14 Şubat Enayileri

Sevgili Kaan bugün misafir oldu bloga. Hatta cömert davranıp istediğin yazıyı al koy dedi buraya. Zaman ile başka yazılarını da okuyacaksınız. Ama çok güzel bir yazıyla merhaba diyelim…

Kaan'ın arşivinden

İşte Kaan’ın süper yazısı…

“Dünyanın en güzel alış-veriş icadıdır “sevgililer günü” komedisi. Bu günü “sevgiliye” adanması gereken kutsal ve mutlu bir gün sayan bazı genç kızlar ve hanımlar da aynı komedinin “saf” oyuncularıdır. Bin dokuz yüzlü yılların başında dünyayı sarsan ilk ekonomik krizle birlikte ticareti geliştirmek adına Amerikalılar tarafından icat edilmiş bir “ekonomi ve satıcı kurtarma” mucizesidir.

Hristiyanlar için bile, olsa olsa Vatikan icadı sayılacak “kutsal” gün aslında “acı” bir gündür.

Hatta uğursuzdur. Bugün öyle uğursuz bir gündür ki, mucidinin kellesi o gün gitmiştir. Şimdi tarihe mal olmuş bazı ünlüler ve 14 Şubat mağduriyetlerine göz atalım.

1–Rahip Valentinus (ilk mağdur) … Memleket Roma … Genç bakireler isimlerini kağıtlara yazıp, “koca bulma” çekilişine katılıyorlar. Kendine buradan eş bulan Romalı adam da savaşa gitmeyince, İmparator II. Claudius küplere biniyor.
“Ben nikahı yasakladım mı, kimdir emrime karşı çıkıp da nikah kıyan” deyip, gürleyince karşısına bu gariban rahip Valentinus’u getiriyorlar. Koca Roma İmparatoru “tiz kelle” emrini veriyor. Rahip sizlere ömür. Tarih 14 Şubat 207

2–James Cook … İşi gücü bırakıp kendini dünyayı yeniden keşfetmeye adayan bu İngiliz Kaptan, ülkesine yeni topraklar kazandırmayı kafaya koyuyor. İçinden gelen hangi ses “ekvatorun güneyinde yeni topraklar var” dediyse, çıkıyor yola. Bakıyor toprak falan yok, Kuzey Buz Denizi’ne gideyim diyor. Dev buz kitleleri önünü kesince (ecel işte) Hawaii’ye geri dönüyor.
Bu sırada hain yerliler geminin kayıklarından birini çalınca ortalık karışıyor. Havaililer “Hintliler” gibi çabuk teslim olmayınca arbede çıkıyor, Kaptan James Cook o gün sizlere ömür. 14 Şubat 1779

3–Jimmy Hoffa … Sen tut, ABD’de mafyanın en güçlü olduğu günlerde taşımacılık sektöründe sendikaları bir araya getirmeye kalk. Bu yüzden hapis cezası bile al ama akıllanma. Üstüne uğursuz günde karanlık, ıssız bir otoparka tek başına gir. 14 Şubat 1975. Hala bir haber alınamadı. Galiba o da sizlere ömür.

Buyurun, Türkiye’den bir 14 Şubat mağduru. (İlk kurulan TBMM’de, 14 Şubat 1925’te hem de meclisin içinde vurularak öldürülen Deli Halit Paşa da mağdur sayılabilir, ama o ayrı bir yazı konusudur.)

4–BÜLENT ERSOY 14 Şubat 1983 … Hayır, yanıldınız.
Hediye ya da “eş” mağduriyeti değil Bülent hanımınki. “Sahne” mağduriyeti. Danıştay, Bülent Ersoy’un hukuken “erkek” olduğunu ve sahneye de ancak erkek kıyafeti ile çıkabileceğine karar verdi.’

E. Kaan İpekçioğlu

http://www.ekimedya.com

http://www.baskagoz.blogspot.com/

https://twitter.com/#!/KaanIpekcioglu

 

Yorum yok

Yorum Yazın