Blogger ve İnstablogger Arasındaki 10 fark!.

-

Türkiye’nin en büyük ve en trend aile etkinliği olmayı başaran İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı’n da Ayça Oğuş ile birlikte “Sosyal Medya ve Fotoğrafçılık” üzerine Yaprak Yapsan Moderatörlüğün de 12 Aralık günü keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Buradan emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Ayça ( 9 yıldır blog yazıyor)  ile ben (10 yıldır) hem fotoğrafçı hem de  blog yazan iki anne olarak ne , nedir çok iyi biliyoruz. Elimizden geldikçe anlatmaya çalıştık. Sevgili Yaprak, konuşma esnasında bana “İnstablogger” hakkında ne düşünüyorsun diye sorunca o an kelimeler ardı ardına döküldü. Meğer ne çok sözüm varmış “blogger ve instablogger” hakkında . Velhasıl çok konuştuk doyamadık umarım devamı gelir sohbetlerin.

IMG_2059

Sevgili Yaprak; Yeşim “neden İnstablogger” hakkında bir yazı yazmıyorsun dediğinde aydınlandım. Evet bazen dile getirdiğim konuştuğum çok konuyu yazıya dökmediğimi fark ettim. Konuşmamı dinleyen ve benden sonra da konuşmacı olan Fundalina‘da “ yaz Yeşim ” deyince bu yazıyı hemen yazmaya karar verdim. Uzun bir yazı yazmaktansa aralarında ki fark ile başlamak istedim.

İşte Blogger ve İnstablogger arasındaki 10 Fark:

1- Blogger , düzenli içerik üretir.  İnstablogger isterse içerik yazar. Tek bir fotoğraf ile işi bitirebilir.

2-Blogger , bilgi ve deneyimlerini paylaşırken bir siteye sahip olması gerekir.  İnstablogger’ın blog açmasına gerek yok. Tek bir uygulama ile fotoğrafın altına içerik yazabilir.

3- Blogger, düzenli içerik üretmezse bloguna olan ilgi ve okunma sayıları düşer. İnstablogger düzenli fotoğraf paylaşmasa bile takipçi sayısında pek değişiklik olmaz.

4- Blogger, blog yazısı yazarken on kere düşünür. İnstablogger fotoğrafla kısaca paylaşır gider.

5- Blogger, blog yazmaya detaylı zaman ayırır. İnstablogger  paylaşımı için çok zamana ihtiyaç duymaz. Anı yaşar.

6- Blogger, gün içinde iki ya da üç blog yazısı yazmaz. İnstablogger istediği kadar paylaşım yapabilir.

7- Blogger, okunacak özgün içerik için uğraşır. İnstablogger kedi , çiçek, kuş fotoğrafıyla popüler olabilir.

8- Blogger, seçtiği konulara sadık kalır. İnstablogger, daldan dala atlayan paylaşımlar yapabilir.

9- Blogger, blogu için özel tasarım seçer. İnstablogger, sadece fotoğraf kullanarak hesabını yönetir.

10- Blogger, yazı diliyle yazım kurallarına dikkat eder. İnstablogger istediği gibi yazar. Kısaltmalar da bonusudur 🙂

Diyerek daha da çok yazabilirim. Ama diyorum ya başlangıç olsun. Benim en çok altını çizdiğim bir konuyu da yazmadan geçemeyeceğim. Blog yazarı gizlilik, telif hakları konularına çok dikkat eder. Ama instablogger maalesef dikkat etmiyor 🙂

Yeni yazı da buluşmak dileğiyle,

YSM

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

İçimdeki uzağa

mazot kokan otobüsler

Lüzumundan fazla, beyaz.

Herhangi bir günü haftanın,Bir sabah,Her şeyin birbirini hiç sıkılmadan takip ettiği,Kafası kısmen karışık mevsimlerin bile, aynı döngüyle.Aynı 'aynı' döngüyle.Düşün,İlkbahar nasıl unutamaz gelmeyi,...

Dijital Karbon Ayak İzi Nedir? Kişisel Olarak Nasıl Azaltabilirsiniz?

Uzun zaman sonra eski çalışma arkadaşlarımla bir araya geldim. Buluşmanın ortak noktası dünya insanı olan Pelin’in çok uzun zaman sonra İstanbul’a gelmesiydi....

2022 Mayıs Yüksek Teknoloji Dergisi

Dijital karbon ayak izi nedir? Kişisel olarak nasıl azaltılabilir?

popüler kategoriler

32 YORUMLAR

 1. Yeşimcim yazını keyifle okudum. Trendler herkesin ilgisini çekiyor ama kalıcı olan içeriktir. İnstablogger kavramı çok kişisel ve tek yönlü. O kadar emek verdikten sonra, tek bir mecraya yönelik ilerlemek her ne kadar bir tercih meselesi gibi görünse de gelecek açısından vakit kaybı. Trendler geçip gidiyor, 5 yıl önce friendfeed vazgeçilmezimizdi. Twitter gelince buraya yoğunlaştık, facebook, İnstagram derken her mecraya içerik üretmeye başladık. Yarın ne gelir bilinmez, hangi trende uyum sağayacağımızı da net olarak bilemeyiz. Sosyal mecralara öyle çok vakit ayırıyoruz ki, içerik üretmeyi unuttuk. Oysa günümüzde kendi dilimizde içerik bulamamak en büyük sorunlardan biri.

 2. Fundacım,
  Yorumun çok değerli. Yazının fikir annesi olarak bu yorumu okumak benim için çok anlamlı. İçeriğe inanan ve hala içerik üreten kadınlarız. Haklısın, düşünüyorum da firendfeed de ne konuşmalar ne paylaşımlar olurdu. Hakikaten tarih oldu. Her trend hızlıca tüketiliyor. Umarım yazıyı okuyan ve gerçekten işin blog yazma tarafında olan kişilere kendi dilimizd eiçerik üretme anlamında “her zaman dediğin gibi” fayda sağlar. Teşekkür ederim Fundacım 🙂

 3. Yeşim Hanım, öyle güzel bir konuya degindiniz ki, çok teşekkür ederim size. Bence tüm sosyal mecralar bloglarimizin daha çok takipciye ulaşmasında bir araç olmalı. Hiçbir sosyal medya hesabı blogumuzun önüne gecmemeli. O yüzden instablogger lara çok sıcak bakamıyorum.

 4. Çok guzel dile getirmissiniz bloguma ciddi emek harcarken bazilarinin takipci satin alarak instablogger adi altinda iş yapmaları gercekten rahatsiz edici bir durum.

 5. Teşekkür edeerim. Ben hala işim içerik kısmındayım ve inanıyorum içerik değerli. Her şeyin modası gelip geçiyor ama değerler değişmiyor Sevgiler YSM

 6. Kalemine sağlık Yeşim Mutlu. Trendler hızla değişiyor, instabloggerın paylaşımı gelip geçiyor ve ne kadar güzel paylaşırsa paylaşsın, bir çok resim arasında zamanla yok oluyor. Blog ise öyle değil. Yıllar geçse de içeriklerine ulaşmak her zaman mümkün olacak.
  sevgiler

 7. Yeşim’cim son zamanlarda bir çok değerli blogger arkadaşımın da takıldığı bir konuyu yazıya döktüğün için öncelikle ellerine sağlık, ben de henüz yeni bir blogger olsam da ( 2 senem doldu ama bence çok daha yeniyim) her zaman dikkatli ve disiplinli olmaya çalışıyorum, sizler gibi değerli insanlarla tanıştıkça blog yazmanın kıymetini her gün yeniden anlıyorum.
  Dediğin gibi sosyal hesaplarımız ancak aracı ve yardımcı olabilirler ama maalesef bazı blogger arkadaşlarım özellikle satın aldıkları takipçilerle instagram gibi ( bu ara moda olan) yerlerde daha dikkat çekici olmak adına bloglarını askıya almaya başladılar, dikkat ediyorum mesela özgün içerikler çok çok azalıyor, oysa bloglar, yazılarımız, özgün fikirlerimiz her daim emeklerimizi içerecek ve konuyla ilgili arama yapanlara yardımcı olacaktır.
  Ben mesela bloguma bir konu yazarken bazen tüm gün araştırıp, deneyimleyip, uygun fotoğraflar çekip, düzgün bir yazı dili kullanarak yazmaya çalışıyorum.
  Umarım bu konuda herkes biraz daha bilinçlenecektir, sizlerin de sayesinde tabi 🙂
  Sevgiler,

 8. Yasemincim,
  Blog yazarı her zaman aynı disiplinde ilerliyor. Zaten blog yazmak kendimize not, hissettiklerimiz ve bunun yazıya yansıması. İnstagram sadece araç oluyor bize. Lakin seninde belirttiğin gibi çok kişinin sadece instablogger olması ve etiğe uymayan davranışlar sergilemesi ortada. Biz en iyi bildiğimiz şekilde paylaşıma devam edelim. Öyle ya da böyle blog daima olacak. Öperim 🙂

 9. Benim de 11 yıl oldu blog dünyasında yazmaya başlayalı, html zamanından… Kimi zaman monolog takıldım, kimi zaman harika diyaloglar, dostluklar yakaladım blogum aracılığıyla ama instagram çıktı mertlik bozuldu:) Artık insanlar uzun uzun okumaya da üşeniyor yorum da yapmaya da… Özgün yazma, düzenli yazma çabaları da boşa çıkıyor diye üzülüyorum. Zaten bloglarımın ismi de zaman içinde evrildi; hergunluk.com, herhaftalik.com derken heraylik.com ‘u mu alsam diyorum ahahah yani öyle nadir yazmaya başladım. Yine de içerik altındır, kıymetli içerik üreten ise her zaman kral diyelim:)
  Öpüyorum Yeşimcim.

 10. Nazcım, Yaz lütfen. Senin gibi benim gibi bu işe gönül koymuş kadınların popüler akımlar yüzünden inandığı değeri bırakmasın. Değişim kaçınılmaz. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. her zaman içerik değerli instagram da işin cilalı kısmı parlat pralatabildiğin kadar
  Öperim çok 🙂

 11. Yeşim hanım merhaba..
  Konuyu güzel yazıya dökmüssünüz..Ben de uç yıldır blog yazıyorum..Sosyal medyada da varım evet ;çünkü buralarda da olmak gerekiyor ama benim için her zaman öncelik blog oldu..O benim için çok kıymetli..Facebook sihirini kaybetti sonra Twitter şimdi instagram popüler..Yarın ne olur bilinmez ama bloglar hep olacak..Sevgiler

 12. Kesinlikle katılıyorum,
  Bloglar içerik üretmeye devam ettikçe var olacak .
  Popüler olan bir dönem sonra değişebiliyor önemli olan tüm dinamikleri eşit kullanmak ve yönetmek
  Sevgiler
  YSM

 13. Çok güzel noktalara deyinmişsiniz. Her maddede ” aaa hakkaten de öyle” dedim. Ki ben de uzun zaman önce blog yazmaya başlamış ve bebek sahibi olduktan sonra bloga vakit ayıramadığı için instablog konusuna ister istemez yönelmiş bir blog yazarıyım:) tamam kabul, kolaya kaçmak da diyebiliriz buna birazcık:) ama blogumdaki her bir post için profesyonel fotoğraf çekip, her bir fotografın ışığını rengini düzenleyip, bir de okuyucular için keyifli bir içerik yazmaya çalıştığımı düşünecek olursak, eski sıklıkta post yazacak kadar zamanımın gerçekten olmadığını söyleyebilirim alnım açık:)

  ben 2 maddeye, belki de kendimi görmediğim için katılamadım.

  biri; fotografla kısaca paylaşır gider konusu. Dediğim gibi, ben yazarken blog yada instagram, hangi platformda olursa olsun, okuyucuya dokunacak ve mutlaka bi bağ kurduracak bir şeyler yazmaya özen gösteriyorum. Bazen tek kelimelik paylaşım yaparken, bazen paragraflar dolusu yazıyorum mesela:) O yüzden kendimi bulamadım bu maddede.

  Diğeri de; daldan dala atlayan paylaşımlar yapma konusu:) Blogumu da hep kişisel günlüğüm olarak kullandığım ve aklıma gelen her konudan bahsettiğim için olsa gerek, instagramda da aynı şeyi yapmaya devam ettim ve o yüzden tek konuya sabitlenme konusu bana hep ters gelmiştir:)

  Tabi ben çok özele indirgeyerek baktım. Ama genele bakınca yazdığınız her bir madde o kadar gerçek ve her gün yüzümüze tokat gibi öylesine vuruyor ki; bazen sosyal medya balonunun patlamasını, yine eskisi gibi keyifli, işe yarar içeriklere sahip blogların el üstünde tutulmasını dilemiyor değilim:)

  çok konuştum farkındayım:)

  öperimmmmmmm:*

 14. Günaydın,

  Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
  Hepimiz farklıyız o veya bu şekilde hayatın içnde farklı olaylar yaşıyoruz Bu sebeple dinamikler değişken Bu yazıyı yazarken amacım bana sorulan blogger ile instablogger arasında ki farkı kendimce anlatmaktı kimseye de özel bir göndermek yapmadım. Bazıları kendinden satırlar buldu bazıları da okudu geçti siz değerli yorumunuzu bıraktınız 🙂

  Herkes kendi içeriğini kendi yaratır ister blog olsun isterse instagram açıkçası ben işin blog kısmındayım sosyal medya tamamlayıcıdır
  Yorumunuzu ancak cevap yazabiliyorum gecikme için kusura bakmayın lütfen
  Sevgiler

  YSM

 15. Ne kadar güzel yazmışsınız Yeşim Hanım,
  Ben de henüz taze bir bloggerım. SOsyal hesapların bloğa katkısı yadsınamaz fakat anlık ve fazla emek gerektirmeyen paylaşımlar çok da bana göre değil. Varsın istablogger lar gibi çok takipçim olmasın. Var olan ve benimle gönülden paylaşım yapan, yazdıklarıma değer veren ve benim saygıyla okuyup yorum kattığım birkaç kişi bile olsun yeter. Kaliteli paylaşımlar ve yazılar zaten eninde sonunda hak ettiği değeri görür diye düşünüyorum.
  Kocaman Sevgiler…

 16. Merhaba, Çok teşekkür ederim. Hepimiz içerik üretirken kendi değerimizi yaratıyoruz. İnsta-blogger kavramı popüler ve tercih edilen bir mecrea olsa da çok bana göre değil. Varsın olmasın da
  Biz içerik ve bloga devam
  Sevgiler Mutlu yıllar
  YSM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar