Bebek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Nehir bugün 18 günlük oldu. Doğum sonrası fotoğraflarını ev ortamında çekmek istediğimiz için 12 günlükken çok keyifli bir çekim daha gerçekleştirdik. Nehir tüm kız bebekler gibi prenses, zarif ve pembiş bir bebek. Fotoğraf bahane oldu bizim için çok güzel bir cumartesi sabahı geçirdim. Sevgili Denize, Uğura ve dünyalar tatlısı anneanne Mebrure Hanıma çok teşekkür ediyorum.

Geçtiğimiz günlerde yazdığım “Doğum Fotoğrafı Nasıl çekilir? Doğum Fotoğrafçısı Nasıl Seçilir?” yazım çok ilgi görünce ve harika mailler gelince hem Nehir’in çekimini paylaşmak hem de yeni doğmuş bebek fotoğrafı nasıl  çekilir yazmaya karar verdim 🙂 Umarım herkes için faydalı olur.

Her bebeğin kendine göre alışkanlıkları var. Bunu daha önce çekim yapmış olduğunuz için aranızda ki iletişimden dolayı siz de hissedeceksiniz . Yeni tanıştığınız zaman ise  aileler sizin ile mutlaka  paylaşacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yeni doğan bebeklerin fotoğrafları doğum sonrasın da ilk 10 gün için de çekilmesi gerekliliğidir. Çünkü bebekler yeni doğan kıvrılışlarını ilk 10 gün sonrası kaybederler.

Bebeğin karnının tok olduğu ve en uykulu olduğu anlar ve gündüz saatleri  çekim için ideal zamanıdır. Gündüz bol bol doğal ışığınız olacaktır. Bu çekim için de kullanılacak kıyafetler ya da çıplak çekilecekse ortam ısısı vb mutlaka önceden hazırlanmalıdır.

Bebek uyuyorsa bebeği uyandırmadan çekim yapmak en idealidir. Yani bebek çıplakken battaniye, havlu vb sarılarak çekim yapılabilir. Burada önemli olan nokta uyuyan bebeği minderin vb üzerine koyarak 45 derecelik açıyla çekim yaparsanız son derece sıradan herkesin çekebileceği fotoğraflara sahip olmanızdır. Ben çekimlerim de bebeği anne ya da babanın kucağında fotoğraflamaktan fazlasıyla keyif alıyorum. Bebekle aynı göz hizasında olmanız sizin çok güzel kareler çıkarmanıza sağlayacak buna emin olabilirsiniz!…

Bebekler benim için başlı başına bir dekor. Tek başına muhteşem karelere imza atmamı sağlıyorlar. Çünkü her bebek özel ve muhteşem. Bebeğin cinsiyetine göre arzu ediyorsanız oyuncak, havlu, saç bandı vb yani Anne Geddes tarzı süslemeler yapabilirsiniz. Ama ben çekimlerim de gözüme hoş gelen sade  ve basit pozları tercih ediyorum. Bebekler yanında dev bir deniz kabuğu olmadan da harika gözüküyor 🙂 İlla dekor sağlamak istiyorsanız  evde var olan yastık, havlu, minik bir şapka, bebeğe ait patikler rahatlıkla kullanabilirsiniz. Unutmayın çizgili, puantiyeli ve desenli battaniyeler vb dikkat dağıtabilir.

Yakın çekim planları tercih etmeniz harika estetik fotoğraflara imza atmanıza yol açar. Bu çekimler de bebeğin isilik, çizik, süt kalıntısı vb kalıp kalmadığını mutlaka gözlemleyin. Kişisel olarak el ve ayak fotoğraflarına takılmış bir fotoğrafçıyım. Maya Sunun doğumun da doğum öncesi mutlaka bu planları istediğimi belirtmiştim ve harika detaylarımız var 🙂

Bazı aileler konsept fotoğraf çekimi planlayabilir. Bunun için konsept bebek fotoğrafçılarını tercih etmek çok daha doğru olacaktır. Bunu lütfen çekim öncesi netleştirin.

En son söylemek istediğim nokta bana göre çok önemli. Bebekler ile çalışırken sakin olmayı sakın unutmayın. Bebeğe nazikçe yaklaşın. Acele etmeden bol zaman dilimin de çalışın. Bebekler stres ve gerilimi hemen hissederler ve huzursuz olurlar.

Yazımı Rahibe Teresa’nın sözleriyle bitirmek istiyorum:

” Gittiğiniz her yere sevgi götürün. İlk önce kendi yuvanıza. Çocuklarınıza, karınıza, kocanıza, yan komşunuza sevgi verin. .. Hiç kimsenin yanınızdan mutsuz ve kötü ayrılmasına izin vermeyin. Tanırının zarafetinin yaşayan bir örneği olun; yüzünüzden, gözlerinizden, gülüşünüzden ve selamınızdan zarafet eksik olmasın.”

Sevgiyle,

Yeşim Mutlu

2 Yorum
 • Deniz Tuncer
  25 Şubat 2010 saat 19:20

  Sevgili Yesim,
  Beraberce oldugumuz guzel cumartesi icin asıl biz sana tesekkur ederiz. Ugur&Deniz&Nehir

 • admin
  25 Şubat 2010 saat 21:05

  🙂 hep mutlu hep ask olsun sizi seviyorum
  YSM

Yorum Yazın