Çocuklarda Okul Öncesi Rutin Kontroller Neden Önemli?

Civcivler eylül itibariyle okula başladılar. Mira’nın yuvası 1 eylül, Maya Su’nun okulu 8 eylülde açıldı. Mira henüz 4,5 yaşında ve bu yılda geçen yıl gittiği yuvaya gidiyor. Seneye de hazırlık için ablasının okuluna başlayacak. Ablası gibi 5,5 yaşında ilkokula gitmek zorunda kalmayacak. Her ne kadar yapılan tüm testler çok hazır olduğunu gösterse de zordu oldukça zordu 5,5 yaşında çocuğun hazırlık okumadan ilkokula başlaması. Fransızca eğitime geçmesi neyse ki 3. sınıf oldu bile ama geçen iki yılı bana sorun. Her şey zamanında olmalı.

Okul öncesi benim ritüellerim var. Hasta olmasalar dahi çocuk doktorlarına götürür yazı değerlendirir ve önümüzde aşı vb var mı veya yapılacaklar konusunda bilgi alırım. Bu kez Maya Su için bir sürü test yaptırdık. Troid ile ilgili minik bir değer stresi vardı. Sonra sağ olsun Dr Vahap Öney ( o bizim civcivlerin çok değerli doktoru ) troid usg istedi . Yine her ki kızımın doğuştan bu yana kalça usg yapılan ya da diğer konularda destek almamız gerektiğinde gittiğimiz Alka Radyolojik Tanı Merkezi’ne gittik. Dr Alev Kadıoğlu Maya Su ile konuşarak troid ultrasonunu tamamladı ve güle oynaya ayrıldık. Bu arada troid usg son derece kolay uygulanıyor. Sonuç bizim için süperdi. Herhangi bir stres çıkmamıştı . Allah herkesin evladına önce sağlık sonra ailesi ile çok huzurlu bir yaşam versin. Bu sebeple diyorum ki çocuklarda okul öncesi rutin kontroller çok önemli 🙂

Yeşim Mutlu iphone

Yeşim Mutlu iphone

Çocuk doktoru sonrasında yine göz doktoru muayenesi rutinimiz. Bu kez Mira’nın gözünde mayıstan bu yana devam eden arpacık (şalazyon) sebebiyle daha bir ürkerek gittik. Çünkü kullanılan ilaçlar vardı eğer geçmezse ameliyat olacaktı ve benim kalbim hop hop halinde. Neyse ki sonunda atlattık. Ama hem doktorumuzun çabası, hem Mira’nın göz damlasına izin vermesi ve benim sabrım sanırım etkiliydi. Bu yaz bir de benim hastalanmamla çok zor geçti benim tarafta. Her neyse geçti gitti ya şükür.

Mira ve Maya Su daha önce de göz doktoruna gittikleri için göz ölçümünde, göze damla sonrası ölçümde ve göz muayenesi esnasında hiç sorun yaratmadılar. Zaten göz doktorumuz Dr Tülay Kılıç’ın yanında çok mutlular. Dr Tülay Hanım için Dünya Göz Ataköy Hastanesi’ne gidiyoruz. Bundan sonra da o nereye giderse biz peşinden gideriz. O derece kendisini seviyoruz. Düşünsenize Mira 2, Maya Su 5 yaşından bu yana yılda bir kez aynı doktora gidiyor. Kendisi hakkında sağlam referans almıştım bir arkadaşımdan. Hastanenin sevmediğim yanları var. Ama bizim için hekim önemli ve yaşadığımız streslerde olumlu bakmaya çalışıyoruz. Hatta son gidişimizde Eray Bey’e telefon açarak ya da mail ile yazayım dedim ama sonra vazgeçtim. Bazen benim kurumsal hayattan gelen alışkanlıklarım -eh çok fazla sağlık sektöründe çalışınca insan en iyisini istiyor- çok iyi olması yönünde ağır basıyor. İlaç kullanımı sonrasında gittiğimizde bana banka gişelerini andıran hasta kabul görevlileri ve korkunç iletişimlerinden etkilenmemeye çalıştım. Ama bazen dayanamıyorum. Her neyse konumuz zaten sağlıklı iletişimi anlatmak değil.

Siz siz olun çocuklarınızın basit gibi gözüksede göz sağlığını korumak adına mutlaka yılda bir kez göz kontrolünden geçirin. İnanın sizin yüz kere söylediğiniz aman ellerini gözüne sürme, ovuşturma vb sözleri doktorun bir sözü ile kanun oluyor. Bunun yanısıra günümüzde akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanımı sebebiyle miyopinin arttığını söyledi doktorumuz. Biz de zaten sınırlı kullanım ve bu sebeple her iki kızımın gözlerinde şu an hiç bir göz kusuru bulunmuyor 🙂 Maya Su için yüzerken -ki zaten öyle yüzüyor- konjonktivitten korunmak için yüzücü gözlüğü, takmasını önerdi. Okulumuz da bone, gözlüksüz zaten yüzme yok bundan da geçtik.

Yeşim Mutlu Iphone

Yeşim Mutlu Iphone

Göz sağlığının okul başarısını da etkilediğini unutmamak gerek. Meliscim, ilkokula giderken hiç unutmuyorum ilkokula giderken tahtayı göremiyorum diye bir gün eve gelmiş ve o an yaklaşık 2-3 metre uzaktan televizyonda alt yazıyı okumamış ve o an göz problemi olduğunu fark etmiştik. Burada annelerin babaların dikkati çok önemli. Bu sebeple ben rutin kontrollere önem veriyorum.

Ama sakın yanlış anlamayın. Bu benim bakış açım. Ben her zaman söylerim her anne kendi çocuğu için en iyisini bilir.

YSM-Annish

 

Yorum yok

Yorum Yazın