Doktor eşiyim ve dışarıdan görüldüğü gibi doktorların hayatı o kadar kolay değil. İki tık tık, bir şık şık yaptı şu kadar para aldı deyimi çok kullanır halk arasında . Ama doktorluk mesleği bundan ibaret değil. Bir kere tamamen özveriye dayanıyor. Ve her şeyden öte halkanın öbür ucunda insan hayatı var. Eşim hayatı  24 saat yaşıyor . Biz de kızlar ile bu hayatın tam merkezindeyiz.

Zaman zaman doktor eşleri neler yaşar diye bir kitap yazayım derken uzun yıllar birlikte çalıştığım ve kendisinden iş hayatı kadar hayat dersi aldığım Meri İstiroti Bahar “Son Söz Doktorların” ile  harika bir kitaba imza attı.

Kitap ,sokaktaki vatandaşın hekime nasıl baktığından;  hekimlerin mesleklerine girdikleri günden, mesleki olgunluğa ulaştıkları dönemlere kadar ne denli zorlu bir yolculuk içinde olduklarını aktarıyor. Kitap da hekimlerin meslek hayatları süresince birçok hasta tedavisinde aldıkları riskli kararların yanı sıra; hastalar, hasta yakınları, kurumlar ve meslektaşları ile yaşanan iletişim kazalarıyla oluşmuş gerçek hikâyeleri, kimi zaman trajik, kimi zaman trajikomik olaylarla örülmüş hekim anılarını içeriyor.  Yine  kitap, hekimlerin hayatlarına yön veren arka mutfağın kapılarını açıyor. Hekimlerin yaşadıkları bazen üzücü, bazen riskli, bazen de komik durumları ülkemizin ileri gelen hekimlerinin bir kısmı en ilginç anılarını paylaşıyor.  Kitabı okurken kah gülüyor, kah şaşırıyor  bazen de göz yaşartıcı bu hikâyelerin benzerlerini yaşıyorsunuz.

Kitabın ayrıca sevdiğim başka bir özelliği de gelirinin bir derneğe bağışlanması. Bunu da ayrıca size detaylandıracağım.

MERİ İSTİROTİ BAHAR kimdir derseniz?

20 yılı aşkın süredir sağlık sektöründe üst düzey yöneticilik yapan Meri İstiroti Bahar, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde Sağlık Hizmetleri Yönetimi masterı yapmıştır. 1990-1998 yılları arasında International Hospital’da, 1998-1999 arası Bayındır Grubu’nun Yaşamkent Projesi’nde, 1999-2010 yılları arasında Acıbadem Sağlık Grubu’nda görev almış ve hâlâ Bozlu Grubu’nda çalışmaktadır.

2007-2009 tarihlerinde TÜSİAD Tıp Turizmi Alt Çalışma Grubu Başkanlığını, 2007-Mart 2010 tarihleri arasında da DEİK Sağlık Komitesinin Başkanlığını yürüten Meri İstiroti Bahar, sağlık hizmetlerindeki birikimlerini çeşitli akademik programlarda eğitimci olarak aktarmaya devam etmektedir. Meri Hanım  aynı zamanda iki çocuk annesidir.

Benim için Meri Hanım her zaman nazik, zehir ötesi akıllı, muhteşem enerjisi olan, yeri geldiğin de sözünü hiç esirgemeyen, çalışma arkadaşlarıyla iyi bir takım oluşturan, değerlere sahip çıkan , trend yaratacak kadar hoş giyinen her zaman gülen(en zor anda bile), işkolik ve her zaman yeniliklere açık olan harika biridir. Bunları buraya yazdım belki de bunları onun yüzüne hiç söyleyemedim ama burası benim yerim ve buradan yazmak çok kolay. Harikasınız Meri Hanım, yeni kitapları bekliyorum 🙂

YSM