Amy Winehouse’da aya gitti!..

Ölüm, ne zor kelime … Ölmek , yok olmak, bir daha hiç olmamak. Ölmeden ölmeyi yazmak zor. Hele ölümü çocuğa anlatmak daha zor. Geçtiğimiz hafta babaanne bize gelmişken tam oh ne güzel zaman geçiriyoruz derken bir ölüm haberi ile babaanneyi Bursa’ya yolcu ettik. Mutlu Dr’un kardeşinin eşinin babası yani halk arası deyimi ile eltimin babası vefat etmişti. Ben ve Mutlu Dr gidemedik çünkü Mutlu Dr hastanede olması grekiyordu benim çocukları bırakacak kimsem yoktu ikisi ile de gitmeyi göze alamadım. Evde ölüm sözü geçse Maya Su sürekli büyükbabam gibi mi der? Çünkü büyükbabasını hiç görmedi. Ona uygun bir dille anlatmaya çalıştık ama zorlanıyor. Başta gökyüzünde dedik neden konuşmuyor bizimle dedi. Öyle dedi böyle dedi sonunda büyükbabasının aya gittiğini uygun gördü ve tamam dedik. Geçen gün de Amy Wine  House ölmüş diye aramızda konuşurken aa o da mı aya gitti? diye bizi güldürdü. Çocuklar gerçekten inanılmazlar. Ben her gün bazı anlar deliriyor gibi olsam da hayretle izlediğim anları çok.

Konuyu aslında gece gördüğüm rüyama getirecektim ama aklıma bunlar düşünce de yazmadan geçemedim. Rüyamda Amy Winehouse gördüm hay allahım diyorum kendime. Ölümünün ardından o kadar yazılıp çizildi ki MJ’de olduğu gibi bloğuma yazamadım. Çok severdim ve Maya Su ve Mira’da onun şarkıları ile büyüdüler diyemesem de uyudular çok :)Evde hepimiz çok severdik (Mutlu Dr dışında o ağır rockçı evde kız şarkılarını kapatın diye seslenir hep bize 🙂

Rüyamda Amy Winehouse harika bir yerdeydi. Muhteşem yeşil bir ormanda, nefis bir göl kenarındaydık.  Bize yeni hayatını anlatıyordu. Biz diyorum bir sürü insan vardı ama kimdiler bilmiyorum 🙂 Amy “Çok huzurluyum, aradığım mutluluğu buldum burada “diyordu rüyamda.  Sonra “İstanbul’dayken gördüğüm nazar boncuklarının anlamını çözdüm onlar aslında uzaylıların işareti. Onun aracılığı ile konuşuyorlar” diyerek kocaman beyaz camdan yapılmış ve tam ortası masmavi olan bir nazar boncuğunu havaya tutarak uzaylıları çağırıyordu . Sonra yeni bir şarkı söylüyor ve çok yakında bunu duyacaksınız ve bu sizi çok rahatlatacak bir şarkı diyordu. Teni muhteşem, dövmeleri pembeleşmiş, ışık içinde. Huzurlu, keyifli ve sakin.

Tamam rüyam oldukça garip; ama rüya bu . Etkisinden kurtulmadan yazmak istedim hem de onlarca yazacak yazım varken bloğa. Ama çok etkilendim.

Evde anlattığımda klasik popon açık kalmış esprisi yapıldı ama nadir rüya görürüm ben, mesaj taşır rüyalarım ve uzun yıllardır beni bilen bilir gördüğüm tüm rüyalar çıkmıştır. Bu rüyanın çıkması diye bir şey söz konusu değil. Ama vardır bir anlamı.

YSM-ruyali…

4 Yorum
 • Deli Anne
  30 Temmuz 2011 saat 09:10

  Belki aradığı huzuru sahiden bulmuştur.ç Çok içimi burkuyor gidişi.. Böyle kırılgan, fazlasıyla hassas, naif insanların ölümü daha bir burkuyor içimi Amy gibi..

 • admin
  30 Temmuz 2011 saat 09:23

  🙁 Umarım öyledir Çok özel bir sesti, farklıydı…

 • burce orcan
  06 Ağustos 2011 saat 21:39

  Pedagogumuz Norma Razon Hanım ile ölüm meselesini konuştuğumuzda özellikle yaşlı ölümlerde çocuklara aya gitti yıldızlara gitti gibi yorumlar yapılmamasını iletmişti. Açıklaması şu idi: Çocukların en büyük fantazisidir yıldızlara aya gökyüzüne gitmek uçmak… Ölüm doğum acı hepsi normal şeylerdir ve bunları çocuklarla paylaşmalı ve anlatmalıyız. Ölümü anlatmak için çok sık gitmediğiniz bir parka gidin ağaç üzerindeki yaprakları ve yerdekinleri gösterin çok yaşlanınca onlar da ölürler diye anlatın demişti.
  Biz de aynen yıldızlara gitti diye anlattığımız ölüm olayının çok daha mantıklı bir açıklama ve anlatımını öğrenmiş olduk…

 • admin
  06 Ağustos 2011 saat 21:53

  Harikasın
  Demek ki neymiş artık aya gitmek yokmuş
  Anlattığın şekilde deneyimleyeceğim
  Çok teşekkür ederim
  🙂
  Sevgiler
  YSM

Yorum Yazın