Ana Sayfa Blog

12.08.2022 Kova Burcunda Dolunay ve Burçlara Etkisi

0

12.08.2022 Kova Burcunda Dolunay

“Yeni için, eskiyi arkamda bırakıyorum.”

Kendi yarattığım hapishanemden özgürleşmeliyim.

19° Kova Burcu Sabian Sembolü ; 

“Mesaj taşıyan büyük beyaz güvercin”

Kova burcunda gerçekleşecek olan dolunay yaşamımızda bir çok alanda değişim getirecek. 

Bu sabian sembolünden de anlaşılabileceği gibi, beklediğimiz mesaj, beklediğimiz motivasyonu eninde sonunda bulacağız.

Barışı ve uzlaşmayı temsil eden beyaz güvercin semboliği ile hayatımızdaki kriz kaosun yerini çözümlerin alabileceğini göstermekte. 

Bazen kendimiz ile barışık olamıyoruz. Kendi yarattığımız hapishanenin duvarlarından özgürleşemiyoruz. Kova burcunun özgürlükleri temsil etmesi ve böylesi güçlü bir sembol ile bir araya gelmesi bence dikkat çekici.

Bu dolunayda, hayatında savaş verdiğin mücadele ettiğin, kendini yetersiz hissettiğin, kısıtlandığını düşündüğün yerleri düşün ve onlar ile yüzleşme zamanıdır. Suçlu aramadan, neden niçini sorgulamadan sadece olayların içerisinden çıkabilmek için daha büyük bir bakış açısı ile özgürleşmeyi seçmeye hazır mısın?

Bu dolunay hava elementi olan kova burcunda gerçekleşiyor, entelektüel yaklaşım ile yaşamını yeniden şekillendirebilme fırsatı sunuyor. Her iki yöneticisi de bu dolunayda oldukça aktif. Uranüs ve Satürn sanki, eski ve yeninin el ele vererek yaşamdaki gelişmelere birlikte şekil veriyorlar. Özgürlükçü, asi Uranüs ile tutucu ve kısıtlayıcı Satürn.

Dolunaya eşlik eden Satürn, kısıtlanmışlık hissi ile sizi yerinizde darlayacak. Mars’tan, Uranüs’ten aldığı kare açılar ile de yetersizlik ve kısıtlanmışlık hissinin ani beklenemedik patlamalarını tetikliyor.

Herkesin koşarcasına hedeflerine gittiğini, senin kendini başarısız ve yetersiz hissedip sanki yerinde saydığını düşündürecek bir dolunay. Böylelikle kendi önündeki engelleri kendin yıkacak, kendine özgün yeni fikirler ile yoluna devam edebileceksin. Vizyonerlerin burcunda gerçekleşen bir dolunay, unutma. Kendi yolunu bulman için gerçekleşiyor senin üzücü zannettiğin olaylar. 

Normalde tolere ettiğiniz sözler ve davranışlar bu önümüzdeki 15 gün boyunca sizi daha çok rahatsız edecek. Etmeli de!!! Böylelikle artık size iyi yönde hizmet etmeyen, sizin enerjinizi aşağı çeken kişilerden, yerlerden, olaylardan özgürleşebileceksiniz.

Aslan burcuna geçen Venüs’ün Plüto karşıtlığı tutkulu aşkların krize ve takıntıya dönüşme potansiyelini ortaya çıkarabilir. “Beni benim için mi yoksa param için mi seviyor” soruları sıkça sorgulanacak.

Düğümleri kareleyen bu zorlayıcı dolunay, gücünü yeniden eline alarak, özgürleşmen için gereken kadersel olayları hayatına getirecektir. 

Kas ağrılarına, el ayak bileklerine ve tansiyona dikkat edilmesi gereken günler. Su tüketimini arttırmaya dikkat edin.

Bu dolunayda kurbanı olduğun hapishaneyi aslında kendinin yarattığını keşfedecek ve özgürleşmek isteyeceksin. 

Kova Burcunda Dolunay’ın Burçlara Etkisi

KOÇ: Bu dolunay ile birlikte arkadaş çevreniz ve sosyal hayatınız gündemde olacaktır. Maddi kazançlar konusundaki sürprizler yüzünüzü güldürebilir.

BOĞA: Kova dolunayı ile birlikte kariyer hayatınız gündeminizde olacaktır. Yeni plan ve projeler yeni sorumluluklar demek. Burada biriken yorgun enerjiyi sağaltmanız gerekebilir. 

İKİZLER: Dolunay yurt dışı gezileri, yabancılar ile yapılacak işler konusunda size fırsatlar sunabilir. Bazı aksaklıklara karşı önceden önleminizi alın. Yeni eğitim fırsatları karşınıza çıkarsa değerlendirmenizi öneririm.

YENGEÇ: Bu dolunay ile yaptığınız yatırımlar konusunda geri dönüşler elde edebilirisiniz. Vergi, kredi, sigorta  gibi bazı konular gündeminize gelebilir. Para kazanmak için marjinal fikirler olabilir. 

ASLAN: Kova dolunayında iki ilişkileriniz ve ortaklıklarınız gündeminizde olabilir. Karar verilmesi gereken noktalarda net tavrınız ile herkesi şaşırtabilirsiniz.  Yeni bir eğitim ve uzun bir yolculuk bu dolunayın size hediyesi olabilir.

BAŞAK: Gündeminizde gündelik hayatınız, birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınız olabilir. Ani ve beklenmedik bir gelişme sonucu iş ortamınızda ya da günlük rutinlerinizde değişiklikler olabilir. Zihni susturamayanların dinlenmeye çok ihtiyacı var.

TERAZİBu dolunay ile aşk hayatınız gündeminizde. Ani ve beklenmedik bir karar ile herkesi şaşırtabilirsiniz. Çocukları olanlar onlar ile ilgili gelişmelerde sabırlı olmalısınız.

AKREP: Kova dolunayı gündeminize ailenizi, evinizi taşıyacaktır. Alım satım konusunda vermeniz gereken kadersel kararlar olabilir. Kariyer hayatınızdaki gerginlik, yorgunluk eve yansıyabilir.

YAY: Bu dolunayda iletişim trafiğiniz yoğun ve üslubunuz biraz gergin olabilir. Kısa yolculuklar, yeni eğitim fırsatları karşınıza çıkabilir, ufak tefek aksaklıklara teslim olmayın. Kardeşler ve akrabalar ile ilgili konular gündeminizde olabilir. 

OĞLAK: Maddi kaynaklarınızda sürpriz gelişmeler söz konusu. Kendi yetenekleriniz ile yeni gelir kaynakları elde edebilirsiniz. Risk almamaya özen gösterin.

KOVABu dolunayda yepyeni bir siz var artık. Deneyimlediğiniz zorlukların son bulacağı bir döneme yürüyorsunuz. Ani ve beklenmedik kararlar alabilir, kimileri yer değişikli yaparken kimileri de fiziksel görünüşlerinde radikal değişiklikler yapabilir.

BALIK: Duygularınızı içinize gömmeyi tercih edeceğiniz bir dolunay. Duygusal gerginliğin içinden başarı ile çıkmanızı temenni ederim. Artık olaylara daha farklı bir pencereden bakabilecek ve kendi dramatik bilinçaltınızın esaretinden özgürleşebileceksiniz.

Yıldızın Daima Parlasın

Karma Astrolog Gülden Güneren

 

HiPP Babysanft Organik Güneş Koruyucu Dudak Nemlendiricisi

0

HiPP’den “Yok konsepti” ile hazırlanan ‘HiPP Babysanft güneş koruyucu organik dudak nemlendiricisi”

HiPP Babysanft Organik Güneş Koruyucu Dudak Nemlendiricisi, içerisinde alerji yaratabilecek ve cilde zarar verebilecek hiçbir madde bulunmaz. İçeriğindeki malzemeler “mümkün olduğunca az, gerektiği kadar çok” felsefesine göre formüle edilmiştir..

Her mevsim kullanılabilecek HiPP Babysanft Güneş Koruyucu Organik Dudak Nemlendiricisi, kaliteli organik yağlarla dudakları besler ve dudakların kurumasını önler. Parfüm içermez. Kolayca uygulanır yapışmaz ve dudak bakımı kolaylaştırır.

Alerji riskini en aza indirmek üzere geliştirilmiştir. Parfüm, PEG, paraben ve hayvansal ham madde içermez.

HiPP Babysanft Bakım ürünlerinin güvenilirliği dermatolojik olarak test edilip onaylanmıştır.

HiPP Babysanft Güneş Koruyucu Organik Dudak Nemlendiricisi Makro ve Migros mağazalarında satışta. 

 

YSM’İN Notu: Bu içerik MU İletişim katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Yaşlandıkça değil, yaş aldıkça…

0

Yaş aldıkça insanın uykusu azalırmış
Kızdıkları değişir, kırgınlığı geçer ama izi kalırmış.
Hızla dönen dünya yavaşlar,
An’lar kıymete binermiş.
Nedenler, keşkeler  yerine
İyi ki’ler dile dolanırmış.
Güne bin şükür
Geçmiş zamana minnetle….

Yaş aldıkça değişirmiş insan.
Ölüm bile soğuk gelmezmiş.

19 yaşında idim
Babam öldüğünde. 
Neyin ne olduğunu anlayamadım önceleri
20’ler 30’lar geçti
40 olunca insanlara güvenmeyi öğrendim.
Öğrendim ama kimseye
İhtiyacım olmadığını da anladım artık.

Yaşlandıkça değil
Yaş aldıkça öğrenirmiş insan.

Sevgilerimle ÖzLeM

 

2022 Ağustos Hipp Fotoğraf Atölyesi’ne Davetlisiniz

0

Ağustos Hipp Fotoğraf Atölyesine Davetlisiniz!

Fotoğraf çekmeyi seven, fotoğrafa ilgi duyan tüm ebeveyn ve ebeveyn adaylarını @hipp_turkiye #hippfotografatolyesi ne bekliyoruz.

8 Ağustos 2022, Pazartesi, Saat:21.00’de çevrimiçi ( zoom) gerçekleşecek atölyeye katılım ücretsiz, 20 kişi ile sınırlı.

Hipp Fotoğraf Atölyesine kayıt olmak için #hippturkiye Instagram hesabını takip etmeniz yesim@yesimmutlu.com elektronik posta iletmeniz yeterli. Instagramdan iletişime geçmek isterseniz bana direkt mesaj yazabilirsiniz. 

Akıllı telefonunuz ile iyi fotoğraf çekmenin püf noktalarını konuşacağımız atölyeye ilgi duyan herkesi bekliyorum.

Ben olsam bu atölyeyi hayatta kaçırmam dediğiniz tüm dostlarınızla paylaşın ki hep beraber atölyede olalım.

YSM

Bir dünya Yeşim!

0

 

 

‘..Günün birinde
birlikte
bir fincan kahve içebilmenin
sadakati
hayali…’

Sevdiğini bildiğim bir şairin mısralarıyla olsun istedim girizgâh, bize dair.

Bugün burada rahatlıkla içimden geleni  yazabiliyor olmayı borçlu olduğum kişi o.

Bugünü, bu köşeyi ve Nağme’nin Ağustos ayını konuyu hiç uzatmadan ve dağıtmadan ona ve yeni yaşının ilk gününe ithaf ediyorum.

Doğum günün kutlu olsun Yeşim.

Seni seviyorum. 

Rengarenk, ışıl ışıl ve leoparlı.

Melike Güngörer

 

Yeni bir ben için son bir adım

0

Bazen nasıl cümle kuracağınızı şaşırdınız mı?

Öznesininin, yükleminin aslında çok başka anlamda  olduğunu ama nasıl anlatmanız gerektiğini bilmediğiniz zamanlarınız oldu mu?

Kendimizi bile anlayamıyorken bir başkasının anlamasını beklemek bencillik değil mi?

Kendin için desen de ömrün bir önündeki, yanındaki ya da kim olduğu önemli değil biri için birileri için geçiyor.

Hep aynı cümleler değil mi?

      Tavsiyeler aynı,
      Dilekler aynı,
      Sen aynı,
      Ama yaşanan her şey başka.

Çünkü kalıplara sığmaya çalışıyoruz.

Uymadığımız, sığamadığımız kalıplara sokmaya çalışıyoruz hayatımızı. Yoruluyoruz bizi anlayacak birilerini ararken yoruluyoruz.

En iyisi;

Sessizliğinize ortak olan insanlara sahip çıkın
En iyi onlar anlar sizi
Yargı penceresinden uzak
Yaşadığınız anlara sahip çıkarak anlarlar sizi.

Bazen görünen köy kılavuz ister…

Sevgilerimle ÖzLeM. 

Fotoğraf Beyza Yiğit

Keyifle Başlayan Mutlu Tatiller

0

Doğumdan itibaren bebeklerimizin yanında olan HiPP, kaliteli ve konforlu bir seyahat için de onları yalnız bırakmıyor.

HiPP ile Plaza Premium Lounge birlikteliğinde Sabiha Gökçen Havalimanında bulunan Kids & Baby Friendly Lounge sayesinde ebeveynler; tatilini kolaylaştırmak ve günlük bebek bakımlarını kolayca yapmak adına konforlu bir ayrıcalığa kavuşuyor. 

Kids & Baby Friendly Lounge’da yer alan HiPP Emzirme odası bebekler ve ebeveynlerinin ihtiyaçlarını karşılarken HiPP Kids Room‘da ise çocuklar seyahat saatine kadar oyun oynayarak vakit geçirebilecek.

HiPP / Plaza Premium Lounge birlikteliği; ailelerin seyahat çözüm ortağı olmasının yanı sıra çocuklara ve ebeveynlerine yepyeni bir hizmet sunarak tatil keyfine havalimanında başlamalarını sağlayacak.

Yaşamdaki en değerli varlık için güzel projelere imza atan HiPP çok markaya örnek olsun.

YSM

YSM’İn notu: Bu içerik MU İletişim katkılarıyla hazırlanmıştır.

 

Tolga İmrence’nin ortak lisanı aşk!

2

Bir insanı hiç tanımadan sever misiniz? İlk sesini duyduğunuzda içiniz mutluluk ve huzurla dolar mı? Oluyormuş. Sevgili Tolga İmrence ile hikayemiz işte böyle başladı. Uzun zamandır yazılarımı takip edenler Serdar Esmer ile olan dostluğumuza şahittir. Serdar, hayata renk katan, elinin değdiği her işi güzelleştiren özel biridir. Ne zaman ihtiyacım olsa hemen yetişir. Çok güldüğümüz, fotoğraf için kılıktan kılığa şekilden şekilde girdiğimiz anları bir görseniz yerimizde olmak istersiniz.

Serdarcığım, iki hafta önce bana arkadaşı Tolga İmrence’nin şarkısının çıktığını söyledi. Serdarcığım atsana şarkı linkini bir dinleyeyim dedim hemen telefonda. Aman Allah’ım o nasıl güzel şarkı, nasıl bir ses! Serdar’ı hemen bizi bir araya getiriyorsun diyerek aradım. Serdar Tolga ile bir araya gelmemiz için konuşurken ben çoktan Instagram’da Tolga’nın şarkısını paylaşmış ve okuyacağınız satırları hayal etmeye başlamıştım. Sonrası su gibi aktı. Tolga ile Galata’da Şebnem Yıldız’ın aşık olduğum showroomunda buluştuk. Tolga ile orada buluşmak istedim çünkü çok yakın bir zamanda Şebnem ile bir araya geldiğimizde mekanın enerjisi ve renkleri beni çok etkilemişti. İstanbul’un sıcak ve çekilmeyen trafiğinde Tolga, Şebnem, Serdar, Nadir ile bir araya gelmek ilaç gibiydi.

Bu arada bir önceki söyleşide olduğu gibi fotoğraflarımızı Nadir Özkan çekti.

Salti Pasaj’ndan etrafa yayılan enerjiyle bu satırları sizinle paylaşmak benim için çok kıymetli.

Tolgacığım, “Beni Bırak” ile gümbür gümbür geldin hayatıma. Hayırlı uğurlu olsun. Şarkıya ilgi nasıl gidiyor?

Çok teşekkürler ediyorum Yeşimciğim, gerçekten inanılmaz mutluyum. Her şey doğru ve güzel istediğim gibi gidiyor. Bir zamanlar fırtınasında savrulduğum bir aşkın bana yaşattığı duyguları, arabamda radyolardan dinlemek, yaptığım sahnelerde her bir ağızdan insanların söylemesi… Gerçekten hamd olsun.

Maşallah diyelim Tolgacığım, çok uzun zamandır müzik sektöründesin. Senin müzik ile ilişkin nasıl başladı?

Esasında benim değil doğduğum andan itibaren müziğin benim ile ilişkisi başlamış Yeşimciğim. Babam askerdi ve Armoni Mızıkasında obua sanatçısıydı. Yıllarca obuanın o naif ince sesi benim ruhumun derinliklerine öyle işlemiş ki kendimi bildim bileli tek bir müzik oldu hayatımda…

Ortaokulda Ege Üniversitesi konservatuvarının çalgı eğitim bölümünü kazanmama rağmen çok küçük olduğum için ailem göndermek istemedi beni. Lise yıllarında hür irademle Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni birincilik ile kazanıp müzik eğitimime başladım. O kadar sığmıyordu ki ruhum bedenime hep daha fazlasını isteyerek bir şekilde Türkiye’nin en önemli primadonnalarından Belkıs Aran ile yollarımız kesişti. Ben lise öğrencisiyim, Belkıs Hanım Türkiye’nin en büyük sopranosu. Özel dersleri inanılmaz uçuk paralar… Harçlıklarımı biriktirip ( “her zaman en büyük sponsorum annem:)” Belkıs Hocamın karşısında buldum kendimi. İlk derste “Senden para istemiyorum” dedi bana. Uzun süre arialar, aryantik eserler, diyafram teknikleri ve sesimi en iyi nasıl kullanabileceğimi çalıştık. Çeşitli korolarda solistlik ve koristlik yaptım. İlk AKM konserimizde büyük üstat Önder Bali beni çok beğenip, “Bu çocuğu bana getirin” dediğinde 15 yaşındaydım. Kendisi benim ile çalışmak istediğini söyledi ve yıllarca Lions kulüplerinde ve İstanbul’un en büyük otellerinde Önder Bey’in piyanosuyla şarkılar söyledim. Batı müziğinin çok sesliliğinde ruhumun sesini duyamadığımı hissedip ben Türk Müziği okumalıyım diyerek İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarına girerek eğitimime devam ettim.

Sahne hayatım yoğun bir şekilde devam ederken solistlik, stüdyo vokalistliği yaptım. Daha sonra çok ünlü bir ismin sahnesinde vokalist olarak eşlik ederken bir gün yolum sevgili Fatih Ürek ile kesişti. O kadar dolu ve renkliydi ki sahnesi, gerçekten benim için doğru adres diyerek kendisiyle çalışmaya başladım. Sahne showundan repertuarına, sahne disiplininden insan ilişkilerine kadar çok şey öğrendim kendisinden, minnettarım. Sevgili dostum, menajerim Mert Slivin ve Fatih Ürek “Hadi Tolga şarkıların çok güzel yapalım artık şu şarkılarını” demesiyle başka bir serüven başladı hayatımda. İlk teklim DMC etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınlandı ve büyük beğeni kazandı.

Müzikle geçen dolu dolu yıllar senin hayatın Tolgacığım. Yıllardır müziğin içinde hem eğitmen hem de vokal olarak seni görüyoruz. Albüm sonrası neler planladın? Var mı yeni heyecanlar?

Yeşimciğim, benim hayatta en büyük açlığım öğrenmek. Ve bu öğrendiklerimi birilerine aktarmak. Hayatlara dokunabilmek. Yaşamış olduğum yoğun temponun içinde belki de en büyük huzurum öğretmenlik. Aslında ben çok şey öğreniyorum öğrencilerinden. Hep güncel hep taze kalıyor fikirlerim. Ben üretebilen bir müzisyenim. Sözleri ve müziği ruhuma hediye edilen çok şarkıda buluşacağız. Ben plan yapmam Yeşimciğim, doğru duygularla çok daha fazla kişiyle yollarımız kesişecek inşallah.

Tolgacığım, tanıştığımız anda bana “Yeşimciğim, acaba karmalarımızda nerede karşılaşmıştık?..” diye sordun. Karmayı henüz bilmiyorum ama enerjin beni çok etkiledi. Bu kadar derin duygular, düşünceler hayatına nasıl girdi?

Ah Yeşim ah diyerek başlayayım. 13 yaşında babamı trafik kazasında kaybederek büyük travmalarla başladım hayata. Belki hiçbir zaman maddi sınavlarımız olmadı ama çok sevgi fakirliği yaşadım ben. Neden? diye yıllarca sorguladım hayatı. Yarım kalma hissi. Tamını, tamamını bulmaya çabalarım, ne tam anlayan ne tamamlayan insanlarla yıllarca boğuşmalarım en büyük aşka ulaştırdı beni Yaradan’a… Sevgi ararken aşkın iklimi kapladı tüm kalbimi ve o aşkla büyük yandı. Sebepsiz yaprağın düşmediği bu dünyada senin güzel enerjin aslında kapladı kalbimi. İkimiz de bir gün öğreniriz karmalarımızda nerelerde karşılaştığımızı…

Tolgacığım, ağlatacaksın beni… İyi ki tanıştık. Serdar’a ayrıca teşekkür edelim. Yaz boyunca neler yapacaksın? Seni nerelerde göreceğiz?

Yaz boyunca sevgili Fatih Ürek ve kendi sahne programlarım son hız devam ediyor. Çeşme, Bodrum, Kıbrıs, yurt içi ve yurt dışı birçok konser ile sevenlerimizle buluşacağız.

Yaz ne güzel geçecek! Hem iş hem kısa da olsa nefes alma şansın olur Tolgacığım.

Son olarak okuyucularımıza ne söylemek istersin? Ben bunca yıllık tecrübe ve sahne yaşanmışlığa rağmen daha yolun başındayım. Ortak lisanımız aşk! Yaşanılan tüm duygular ortak. Sadece isimlerin ve kişilerin farklı olduğu bir sistemin oyuncularıyız. Benim duygularımdan çıkan her kelime, her nağme sizlerin ve hepimizin ortak duyguları olsun inşallah. Ben hepinizi çok seviyorum. Beni dinlemeye devam edin. (çok kalp emojisi)

Yeşimciğim, tekrardan çok ama çok teşekkür ediyorum canımcığım. Sen gerçekten uğurumsun.

Tolgacığım mahcup etme lütfen beni. İlk tanışmamızdan şu ana kadar sevgi dolu kalbin ve güzel bakışın için ben çok teşekkür ederim. Daha yeni başlıyoruz. Her zaman iyilikle sevgiyle paylaşalım güzel haberlerini.

İnşallah Yeşimciğim.

Herkese sağlıklı, huzurlu, mutluluk dolu bayramlar diliyorum. Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim.

Yeşim Mutlu

08 Temmuz 2022, Milliyet, Pembe Nar 

Ben Kim Miyim?

0

Yaptığım bu işlerin eğitimini almadım ben.
Sadece izledim bilmediğim yerde sustum
Bildiğim yerde meydan okudum.
Dikiş dikmek neyse diyelim,
Yeni örgü modelleri Ayşe’mden öğrendim.
Hapishane işi bileklik denen harika şeyleri öğrenmem 3 ayımı aldı. “Neden hapishane işi, çünkü vaktin çok yapacak işin yok 1200 tane kum boncuk dizmek zor olmamalı diye düşünüp bu adı vermişler sanırım”…

Yapamadım  az bir şey sinirlenmiş olabilirim saçtım boncukları ortaya sonra kahkaha ata ata toplamışlığım var.
Çünkü benim hayatımda ziyan olmaz hiç bir şey.
İlk etapta hiç bir şey çöp değildir.
(bir kendimi harcadım işte)

Evimi boyadım, eşyalarımı dönüştürdüm, oto sanayide bile hatrım olan ustalar var. Mesela dün televizyon bozuldu anlar #fenerliAslankocam bu işlerden açtık içini sorunu çözerdik ama biz açmayalım diye farklı uçlu vida koymuşlar ama alacağım ki o tornavidadan. Aslında tüm bunlar hayata bir meydan okuma değil, kendimle savaşım, her şeye yetipte kendime yetemeyişim.

Birşeyler eksik ya da tamamlanmamış farkındayım. Bulana kadar devam, durmak yok…

Neydi tatlış sloganımız
Küçük dokunuşlar
Büyük mutluluklar….

Sevgilerimle ÖzLeM.

Fotoğraf Beyza Yiğit

2022 Haziran Yüksek Teknoloji Dergisi

0

Güncel yaşam ve teknoloji dünyasının tecrübeli yazarları, iş dünyasının önemli isimleri, ünlü konukları ve popüler konuları her ay merakla beklenen Yüksek Teknoloji’nin yeni sayısı yayınlandı.

Yüksek Teknoloji yeni sayısı; Tekno Mutlu köşemde “Dijital Sanat Nedir?” yazım sizi bekliyor.

Yüksek Teknoloji’nin yeni sayısına; Turkcell Dergilik, Türk Telekom e-Dergi, Dijital Basın, Magzter, Issuu, Joomag, Inc. popüler dijital dergi platformlarından, Yüksek Teknoloji Grubu mobil uygulamaları ve online sitelerinden ulaşabilir, basılı halini seçkin dağıtım kanalları, Hepsiburada, Trendyol Group ve n11.com üzerinden sipariş verebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz, Apple Podcasts, Google Podcasts, Deezer, Spotify ve TuneIn üzerinden Yüksek Teknoloji’nin içeriklerini podcast olarak dinleyebilirsiniz.

Keyifli okumalar.

YSM 

Ben dünyaya öğrenmeye geldim

0

Kadınlar arasında “Kadın kadının düşmanıdır” yargısı oldukça yoğundur. Ne yazık ki çok kadın bu sözü haklı çıkaracak tecrübeler yaşıyor. Kişisel olarak sayısız deneyimim var. Hiçbirine takılı kalmadan hayatıma devam ediyorum. Başarılı, zeki, güçlü, sürekli öğrenen,kendini geliştiren, işine tuykuyla bağlı, kendi kadar etrafındakiler yükselten, sevgi dolu, paylaşımcı, hayal kuran ve hayallerinin peşinden giden kadınlara her zaman hayranlık duyarım. Zeynep Şimşek’te bu kadınlardan bir tanesi.

Sevgili Zeynep ile geçtiğimiz hafta Cihangir’de buluştuk. Semti çok severim. 2009 yılında bir fotoğraf projesi için yılın neredeyse her günü oradaydım. Zeynep, Grey Cihangir’de buluşalım dediğinde ayrı sevindim. Semtlerin ruhuna çok inanırım. Bir de anılarla dolu olunca değmeyin keyfime.

Sesimin kısıklığı sebebiyle fotoğraf çekimini Nadir Özkan‘a bıraktık. Nadir’in çalışmaları çok uzun zamandır dikkatimi çekiyordu. Sağ olsun Zeynep bizi bir araya getirdi. Satır aralarına serpiştirdiğim bu harika karelerin hepsini o çekti. Güzel bir yaz gününden geriye güzel anılar ve güzel kareler kalırken Zeynep ve Nadir ile yeniden bir araya gelmek üzere ayrıldık.

Sıra şimdi bu güzel günün özetinde…

Zeynepciğim, nasılsın? Çok uzun zaman sonra bir araya gelip bu söyleşiyi hayata geçirdiğimiz için çok mutluyum 🙂 Seni ilk kez tanıyacaklar için kısaca senden bahsedelim mi?

Tabii ki Yeşimciğim. Merhaba, ben Zeynep 1989 İstanbul doğumluyum. Lisede hazır giyim okudum. Üniversite eğitimimi Işık Okulları’nda tamamladım. Sonrasında İtalya’da erkek giyim eğitimi aldım. Halen eğitim yolculuğum devam ediyor.

Son görüşmemizden bu yana hayatında neler değişti? Neler yapıyorsun?

Yeşimciğim, öncelikle çok büyük markaların tasarım departmanlarında çalıştım. İtalya’da aldığım eğitim sonrasında rotam dergicilik ve basın sektörüyle kesişti.

Türkiye’de birçok dergide çalıştım. Tabii bununla beraber yurt dışında çalıştığım dergiler de oldu:

Vogue Germany, Vogue Italy, Esquire Singapore, Elle Bulgaria, L’officel Azerbeycan.

Lokal dergilerden; Esquire, Alem, Based, Cosmopolitan ve Elele bir kaçı 🙂

Son olarak Punto Markası’nda “Style Director” olarak çalıştım ve deri koleksiyonu hazırladım.

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunusun. Halen stil tasarımı dersleri veriyorsun. Kendi okulunda ders vermek hayalin miydi?

Işık Okulları mezunuyum, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bir eğitim kurumu. Orada ders veriyor olmak benim için ayrıca gurur! Hepimizin yolu ışık olsun.

Pandemiyle birlikte dijital defileler, doğa dostu ürünler, dijital deneyimler hayatımıza girdi. Sence dijitalleşme modayı nasıl etkiledi?

Bu yeni dünya düzenine alışacağız. Birçok meslek şekil değiştirerek karşımıza çıkacak. Artık dijital dünyaya ayak uydurmakla beraber sürecin bir parçası olacağız. Bu durum modayı daha da etkileyecek. Tüm alışkanlıklarımızın değişeceği bir çağın içindeyiz. Öncelikle farkındalıklarımız artıyor, tüketim konusunda daha öznel davranmakla beraber bunun nesillere aktarımı da değişiyor. Yani kısacası organik ve tümsel olan her şey bizi kendine daha çok yaklaştırıyor.

Zeynepciğim, sanat hayatının neresinde? (Çok sıkı bir sanat izleyicisi olduğunu biliyorum ama okurlarımıza biraz anlatalım) Senin için moda ve sanat ne anlam ifade ediyor?

Benim için sanat hayatımın vazgeçilmezi. Bir sanat eğitimcisi olarak görüyorum kendimi. Doktora eğitimimi “Sanatta yeterlilik” üzerine yapmak istiyorum.

Çağdaş sanat ve akımlar benim ilham kaynağım. Sanatla moda ilişkisi ise; bence sanatı zanaata çevirmek büyük bir beceri. Bu beceriyle beraber endüstriyel bir moda çalışanı haline geliyorsunuz. Aradaki bu geçiş vizyonla birleşince siz gerçek bir moda sanatçısı haline gelirsiniz.

Gel hadi birlikte hayal kuralım 🙂 Oscar ve Cannes Film festivalinde kimleri giydirmek istersin?

En sevdiğim, benim hayal kurduğum isimler listesinde; Jennifer Lopez, Ciara, Beyonce var. İnanıyorum bir gün olacak. Oscar’da ise Johnny Depp, Selma Hayek ve büyük üstat Anthony Hopkins var.

Türkiye’den şunun stiline bir el atsam dediğin var mı? Ya da beğendiklerin diye sorayım.

Birçok ünlü isimle çalıştım. Stil bence başlı başına bir serüven kendini ne kadar geliştirdiğin ve trendleri takip ettiğinle ilgili. Burada öncü isimlerden Gülşen’i çok beğeniyorum. Ajda’yı da severim. Hala divalığını korumakta, çalıştım ayrıca Ajda’yla. Ajda’nın ikonu ve birçok şarkısını birebir kendi üzerinde yorumladığı isim Mina Mazzini. O da İtalya’nın ikonudur. Benim üniversite projem aynı zamanda.

Günlük yaşamında olmazsa olmaz parçaların var mı? Kendi stilinde güncel mi yoksa zamansız tasarımlar mı tercih edersin?

Benim stilim yıllardır aynı aslında “Glamour” bir tarzım var. Klasik ama iddialı parçaları tercih ederim. Her daim iyi görünmeyi seviyorum. Bu benim için bir yaşam biçimi. İtalyan arkadaşlarım “Diva” der hatta bana 🙂 Çanta, ayakkabı, gözlük, aksesuar. Hepsi bir bütün ve yaşam biçimi!

Ve en büyük özelliğim üzgünsem de iyi görünürüm, mutluysam da.

İş dışında neler yapıyorsun? Biraz kişisel hayatından biraz da İtalya tutkundan bahsedelim mi?

İş dışında spor, sanat, sinema ve edebiyatla çok ilgiliyimdir. Türkiye kompozisyon 1.liğim var!

Ben dünyaya öğrenmeye geldim. Büyük bir iştahla öğrenmeye çalışıyorum, meraklı ve tutkulu biriyim. Beni geliştirecek her türlü disiplinden etkileniyorum.

İtalya tutkuma gelince, geleneksel bir yapım var. O yüzden o topraklara çok yakın hissediyorum kendimi. Aktivist biriyim ama her zaman lokal olmadan global olunamayacağını öğrendim.

Güncel işlerini nerede izleyebiliriz? Seni en yakın nereden takip edelim?

Dijital bir proje üzerinde çalışmaktayım. Çok yakında sizlerle olacak. Projelerimi ve güncel hayatımı Instagram üzerinden takip edebilirsiniz. zeyneppsimsek adresim.

Samimi cevapların ve ayırdığın zaman için teşekkür ederim Zeynepciğim. Yeni projeni heyecanla bekliyorum.

Ben çok teşekkür ederim Yeşimciğim. Söz ilk seninle paylaşacağım.

Yeşim Mutlu

30 Haziran 2022, Milliyet, Pembe Nar

2022 Temmuz Hipp Fotoğraf Atölyesi’ne Davetlisiniz

0

Temmuz ayı HiPP Fotoğraf Atölyesi sizleri bekliyor.

Fotoğraf çekmeyi seven, fotoğrafa ilgi duyan tüm ebeveyn ve ebeveyn adaylarını HiPP Türkiye  #hippfotografatolyesi ne bekliyoruz. 

4 Temmuz 2022, Pazartesi saat: 21.00’de çevrimiçi gerçekleşecek atölyeye katılım ücretsiz, 20 kişi ile sınırlı. 

HiPP fotoğraf atölyesine kayıt olmak için #hippturkiye hesabını takip etmeniz yesim@yesimmutlu.com elektronik posta iletmeniz yeterli. Instagramdan iletişime geçmek isterseniz bana direkt mesaj yazabilirsiniz. 

Atölyede görüşmek üzere.

YSM 

29.06.2022 Yengeç Burcunda Yeni Ay ve Burçlara Etkisi

0

“Yeni başlangıçlarda korunuyorum ve güvendeyim.”

7° Yengeç Burcu Sabian Sembolü; “Geçit töreninde kıyafet giymiş tavşanlar”

Yengeç burcunda gerçekleşecek olan yeni ay yaşamımızda bir çok alanda yenilikleri getirecek. 

Bu sabian sembolünden de anlaşılabileceği gibi, sıra dışı yaklaşımlar ile yenilikçi bir yaklaşım ile adım attığınız taktirde dikkat çekebilme potansiyeliniz vardır.

Anneliği temsil eden Yengeç burcu, bu sabian sembolü ile üreme ve çoğalma üzerine dikkat çekmektedir.

Bu sembol sana görünür olabilmen için farklı biriymiş gibi yapmana gerek olmadığını hatırlatıyor. Senin yeteneklerin ve bunları ifade şeklin başkalarından farklı olabilir. Bu farklılık normal ve senin için güvenli.

Diğerleri gibi olma çaban belki sana üzerine uymayan bir kıyafeti giymişçesine farklı ve garip gelebilir.

Bu yeni ay ile birlikte, özünde, genlerinde var olan yeteneklerini kendi üslubunla ifade etmenin güvenli ve kabul edilebilir olacağını sana fark ettirecektir.

Yengeç burcu, annelik, şefkat, beslemek, büyütmek, aile, güvenlik, vatan sevgisi ve DNA demektir.

Bu yeni ay ile birlikte daha çok kendimizi “güvende” hissetmek isteyeceğiz.

Yükselende de Yengeç burcunun yükseliyor olması güvenlik konularını ve ruhen bizi besleyecek konuları gündemimize taşıyabilir. Yeni başlangıçlar yapma güdümüz çok yüksek.

Lilith’in yengeç yeniayı ile kavuşumda olması etrafınızdaki gizli kendini göstermeyen iki yüzlü kişileri görünür kılabilir. “Aaaa o hayatta bana bunu yapmaz” dediklerin ile yol ayrımına girebilirsin. Küçücük bir olayın bir anda bu kadar büyümesine siz bile şaşırabilirsiniz.

Paranıza dikkat edin. Kandırılmaya açık bir gökyüzü var.

Bu yeni ay senin o pamuk şekeri kalbinin uyanması için kandırılma potansiyeli olan bir yeni ay. Ne olursa olsun, hayatından kim çıkarsa çıksın senin en yüksek hayrına olacaktır, unutma.

Mars- Plüton karesi zaten çürümüş ve artık sana hizmet etmen kişileri, ilişkileri ya da yapıları hayatından söküp atacak. 

Yengeç yeni ayının Jüpiter ile sert açısı, zaten gel gitli duygular içerisindeki bizleri “drama kraliçesi” edasında arşa çıkarabilir. Duygu durumundaki ani iniş çıkışlara, verilecek ani tepkilere dikkat. Olayları büyütmemeye çok dikkat edin.

Bu yeni ay ile birlikte ailemiz, vatanımızın birliği beraberliği, başta kendimiz olmak üzere tüm sevdiklerimizin güvenliği bizler için önemli olacak.

Bu yeni ayda, atalarınızı onurlandırın. Atalarınızdan bu yana kadınlar ile ilgili problem yaşayanlarınız, hep kadınlardan düşmanlık görenleriniz, bir kadın yüzünden köklenemeyenleriniz çeşitli çalışmalar ile atalarını onurlandırsın ve köklerinden gelen travmaları çözmek için destek alın. 

Fotoğraf: Min An

Yengeç Burcunda YeniAy’ın Burçlara Etkisi

KOÇ: Bu yeni ay ile birlikte eviniz ve aileniz gündeminizde olacaktır. Ani ve fevri çıkışlar yapmadan olayları ele almalısınız. Gayrimenkullerinizin alım satımında dikkatli olmanızı öneririm.

BOĞA: İçinde bulunduğunuz durumu ifade etmek isteyebilirisiniz. Ama abartılı çıkışlardan uzak durmaya gayret edin. Kardeşleriniz, akrabalarınız ve komşularınız gündeminizde olabilir. Sözleşme imzalarken detaylara dikkat edin. Tatile çıkacak olan boğalar sizi kıskananlar var.

İKİZLER: Bu yeni ay ile birlikte gelir gider tablonuzda bir dengeye ihtiyacınız olabilir. Yemeyi içmeyi ve gezmeyi seviyorsunuz ama dikkatli olmalısınız. Yeni iş ortaklılıkları teklifi gelebilir, temkinli olun, şartlarından emin olun.

YENGEÇ: Burcunuzda gerçekleşecek yeniay kendinize güvenmeniz gerektiğini size hatırlatacak. Yeni bir imaj ve daha kararlı adımlar atabilirsiniz. Ayağınızdan çekmeye çalışanlara inat gümbür gümbür korkmadan ilerleyin. Duygusal çöküşlere izin vermez ve arkanızdan iş çeviren o kişiyi keşfederseniz harika fırsatlar kapında. Her şeyini herkese anlatmamayı acı deneyimle öğrenebilirsin. 

ASLAN: Gizli saklı ne varsa görünür olmaya başlıyor. Ayağınıza taş koyduğunu sananlar, emek hırsızları bir bir yaşamınızdan uzaklaşacaklar. Aileniz sizin mabediniz, bu yeni ay ile birlikte kaliteli güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Yeni bir projenin güzel adımları gizli kalsın lütfen. Kadın hastalıklarına dikkat edelim.

BAŞAK: Gündeminizde bu yeni ay ile birlikte sosyal çevreniz, arkadaşlarınız olabilir. Duygusal anlamada inişli çıkışlı olan bazı arkadaşlıklar sizi su günlerde zorlayabilir. Her arkadaşınız belki de arkadaşınız değildir.! 

TERAZİToplum önündeki duruşunuzu ve olgunluğunuzu kıskananlara inat o zarif diplomasi taktikleriniz ile olayların büyümesine engel olabilirsiniz. Kariyer hayatınız bu yeni ay ile gündeminizde. Yeni iş fırsatı bekleyenlere müjde.!

AKREP: Gündeminizde uzun seyahatler, hukuki konular, yurtdışı seyahatleriniz olabilir. Yüksek öğrenim ile ilgili yeni başlangıçlar yapacakları şimdiden tebrik edebilir. Önümüzdeki 15 gün içerisinde dikkatini çeken her hangi bir eğitimi pas geçme derim. 

YAY: Gelir gider tablonu ayarlamaya çalışırken, zorunlu olmadığın sürece kimseden borç alma. Aile içi ortaklıklar, miras, krediler, nafaka konuları gündeminizde olabilir. Harcamalarınızı abartmamaya özen gösterin.

OĞLAK: Karşıt burcunuzda gerçekleşecek bu yeni ay ilişkiler ve ortaklıklar evinizde. Var olan ilişkinizi bir sonraki aşamaya taşıyabilirsiniz, evlilik kararı alabilirisiniz, yeni ortaklıklara adım atabilirsiniz.

KOVABu yeni ay ile birlikte gündelik hayatınızdaki rutinleriniz, çalışma arkadaşlarınız ve sağlığınız gündeminizde olabilir. Birlikte çalıştığınız bir arkadaşınızın yaratabileceği sorunlar karşısında çok uçlarda tepkiler vermeyin.Sağlıklı beslenmek adına yeni adımlar atabilirsiniz.

BALIK: Yengeç burcundaki bu yeni ay hayatınıza yeni bir aşk, yeni bir bebek getirebilir. Aile içerisindeki sevincinizi paylaşan herkes ile daha da duygulanabilirsiniz. Oldukça duygusal ve mutlu olduğunuz bu günlerde her detayı ve haberi herkes ile paylaşmayın.

Yıldızın Daima Parlasın.

Gülden GünerenKarma Astrolog

#guldenguneren #yıldızındaimaparlasın 

Tarihin içinde sürdürülebilir bir dünya yaratan Şebnem Yıldız’la çekimdeydik

0

Tam iki yıl öncesiydi. O zaman pandemi henüz ilan edilmemiş biz virüssüz, yüz yüze yaşamın tadını çıkarıyorduk. Sevgili Serdar bir çekim arasında Şebnem Yıldız’dan ve koleksiyonundan bahsetmişti. “YSM, Şebnem ile enerjiniz çok tutacak eminim sizi bir araya getirmek istiyorum” , “Tabii dedim Serdar sen diyorsan neden olmasın?” .

Serdar’ın yeri bende çok ayrıdır. Hayatımda her zaman sevgiyle bahsedeceğim ve o isterse her şeyi yapacağım gerçek dostlardan. Bir de bir araya geldiğimiz de enerjimiz tavan yapıyor. Tabii Serdar o an işine gömülmezse 🙂

Sevgili Şebnem Yıldız ile bir araya gelmemiz geçen haftaya kadar mümkün olmadı. Hatta çok ilginç geçtiğimiz hafta ( 17 Haziran 2022, Perşembe) hediye ettiği sarı kimonomu giydim ve bir Instagram hikayesi çektim. Şebnem’e de teşekkür ettim. Sevgili Şebnem beni aradı ve ilk kez sesini duydum. Yüz yüze tanışamadık vb. derken meğer Serdar ile konuşmuşlar ve bir araya gelelim demişler. Ben bu konuşmayı hissetmiş olacağım ki hiç habersiz kendisinin tasarımını giyip onu etiketlemişim. Sonrası tabii ki kendiliğinden gelişti. Çarşamba günü Şebnem’in Galata’ki hem ofis hem showroomu olan ofisinde buluştuk (22 Haziran).

Ama ne buluşma. Öncelikle şunu söylemek isterim, Şebnem’in ofisi olan Salti Pasajı’nın 2009 yılında kapısında kocaman kilit vardı ve beni kendine çeken kapılardan biri olarak orada fotoğraf çektirmiştim. Tam 13 sene sonra kapıdan içeri girdim ve o tarihi binada inanılmaz saatler geçirdim.

Salti Pasajı binası 19. yüzyıl sonu Jean Psalty tarafından inşa edilmiş. İçerisinde avlusu olan üç bloktan oluşan bir Levanten yapısı. Sevgili Şebnem 2,5 ay gibi bir sürede yapının orijinalini bozmadan restore ettirmiş. Tavanlar, avizeler, ahşap zeminler, orijinal demir parmaklıklar ve renkleriyle içine girdiğinizde saatlerce kalmak istediğiniz bir mekan yaratmış. 

Fotoğraf Serdar Esmer
“Hayat felsefem doğaya uyumlu bir yaşam” Şebnem Yıldız 

Sevgili Şebnem ile dolu dolu üç saat geçirdik. Son bir saati fotoğraf çekimine ayırdık. Açıkçası başlangıcımızın ne ilk ne de son olduğuna eminim. Kendisini zaman ile çok daha iyi tanıyacağıma inanıyorum. Yaşadığımız saatler bizim yolculuğumuzun sadece bir tanışma ruhunun ötesinde olduğunu gösterdi. Bu yazıda da göreceğiniz gibi Şebnem ile daha çok yaşanacak anımız var biliyorum.

Sevgili Şebnem’in çocukluğundan bu yana modaya ilgisi hep varmış. Lise döneminde stajyer olarak başladığı moda sektöründe; bugün tasarımcı ve free lance olarak moda firmalarına danışman olarak devam ediyor. Üniversite eğitiminin moda tasarımı olduğunu da buraya eklemek isterim. 

Şebnem Yıldız’ın showroomunda gördüğüm gibi doğallık onun hayatının tam ortasında. Tüm tasarımlar 100% doğal pamuk ve bambu lifleriyle harmanlanarak dokunan doğal elyaflar ile hazırlanmış. Büyülü bu mekanda sürdürülebilir bir dünyaya adım atarken hareketi özgürleştiren zamansız tasarımların içinde kendinizi çok iyi hissedeceğinize eminim. 

Doğaya olan tutkusu, hayvanlara olan hassasiyeti, doğal elyaflara ve recycle malzemelere olan ilgisi yaratıcılığında onu en çok besleyen öğeler. 

Zamanın hızına yetişemediğimiz günümüzde zamansızı yakalamak ve herkesin aynası olabilmek için sade, zamansız ve sürdürülebilir tasarımlar yaratarak koleksiyonu en önemli özelliği halini almış. 

Fotoğraf Serdar Esmer

KOLEKSİYON 

Açık tonların verdiği huzuru ve yalınlığı etnik moda anlayışı ile harmanlayarak minimal bir tarz oluşturan Şebnem Yıldız koleksiyonunu “Beachwear” etrafında şekillendirirken Casualwear ve Outerwear’a da uygun olacak şekilde günlük, sosyal hayatın içine adapte edilebilecek oversize gömlekler, pantolonlar, pareolar ve kimonoları yazın olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Tek parça konforunu hissedebileceğiniz parçalar kadar, alt ve üstlerle eşleştirildiğinde çabasız şıklığın bütünlüğünü hissediyorsunuz. İki beden ince gösteren mayoya bittim bittim. 

 

Şebnem Yıldız’ın tasarımlarında kumaş ve dikiş kalitesinden ödün vermeden sürdürülebilir bir giyim alışkanlığını koleksiyonunda görüyoruz. Yalınlık ve şıklık arayan kadınların tercihi çok özel ve benzersiz parçalar için mutlaka showrooma uğramanızı öneririm.

KUMAŞLAR

Şebnem Yıldız koleksiyonun tümünde %100 doğal elyaflar kullanılmış. Tüm ürünler organik Bamboo, Müslin, Pamuk, Gofre, Viskon, Tencel kumaş çeşitleri kullanılarak üretilmiş. 

Fotoğraf Serdar Esmer

Sizi Şebnem Yıldız’ın büyülü tasarımlarıyla baş başa bırakmak için showroom adresini hemen ekliyorum.

Şebnem Yıldız Şahkulu Mahallesi, Küçük Hendek Sok. Salti Pasajı No:18 / 28 A Galata, Beyoğlu, İstanbul 

YSM