Anneliğe Annelik katan Esra Ertuğrul İle Röportajdaydık!

Sevgili Esra ile uzun yıllardır bir aradayız. Kendisi benim gibi aslan kadını. Ortak yönümüz çok. Güneş gibi sürekli parlayan ve etrafına enerji saçan Esra; verdiği eğitimlerle anne adaylarının ve annelerin hayatını kolaylaştırıyor. Kendisini iki dakika dinlerseniz bana hak vereceğinize eminim. Bebeimgeliyor sitesiyle bir çok anneye değerli bilgilerini paylaşıyor.

Esra’yı blogger meseleleri olmadan önce tanıyor olmak benim için ayrıca değerli. İkimizde işimizi yaparken birbirimizi tanıdık. Bir çok yerde yan yana konuşmacı olduk, etkinliklere katıldık. Yeri geldi “ESRA koş “dedim, yeri geldi “YSM koş “dedi. İkimizde birbirimize koşarak gideriz.

Bugüne kadar da hangi ortamda olursak olalım görüştüğümüzde hasret giderir tatlı tatlı söyleşiriz. Bir çok konuda bakışımız aynı. Aslan kadını olmamızın etkisi olsa gerek. Sadece bir fark var Esra bana göre daha yumuşak. Benim keskin hatlarım var. Ama Esra bana göre daha genç onun etkisi olsa gerek ya da yükselen burcu etkisinde 🙂

Bu röportajı 6 sene önce yapacaktık biz. Web sitesi yenilensin, şu eğitim bitsin, ay olmadı derken kısmet bugünlere. Ama Esra’nın hayatında çok şey değişti ve değişiyor. Bu akıllı, güzel kadını anlatmak istedim kısaca. Esra’nın yakın planda ki yeniliklerini de buradan okuyacaksınız ilk 🙂

Seni seviyorum Esracım 🙂

YSM

EsraErtugrulYesimMutlu

Esra Ertuğrul kimdir? Kısaca kendini anlatabilir misin? 

Yeşim’ cim ben 20 yıllık sağlıkçıyım. 10 yıldır da sosyal medya üzerinden annelere ulaşarak eğitimler veren bir hemşireyim. 6 yaşında çok tatlı bir oğlum var☺ Altuğ. Onunla vakit geçirmek benim çok eğlenceli. Tüm yorgunluğumu alıyor. Eğitimlerimin dışında arkadaşlarımla özellikle de kız kardeşimle dolaşmayı, alış verişi çok severim. Eşimle farklı mekânlara gitmeyi ve güzel yemek yemeyi çok severim.

Kariyerinin top dönemindeyken bırakıp kendi işini yapmaya başladın. Neden böyle bir seçim yaptın? 

Ben 19 yıl boyunca hastanelerde birçok bölümde çalıştım. En son 9 yıldır özel bir hastane de Tüp bebek koordinatörü olarak çalışıyordum. Ama sosyal medyada duyulmaya, annelere ulaşmaya başladıkça iki işim bana çok ağır gelmeye başladı. Bir karar vermek durumunda kaldım. 19 yıllık kurumsal hayatımı bitirip, eğitimler veren ve oğluna vakit ayıran bir anne olmaya karar verdim.

esraarsiv

Esranın arşivinden

Bir çok seminer veriyorsun Anneler seminerlerini heyecanla takip ediyor. Senin için yeni bir dönem başladı. Esra Ertuğrul ile Hamile Okulu’n da neler yapılıyor?

Evet, şu sıralar hayatımın  en yeni dönemini yaşıyorum, büyük bir karar aldım. Esra Ertuğrul Hamile okulunu açtım. Eğitimlerim artmaya başladıkça, farklı mekânlar da eğitimler vermek beni zorlamaya başladı. Bu nedenle evime çok yakın bir yer bulunca, hiç düşünmeden okulu açmaya karar verdim.

Merkezde;

  • Lactamil ile hamile okulu,
  • Ek gıda seminerleri,
  • Lansinoh ile emzirme semineri,
  • Bebek masajı,
  • Yeni doğan bebek bakımı,
  • Bebeklerde ve çocuklarda ilk yardım,
  • Anne-bebek yogası
  • Hamile yogası,
  • Anne-bebeklerle çeşitli etkinlik ve toplantılar yapılıyor.

Farklı konularda uzmanların seminer ve toplantıları oluyor. Çeşitli markalarla işbirliği içindeyim. Bu şekilde ücretsiz seminerler yaparak pek çok anneye ulaşabiliyorum.

Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Merkez açma fikri benim en büyük hayalimdi. Yüksek lisans bitirme tezimin konusuydu. Yine bir gittiğim bir ihtisas programıma kabul edilme nedenimdi. Ben yıllardır bunun için yılmadan çalışıyordum.

Son dönemde sosyal medyanın büyümesi, bizlerin tanınması nedeniyle eğitimlerime katılan anne sayısı artmaya başladı. Farklı farklı mekânlara gidiyordum. Fakat sayı artmaya başlayınca artık bazı sıkıntılar olmaya başladı. Martın ortasında yine bir eğitimim sonunda yaşadığım bir sıkıntı nedeniyle, akşam merkez için yer bakmaya başladım. Ve evime 5dk mesafede bir yer bulunca, hiç düşünmeden tuttum. Hali hazır da devam eden eğitimlerim vardı. Ve ben hemen toplantı salonunu hazırlayıp, eğitimlerime devam ettim.

EsraErtugrul_YSM

Bu hızlı tempoda yoğun bir seminer dönemi ve koşturmaca yaşıyorsun. Peki boş kalan vaktini nasıl değerlendiriyorsun?

Gerçekten koşuşturmalardan arta kalan tüm vakitlerim çok kıymetli. Her akşam oğlum eve gelince o uyuyana kadar sosyal medyaya hiç bakmıyorum. Özellikle her gece 1 saatimiz var Altuğ ile baş başa. Mutlaka sohbet ediyoruz, istediği kitabı okuyorum. Altuğ ne isterse onu yapıyorum. Hafta içi 1 ya da 2 gün, programıma bağlı olarak boş bırakıyorum. O günlerin birinde arkadaşlarımla oluyorum. Bol bol sohbet ettiğimiz, yiyip içtiğimiz bir gün oluyor. Eğer 2. Boş günüm varsa, o bana kalıyor. O gün ne istersem onu yapıyorum. Ya dolaşıyorum ya da bakım günü ilan ediyorum kendime. Hafta sonu bir gün mutlaka eşimle vakit geçiriyorum. Oğlumuzla birlikte veya baş başa bir gün geçiriyoruz.

Hamile annelere ve yeni doğum yapmış annelere neler önerirsin?

Hamile annelere ve yeni annelere özellikle internet üzerinden araştırma yaparlarken uzman siteleri okumalarını tavsiye ederim. Blog okuyacaklarsa, o yazarın deneyimi olduğunu unutmamalarını söylemek isterim. Hamileyken mutlaka hastane ziyareti yapsınlar. Kadın-doğum servisi ve bebek odasının rutinlerini öğrenmek, doğum sırasında çok işlerine yarayacaktır. Özellikle doğumdan hemen sonra ten teması çok önemli. Bu konu hakkında bilgilenmeli ve bu konuyu kadın-doğumcusu ile görüşmeliler. Özellikle hastane de olduklarında bebek hemşirelerinden emzirme konusunda destek almalılar.

Bebekle eve geldiklerinde anneler hemen her şeyin düzene girmesini istiyor. Bu konuda acele etmesinler. Annelik, babalık ve bebeğin aile kavramını öğrenmesi için 40 günlük lohusalık dönemi çok önemli. Yavaş yavaş her şey yoluna girecekler buna inansınlar. Babalara da bir tavsiyem var. ’Lütfen eşlerinizi unutmayın!, ona kendisi için vakit yaratın ve etraftan gelecek tepkilerden koruyun’. Bence lohusalık da babanın bu anlamada rolü anne için çok kıymetli.

Esra'nın arşivinden

Esra’nın arşivinden

Neden sen bir kitap yazmıyorsun?

Buradan ilk sana yazayım. Yazıyorum☺) Ben ek gıdaya geçiş de BLW diye bir yöntem anlatıyorum. Bu konuyla ilgili Gün yayıncılıktan çıkan ‘’O tabak bitecek’’ isimli bir kitap var. Ben BLW yöntemini uygulayan anneler için yemek tariflerinden oluşan bir kitap yazıyorum. Umarın en kısa sürede toparlar ve bitirebilirim.

Moda ile aran çok iyi biliyorum. Leopar seviyorsun. Modaya bakış açın nasıl sıkı bir moda takipçisi misin?

Modayı çok seviyorum. Genç kızlığımdan beri moda dergisi abonesiyimdir. Mutlaka her ay en az 3 dergi takip ederim. Neler moda, hangi renk? takip etmeyi çok seviyorum. Kilolu olmam nedeniyle istediğim gibi giyinemiyorum. Ama moda renkleri ve desenleri kendimce uygulamaya çalışırım. Ayakkabı konusu, her kadın gibiyim. En fazla yaptığım alış veriş, ayakkabı. Leoparı çok seviyorum. Bir mağaza girdiğimde ilk gördüğüm şey leopar desenli şeyler oluyor. Leopar aşkım o kadar büyük ki bir ara evimde leopar koltuğum vardı☺

Düşündüğün yeni projeler var mı?

Şu sıralarda hedefim; merkezimi daha fazla anneye duyurmak. Bunun üzerinde çalışıyorum. İnşallah kitap işini bu yaza bitirmiş olurum. Bir marka ile anlaşmak üzereyim. O zaman farklı bir eğitim açacağım. Şu sıralar onun heyecanı içindeyim.

Dünyaya yeniden gelsen yine bu işi seçer miydin? Yoksa? 

Sanırım seçerdim. Şu an yaptığım iş bana, iş gibi gelmiyor. Konuşmayı sevdiğim için, sürekli annelerle buluşuyorum. Onlarla sohbet ediyorum. Yaptığım işi çok seviyorum. Dünyaya yeniden gelsem yine anne ve bebeklerle bir arada olacağım bir işim olsun isterdim.

Yeşim’ cim bana sitende yer verdiğin, güzel sohbetin ve fotoğrafların için çok çok teşekkürler.

EsraErtugrul_YesimMutlu2

Esra Ertuğrul Kimdir?  Facebook, Twitter, İnstagram,

Yorum yok

Yorum Yazın