Daha İyi Bir Hayat Kim İstemez Ki!

Ağustos ayı çok zordu benim açımdan. 1 Ağustosta başlayan ve beni 29 ağustosa kadar esir alan bir hastalık haliyle geçirdim tüm ayı. Yaşadıklarım bana yetti. Yazıpta sizi de çok sıkmak istemem. Zaten instagramı epey fazlasıyla kullandım bu süreçte. Ama tatilde başlayan geçmeyen bir grip hali, bronşit olmam, bronşit sonrası bronkospazm derken nefes alamamam ve kısır döngü. Sonuç, yanlış tercihler, yanlış ilaçlar. Zararın neresinden dönsek kardır. Şükür ki şu an geriye dönüp bakıyorum da hepsini nasıl yaşadım yaşadım.

Dile kolay bir ay uykusuz, nefes alamayan, zaman zaman kusan ve kendimden öte bir ben. Mızmız biri değilim, hiç olmadım. Ama bu süreçte o kadar da yalnız kaldım ki.. Ailem Çanakkale’de..İstanbul’da yaşayan ve 20 dk mesafade olan ablam ise bir aylık tatile çıkmış, haftada üç gün temizlik için gelen kadın da köyüne gitmişti. 15 ağustosta kadın köyden dönünceye kadar evde bu halimle her şeyi yapmaya devam ettim. Peki evde ki miniklere ne demeli. Yazın en kavurucu sıcaklarında anne ile evde kalmak zorunda kalan civcivlerim. Hastalığın güzel yanı olur mu ? Biz de oldu; Maya Su ve Mira kaynaştılar evet mecbur kalınca anne devre dışı kalıp sadece hayati durumlarda devreye girince onlar site içinde yalnız parka gitmeyi ve oyun oynamayı öğrendiler. Melis, evin düzeninden ufak ufak yemek yapmaya geçti. Herkes için aslında değişik deneyimler var. Yine de hali düşman başına vermesin Allahım. Velhasıl her şeyin başı sağlık.

Bu süreçte geceler uykusuz, gün uzun ben derin duygulardaydım. Fırsat buldukça kitap, nefes aldıkça teknoloji derken epey okumaya, keşfetmeye vaktim oldu. Bir de işin sağlıklı beslenme kısmına hep takıntılıyım. Daha önce de söylediğim gibi organik gerçekten organik mi, katkısız gerçekten katkısız mı, doğal doğal mı gibi 10 puanlık uzman sorularım vardır hep. Açıkçası genetiği değişmemiş ve gerçek olduğuna ikna olduğum sürece de çok da takılmıyorum artık. Bunda 3 sene önce Göktürk’te çok büyük firmalara süt veren komşumun günlük sütü ile brusella geçirmemizin etkiside çok. Neymiş ben günlük süt alıp kaynatıp sağlıklı yoğurt yapacakmışım. Ne oldu evdeki yardımcı dahil herkes hasta ettim. Neyse ki atlattık. O günden sonra ben keçi peşinde koşup keçi memesinden keçi sütü almaktan, domatesler Kösedere olmazsa yememekten, peynir Kaz Dağlarından olmazsa yememekten vazgeçtim. zorlamayı bıraktım, olanı kabul ettim. Zaten Mutlu Dr bana hep bu konularda takılır. Kendisinin doktor olmasının etkisi de bu doğal :=)

Aradolu

Mevlana der ki “Bulanlar ancak Arayanlardır “ İşte ben de bu sebeple ağustos ayında bir ay boyunca da “öksürüğe ne iyi gelir, nefes için ne yapmalı?, bilmem ne öksürüğü nedir?” diye bir çok soruyla google bunaltırken karşıma çıkan bir site ilgimi çekti: Aradolu.com  Biraz daha göz attığımda da bakış açılarının bana uygun olduğunu görünce takıldım kaldım. Çünkü ana fikirleri sağlıklı beslenme, sağlıklı spor ve hayata dahil olmak. Bakın bir paragrafı onlardan alacağım çünkü etkilendim. Kolay değil her an böyle güzel ifade edilmiş kelimelerle karşılaşmak.

“Başarının anahtarının fiziksel ve zihinsel sağlığımız olduğu gerçeğini inkar edemeyiz. Sevdikleriniz ile birlikte uzun bir ömür geçirmek istiyorsanız, evlatlarınızın okul ve iş hayatındaki başarılarının artmasını istiyorsanız ve yaşlandığınızda sürekli yanınızda taşımak zorunda olduğunuz bir bastonunuz olmasını istemiyorsanız spor yapın, iyi beslenin, kitap okuyun, müzik dinleyin, iyi dinlenin ve erken uyanın.

Çünkü hayat yaşamaya değer ve sağlığınız sizin en güvenilir sigortanız.”

Gerçekten sağlık en büyük zenginliğimiz. Her zaman siz sağlıklı olmayı seçsenizde bazen başınıza olmadık durumlar gelebiliyor-benim gibi- Bu sebeple de bu site can damarıma bastı. Bir de yazdıkları ticari mantaliden farklı hizmet veriyoruz kısmına takıldım.Farklı illerden gelen ürünler, doğal, organik ve el yapımı ürünleri bulunduran siteyi test etmeye karar verdim. İlk siparişimi de bu yazıyı yazdıktan sonra vereceğim. Kendim için bir deneyim. Sonra da sizinle paylaşırım. Malum sevdiklerimi paylaşmayı seviyorum 🙂

Siz siz olun sağlıklı yaşamaya özen gösterin. Kendi bedeninize sahip çıkın ve kendinizi dinleyin. Hayat sadece bir an.

YSM

Yorum yapılmamış.

Yorum Yazın