Allah Rahmet Eylesin!

-

Sevgili Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği kurucusu Victor Ananias ile çok çok zaman önce Atlas Dergisinin Park Orman da yapılan bir kutlamasında tanışmıştım. Özcan Yüksek ile birlikte çok sevgili Deniz tanıştırmıştı. O zaman eski kurumun sponsor olduğu etkinliğe temsilen katılmıştım. Her neyse, Buğday Dergisini vermiş ve bir şeyler yapalım sizin kurumla demişti. O zamanlar Türkiye’de organik yaşam üzerine bu kadar kafa yoran olmadığı için çalıştığım kurum da projeye sıcak bakmamış öylece rafa kalkmıştı. Bana da yine benim abuk sabuk fikirlerim diyerek espriye vurulmuştu. Oysa ben çok inanmıştım o zamanlar, sağlık ve organik yaşam müthiş bir projeydi olmadı olamadı. Neyse ki bir insanı kısa da olsa tanıma fırsatı yaratmıştı.

Dün sanal gazete okurken son dk haberi okuyunca önce şaşırdım sonra da içimi soğuk kapladı. Hiç bir ölüme hazır değilim ben. Kim olursa olsun, çok üzülüyorum. Allah rahmet eylesin, Nur içinde yatsın Victor Ananias .

Kendisine bir yazısı ile veda etmek istedim. Bilgi Kozasından paylaşıp bana hatırlatan Esra ve Zeynep Hanıma ayrıca duyarlılıkları için teşekkürler.

“Zeytinleri toplamak ve kanaatkarlık

Zeytin topluyorum, geçtiğimiz senelerde zeytinliğimizi hep köydeki komşular, “ortakçı” topladı çıkan yağın, ürünün yarısını kendilerine alma karşılığında. Bu yıl tüm yoğunluğa karşı kendimiz toplamaya niyetlendik, güzel oluyor, özlemişim bu işi.

Bu sene zeytinyağının toptan fiyatları geçen seneye göre çok düşük. Buna rağmen geçen sene de bu sene de ağaçlarda bir tane dahi zeytin bırakmadan toplamaya çalışırız genelde, her bir zeytin bizim hakkımızmış, toplamadıklarımız ziyan olacakmış gibi. Bir  litre daha fazla yağ için ağaçlarda bir tane bile zeytin kalmasın isteriz. Bizim gözümüzden kaçanı da başak sistemi (fakirlerin toplanmış tarlalardan kalan zeytinleri toplayarak kendilerine almaları) gibi güzel bir sistem ile yine birileri topluyor gemelde.

Bizim zeytinlikte de epeyce ağaç var, bu gün sabah başladık önce dibine dökülenleri toplamaya, ardından da üstündekileri silkeleyip onları da toplamaya tek tek önce sepetlerimizde biriktirip oradan da kıl çuvala biriktirerek yağhaneye gitmek üzere.

Dikkatimi yarısı yenmiş, tamamı yenip çekirdeği kalmış zeytinler çekti bir noktada, bizden başka canlıların da keyifle yediğini fark ettim özellikle olgun zeytinleri. Kim bilir fareler, börtü böcek, kuşlar…Ne çok hak ortağı var aslında diye düşündüm tarlada.

Topladığım bir ağaca baktım neredeyse tek bir zeytin bırakmamışım üstünde, utandım o anda, üzüldüm düşüncesizliğime. O andan sonra tüm ağaçları toplarken güzel olgun zeytinlerden bir miktar bırakarak devam ettim toplamaya, içim rahatladı. Rahmetli Değirmenci Bayram amcayı düşündüm, Ali Çavuşu, “kurda-kuşa-aşa” diyerek nasıl ekin ektiğini, tohum attığını konuştuk arkadaşlarımla bu bilge insanların.

Peki biz niye yaratılmış diğer varlıkların tüm haklarını gasp ederek yaşıyoruz ? Artan nüfusu doyurmak için mi? Evrenin üzerindeki tek hak sahibi olarak mı? Yaşamdaki ortaklarımızın, tüm varlıkların yaşam döngülerine, temel ihtiyaçlarına saygı duymaksızın nereye kadar varlığımızı sürdürebileceğimizi düşünüyoruz?

Ağaçlarda bıraktığım zeytinlerden dolayı çok huzurluyum, biraz daha az yağ yiyebilirim, satacağımız yağ biraz azalabilir, geçimimiz için ormandaki bir sürü canlının ekmeği ile oynayamam ya! Hem ben zaten o yağı karnımı doldurmak için değil, nasibim kadarını özenle kullanmak, başkalarının nasiplerini de kendilerine ulaştırmak üzere üretiyorum.

Yeni güneş yılında her an nasibimiz kadarını tüketmemiz, kanaatkarlığımız ile kendimizi ve birbirimizi, yaşamı zenginleştirmemiz dileğimle!

VİCTOR ANANİAS

Victor Ananias , 5 Mart Cumartesi Bodrum Bitez Camii’nde öğle namazını müteakip uğurlanacak. Buğday Ailesinin bir de ricası var.

“Son yolculuğuna uğurlarken çiçek veya çelenk getirmemenizi rica ediyoruz. Victor 6 Mart Pazar günü Runtalya’da TaTuTa (Tohum-Turizm-Takas) ağına yeni çiftlikler eklemek amacıyla bağış toplamak için koşacaktı. Victor’un hayallerini ve ideallerini devam ettirmek, attığı tohumlara bir damla su olmak için Buğday Derneği’ne bağış yapabilirsiniz.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Garanti Bankası / Karaköy Şubesi 6694649

IBAN NO: TR96 0006 2000 4000 0006 6946 49

Teşekkürler,

Buğday Ailesi

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

Müzik bende hep vardı!

Pandemi her sektörü derinden etkiledi. Sanat ve sanatçılarda en çok etkilenenler arasında. Müzik sektörü neredeyse durma noktasına geldi. Evden online konserler, festivaller...

Yapay Zeka ile Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Mümkün mü?

Çok yakın gelecekte yapay zeka, daha uzun ve daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı olmanın anahtarı olabilir. Tüm sağlık bilgilerinin işlenebildiği - veriler sürekli...

İstanbul Ticaret Üniversitesi’ndeyim Webinara beklerim

Çok heyecanlıyım. Dijital ekosistemde 2005'ten bu yana çok farklı platformlarda yer almama rağmen üniversite ve öğrencilerle buluşmak benim için çok başka bir...

Model ve Fotoğrafçı İlişkisi

Sanatsal, moda ve nüde gibi fotoğrafçının yeteneği ve modelin yeteneği ile arasında dengede duran bir model fotoğrafçı ilişkisidir. Yaratıcılık ve yönetmenlik fotoğrafçıdadır,...

Herkes kendi işinin patronu olabilir

Pandemide bir yılı geride bırakmak üzereyiz. Bir virüse teslim olan dünyada yaşayan bizler; hayatın içinde olmayı o kadar özledik ki... Bir an...

popüler kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar