Bu Ülkede Sporu Sevmek

Dedik haydi değişik bir şey olsun Yeşim’in blogunda spor üzerine yazalım. Alıştığınız spor yazılarının çok dışında bir yazı olacak bu ama. Öncelikle ben kendimi tanıtayım. İsmim Furkan Zengin, tam anlamıyla bir spor delisiyim. İnanın aklınıza gelmeyecek ya da izlediğinizde yahu bunun nesi spor dediğiniz şeyleri bile takip ediyorum. Bu delilik nerden geliyor derseniz, benimle birlikte Fenerbahçe Ülker’in basket ve voleybol maçlarına gelen 62 yaşında bir annem, şampiyonluk garanti olursa Sivas deplasmanına ben de gelirim diyen ve futbol maçı varken snooker ya da kayakla atlama izleyen 69 yaşında bir babanın çocuğu olduğum bilgisi yeterlidir sanırım. Peki futbolla yatılıp futbolla kalkılan bir ülkede bunu hem de hobi olarak yapmak nasıl bir duygu ? İşte size kısaca bunu anlatmaya çalışacağım.

Fotoğraflar Furkanın arşivinden

Malum blog kullanımının yaygınlaşması ile her türlü bilgiye çok daha rahat ulaşabiliyorsunuz, çünkü aradığınız konuda uzman olan birileri mutlaka oluyor ve onların blogunda buluyorsunuz aradığınızı. Bizim için de durum bundan farklı değil. Keşke bu işi profesyonel olarak yapsam ve ekmeğimi bu işten kazansam. Ancak  mevcut haliyle, sadece işten arta kalan vakitlerimde bloguma bir şeyler yazabiliyorum. Bu arada ciddi derecede hatta hastalık seviyesinde bir Fenerbahçelilik mevcut, Futbol, Basketbol, Voleybol hatta Kürek müsabakalarına bile gidiyorum Fenerbahçe’nin. Tabi o vesileyle bu branşlarda mücadele eden diğer sporcuları da tanıma şansımız oluyor, bu da işin güzel tarafı.

Bu ülkede sporu bir blogger olarak takip etmek çok zor. Misal Erzurum’da yapılan Universiade oyunlarının çoğunu izleyemedim, zira çoğu müsabaka mesai saatime denk geldi. Hadi onu internet üzerinden takip edebildik. Ama mesela Antalya’da yapılan Dünya Eskrim Şampiyonası’nı takip etmekte zorlanıyorum, zira web üzerinde canlı sonuç geçme konusunda yetersiz kalıyoruz. Şimdi diyebilirsiniz ki bize ne eskrimden yahu. Zaten işin güzelliği orada, derdim herkesin bildiği şeyi değil bilmediği şeyi yazıp, insanları bilgilendirmek. Bazen saatler süren araştırmalar yapıyorum sadece hatırladığım bir bilginin doğruluğunu konfirme ettirmek için. Ya da ilgi çekici bir sporcu bulduğum zaman, onun hakkında bilgiler topluyorum. Misal önümüz yaz dönemi özellikle basketbol’da transfer piyasası hareketleniyor, bu hızla gidersem Google Translate’e gerek kalmadan Yugoslavca’yı çözeceğim. Bazen 2 3 paragrafta okuduğunuz bir yazının hazırlanması günlerimi alabiliyor, ya da uzun uzun yazdığım bir yazıyı sadece 10 15 dakikada çıkarmış da olabiliyorum.

Furkanın arşivinden

Bizim en büyük şansımız NBA TV, ESPN TV, EUROSPORT ve EUROSPORT 2 gibi kanalların var olması. Bu sayede hemen hemen her branşı az çok takip edebiliyoruz. Ben gidip snooker yazıyorum bloguma mesela ( snooker ne ya demeyelim, bakınız aslanlar gibi google duruyor orada araştırın ). Kış aylarında Kayakla Atlama en favori sporum mesela, bir de çoğunuzun bu nasıl spor yahu dediği Curling var. Aslında kafayı futbol’dan kaldırıp diğer sporlara hafifçe uzatsanız, kurallarını anlayıp o gözle izleseniz, iyi bir curling maçının orta kalite bir futbol maçından çok daha heyecanlı olduğunun farkına varırsınız. İşte bunu bu ülkede yapmaya çalışmak, deveye hendek atlatmaya çalışmakla eş değer. Görüyorsunuz sevgili okur sizlere dünyanın sporundan haber vereceğiz diye neler çekiyoruz :). Kısaca bu tarz bir blogta, haber nasıl yapılıyor onu anlatmaya çalıştım sizlere. Şimdilik hobi olarak yaptığımız bu işi, umarım bir gün profesyonel mecralara taşımak da nasip olur. Ben inanıyorum ki farklı bir bakış açısı ile yaptığımız her iş ses getirir inancına sahibim.

Burada yazıma yer veren Yeşim Mutlu’ya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, Onun okuyucu kitlesine tamamen yabancı olan bir konuyu biraz daha sadeleştirerek aktarmaya çalıştık, umarım okuduğunuz yazıdan keyif alırsınız. Son olarak şunu da belirtmeden geçemem, bloglarda okuduğunuz tüm yazıların altına, aklınızdan geçenleri 2 cümle ile de olsa yazın. İnanın yazının altına yapılan yorum kadar, blog yazarını mutlu eden başka bir şey yok.


Furkan Zengin

http://furkanzengin.blogspot.com

furkanzengin@yahoo.com

twitter.com/furkanzengin

Yorum yok

Yorum Yazın