyi geliyor. Güneş azıcık kendini gösterse 20 dk yürümek yetiyor insana. hele bebek arabası iterek yapınca daha keyifli oluyor. Ben eskiden hamile ve bebek arabası süren anne görünce çok imrenir ve ben de öyle olmak istiyorum derdim. Biri arabada biri karnım da olmak züere aynen biz de öyleyiz ve hamilelere bakış çok keyifli oluyor insan çok gurur duyuyor. Hele Maya Su ile oturup sohbet ediyoruz kardeşini seviyor içim eriyor. Çok şeker kızlarım benim…

Son haftalarda yani 34 sonrası karnım yanıyor gibi geriliyor ve ben de sürdüğüm kremin yanı sıra susam yağı sürmeye başladım biraz kokulu ama çok iyi geliyor merak edenler alerji de yapmıyor çünkü ben bayağı hassasımdır ürünler konusunda ama yine doktorunuza sorun.

 Hamish Anne YSM

ps: foto az önce çekildi 🙂

Yorum yok

Yorum Yazın