Classe De La Neige: Kayak Kampındaydık!

Geçtiğimiz gün “Çocuklarla Kayak Tatili” yazımın sonunda geçen yıl katıldığımız okulumuzun kayak kampı ile ilgili notlarım bir sonraki yazım olsun demiştim. Yazıyı hemen yazmak en iyisi. Yoksa bir yıl geçecek yine aradan ve ben yazıyı yazamamış olacağım 🙂 Bu yıl ki kamp için  hazırız ama size ilk deneyimizi yazayım.

Çocuğu Özel Sembol Okulları’n da olan ama kayak kampı ile fikri olmayan kişiler için biraz olsun ışık tutar. Benim geçen yıl aradığım bir bilgiydi ama kimse yazmamış. Zaten okul ile de ilgili yazı yazmayı planlıyorum. Artık Maya Su 3. sınıf ve yazıyı yazmamın zamanı geldi. Okulumuzu seviyoruz zaten sevmesek Mira’yı da aynı okula kaydettirmeyi düşünmezdik.

logo1

Bizim okul seçimi konumuz epey detaylı. Bu sebeple “neden Özel Sembol Okullarını seçtik neden Bahçeşehir’e taşındık “ diğer yazının konusu. Bugün sadece size kayak kampımızdan bahsedeceğim. Okul seçiminde en dikkat ettiğim konulardan bir tanesi okulun akademik eğitim takvimi kadar sosyal etkinliklere de sahip olması ve çocuklarımın hafta sonu kurs kurs dolaşmamasıdır. Bu deneyimi yıllar önce Melis’de fazlasıyla yaşadığım için Maya Su ve Mira’da bunun böyle olmasını istemedim. Ama onlarında Melis gibi istedikleri sosyal etkinliklere katılmalarını ve spor yapmalarını istedim. Melis 8 yıl bale yaptı, Fenerbahçe Yüzme Okulunda yüzdü ve resim dersleri aldı. Hepsini aynı gün yapardı. Hala az ile yetinmez ve aynı anda çok şey yapar. Ama yorucuydu,  ama gençtim ve hepsi kolay geliyordu trafikte yoktu tabiki. Sonra tenis, kayak derken kendisi sevdiği tüm sporlara hakim oldu.

sembolokullarikayakkampi

YSM İphone fotoğrafları

Maya Su ve Mira için spor ve sosyal seçimlerini onların istekleri yönünde yapıyorum. Bir anne olarak ille piyano çal, bale yap, basketbol oyna vb bakış açım yok. Kızlarım için en mutlu olacakları neyse onu yapmalarını istiyorum. Ayrıca her konuda yetenekli olmak vb gerekmiyor bana göre yeterli disiplin ile her spor yapılabilir ya da öğrenilebilir. Maya Su küçük yaşta piyano çalmaya başladı. Ve maalesef iki yıldır ara vermiş durumda bu onun en mutsuz yanı yeni bir hoca bulduk yakında başlayacak. Bebeklikten bu yana da yüzmeyi sevdiği için okulun içinde yer alan yüzme kursuna gidiyor. Zaten okulda da ders olarak yüzme  var. Bunun yanı sıra okulda bale yapıyor ( 2 saat) ve bu haliyle mutlu. Son günlerde de yogaya merak saldı. Her gün yarım saat yoga yapıyor. Bahçeşehir’de bir okul ile görüşme halindeyim. Çocuklar için yoga kursu açmasını konuşuyoruz. Yani yakında Maya Su ve Mira ev dışında da yoga yapmaya başlayacaklar. Mira yuva da bale ve yoga yapıyor. Yüzme ile arası yaşadığı bir deneyim nedeniyle iyi değil. Ama daha 4,5 yaşında ve zorlamıyoruz. Nasıl olsa hazırlıktan itibaren Sembol’de olacak 🙂 ve kolayca bu duygusunu atacak. Okulumuz yüzme konusunda çok başarılı. Mira istese yuvada da yüzebilir yuvası bu imkanı sağlıyor 🙂 ama istemiyor.  Anlayacağınız bendeniz okulların bizi her yönde desteklemesine inanıyor ve bu yönde okul seçimi yapıyorum.

sembolokullarikayak

YSM İphone fotoğrafları

Geçtiğimiz yıl okulumuzdan kayak kampı ile ilgili yazı geldiğinde “gideriz ” diye konuştuk ve yazıyı kenara koyduk. Profesyonel olmasa bile kayak öğrenmesini istiyorum kızlarımın. Meğer bize gelen formu okula hemen göndermemiz gerekiyormuş. Sebebiyse belirli bir kontenjanın olmasıymış. (Bu arada Sembol okulların da  hazırlık ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri kayak kampına katılamıyor. Maya Su ‘da hazırlık okumadan bir olduğu için (4+4+4) sebebiyle geçen yıl gidebildik. ) Bendeniz akıllı son güne kadar formu göndermeyince yedekte kaldık neyse okul ile konuşarak bunu çözdüm. Burada okulun yaklaşımı işte aldı artı bir.  

Okulumuz bir turizm firması ile çalışıyor. İster peşin, ister taksitle kayak kampı ücretini ödeyebiliyorsunuz. Burada zorlama yok. 6 yaş altı çocuklar için sadece yol ücreti alınıyor. Seyahat sigortası vb de bu ücrete dahil. Bu kısımda da sıkıntı yok artı iki 🙂 

Geçen yıl kayak merkezinde yeterli kar olmaması sebebiyle kayak kampı için belirtilen tarih ertelendi. Bekledik ama sonra beklediğimize değdi. Burada da gereken bilgilendirme ve iletişim yeterliydi bu da artı üç .

Kamp öncesi öğrenciler için ihtiyaç listesi yazılı olarak gönderildi. Aman ne alacağım ne götüreceğim derdiniz olmasın. Olursa da diğer yazıma göz atabilirsiniz. Okulun anlaşması gereği kask, kayak takımı ve kayak ayakkabıları kayak merkezi tarafından sağlanıyor. Ve burada da sıfır hata ile çalıştılar. Ya da ben yaşamadım yaşayan varsa buraya yorum yazarsa sevinirim 🙂 Bu da artı dört.

Kamp için 80 kişi kayak merkezine yol aldık. Okulumuzun müdür yardımcısı, beden eğitimi öğretmeni , fransızca öğretmenimiz (çünkü fransızca etüt dersleri yapılıyor) ve turizm acenta ekibiyle yola çıktık. Sabah erken bir saat ama öğlen kayağa başlayacak çocuklar için oldukça ideal.

Otobüsler ile ilgili kötü bir deneyim yaşadık. Bizim kızların ilk otobüs yolculuğuydu bu deneyim. Mira’nın tuvaleti geldi ve her iki otobüsünde tuvaleti çalışmıyordu. Bu eksi bir ama bunu acentanın hatası olarak görmek lazım . Açıkçası çocuklarla yola çıkılıyor bunu gözden kaçırmamak gerekirdi. Her mola da siz tuvalete götürseniz de 3,5 yaşında ki bir çocuğa zor anlatmak ve tutmasını söylemek neyse bu yıl olmaz umarım 🙂 

Kayak merkezine kadar mola vb stressiz. Otobüste klasik donanımlar mevcut. İster film izleyin ister oyun oynayın. Ama iki çocukla zor 🙂

Lakin kayak merkezinde karşılama da ilk hayal kırıklığı -ya da ben yaşadım. – Otele ait görevliler valizleri alma yerleştirme konusunda yetersiz. Bana göre böyle bir kafilenin geleceğini bilen otel bu kadar vurdumduymaz olmamalıydı bu bence iyileştirilmesi gereken bir yanı eksi iki.

Otel ile ilgili görüşlerimi yazmıştım. Tekrar yazmıyorum 🙂 Kayak kampı için pistler açısından okulun seçimi çok doğru. Çocuklar daha ilk gün kaymaya başladılar. Artı dört

kayakkampisembol2

YSM İphone fotoğrafları

İlk gün kayak odasında yaşanmasını beklediğim kargaşa olmadı. Okula ait yeleklerle tüm öğrencilerin ayrılması ve kayak öğretmenlerinin hazır olması yine artı beş. 

Kayak eğitimi ile ilgili sözüm yok. Son derece profesyonel eğitimciler ve çocuklarla iletişimleri müthiş. Bu sebeple gözümüz kapalı yeniden gidiyoruz artı altı.

Kamp öncesi belirtilen saatlere uygunluk, etüt dersleri ve iletişim mükemmel. 80 kişinin bu kadar uyum içinde olması gerçekten kolay değil. Ben biraz mızmızım ayrıca bir de gözüme takılanı söylerim ama sağ olsunlar hemen çözüm getirdiler. Artı yedi 🙂 

Aileler ile kaynaşmak istemeyebilirsiniz ya da kaynaşmak. Herkes son derece ilgili ve sevecen. Tanısanız da tanımasanız da koyu sohbetler yapabilirsiniz. Benim Mira sebebiyle çok vaktim olmasa da kısa sohbetler keyifli yanıydı. Sınıf arkadaşlarımızın aileleri sağ olsun Maya Su ‘ya benim olamadığım anlarda göz kulak oldular sorumluluk aldılar buradan teşekkür etmek isterim. Artı sekiz 

Kayak kampında son gece mini bir sertifika töreni düzenlendi. Bu da çocuklara hoş bir gece yaşattı. Motivasyon artı dokuz :=)

kayakkampisertifikatoreni

YSM İphone fotoğrafları

Okulun kayak kampı karnesi beş yıldız pekiyi 🙂 Yazıyı yazarken tarafsız, kendi bakış açımla yazmaya özen gösterdim.  Diğer ailelerin düşüncelerini yukarıda da yazdığım gibi bilmiyorum. Ama bir kaç aile ile tanıştım yıllardık kampa geldiklerine göre memnun olma ihtimalleri yüksek.

Bu arada bu yazıyı yazarken de okulumuzun bunu okurken ne düşüneceğini de merak ettim.  Bekleyelim ve hep beraber görelim. Neden Sembol Okullarını seçtiğim yazısını yazarken bana yansıyan bir konuşma vb olursa size anlatırım.

YSM

Kayak ile ilgili kısa not: 

Malum kayak düşe kalka yapılan bir spor . Kayak düşmelerinin henüz gelişmekte olan kemiklerine ciddi bir sakıncası olmadığı yönünde doktorumuzun görüşünü aldık. Kayak yaparken en önemli detaylardan bir tanesi kask. Kaksız kaymamak ve kaskı doğru takmak gerekiyor. Uygun kıyafet seçimini zaten yazmıştım bu son derece önemli. Bir de aç ve susuz kalmamaları.

Genelde çocukların , ailelerin kendilerini kayak pisti kenarından izlediğini gördüklerinde dikkatleri dağılırmış. Bu sebeple ders anında aileler pistte olmamalıymış. (burada biz Türklere zor bu ama ben hiç pistte olmadım odadan ve lobiden gözlemledim) Maya Su’yu hep Kayak odasından teslim aldım alamadığımda da kendisi odaya geldi 🙂

Bir de ailelerin merak ettiği çocuklar grup mu yoksa bire-bir mi ders mı almalılar konusu var. Kartalkaya Dorukkaya Oteldeki eğitmenlere ve bizim spor öğretmenimizin bakışına göre;  ilkokul ve öncesi yaş grubu diğer çocuklarla iletişim kurmayı ve oynayarak öğrenmeyi tercih ettiğinden grup dersler tercih edilmeliymiş. Mira yaşında ki çocuklara kayak ancak beş yaşından itibaren. Bunun sebebi de beş yaşından itibaren çocukların komutları algılayıp ona uygun davranabilmeleri. Ayrıca “çocuklar beş yaşından itibaren çocuklar telesiyej ve teleski kullanabilir” dediler geçtiğimiz yıl.Bu sebeple bendeniz heyecanla gelecek seneyi bekliyorum 🙂

Yorum yok

Yorum Yazın