Selfie “me” yoksa..

-

Sosyal sorunluyum bilen biliyor. Son günlerde de yaşadığım olaylar çok üst üste gelince kendime deli sorular sormaya başladım. Sesli sorayım da siz de akıl verin bana. Allah aşkına, Selfie “ME”Z yokken biz ne yapıyorduk?

Hiç bu kadar kendimizi “Selfie, Me ” haline sokmuş muyduk? Selfie; Oscar selfiesine kadar bu kadar konuşulmazken #Selfie çekerek etiketleyen selfie bakanınız olarak “me” hakkında da biraz yazsam uygun olur dedim.

#me yani “ben, ben, ben“Instagram üzerinde istatistiklere göre en çok kullanılan hashtag (etiketler)’ler arasında 3 numarada yer alıyor. Hepimiz kendimizi severiz. Lakin son zamanlarda kendimizi hem severken hem de kendimizi ve hayatlarımızı paylaşırken aldık başımızı gidiyoruz. Anım yok ki “aaa bunu çekip instagrama koyalım “ diyen bir arkadaşım olmasın.

İğneyi kendime batırıyorum hemen. Fotoğraf hayatımda olmazsa olmaz.Lakin her anında farklı bir değeri var. 2011 yılında sosyal medya kullanımım çok fazla olduğu için kendime ne yapıyorsun sen dediğimi bilirim. Ardından da bağlılığım-bağımlılığa dönüşmeden kendime gereken sınırı koydum. Günümüzde de sosyal medya hesaplarımı yönetirken bu aklımdan hiç çıkmıyor. Hali hazırda sosyal medya beni değil ben sosyal medyamı yönetiyorum. Sizin de bunu dikkate almanızı şiddetle öneririm.

En çok kullandığım instagramdan örnek vereyim. Instagram profilimi takip etmek isteyen kişileri kontrol ederek takipçi olarak kabul ediyorum. Ve ben de takipçinin profiline bakarak takip etmeye başlıyorum. Bu başlı başına bir konu olarakta gelecek. Bana çok sorulduğu için bu cevabı buradan vermek istedim. İnstagram ben olarak yani YSM olarak yer aldığım tek yer . Sadece bazı özel ve fotoğraf yarışması  vb durumlarda profilim herkese açık oluyor. Tarih bitiyor hopp kapanıyor. Bu tercih benim “me arızam” ile ilgili işte. Paylaşımlarımı görecek kişileri en azından en başta görmek istiyorum. Profilim açık olsa çok daha fazla kişiye ulaşacağım ve kullandığım etiketlerle daha çok kişi görecek ama ben tedbiri elden bırakmıyorum.

San Diego State Üniversitesi’nden Jean Twenge’in yaptığı bir araştırmaya göre narsisizm ve sosyal medya arasında yüksek bir bağ varmış.

Selfie-Syndrome

Sosyal medya da ego patlamaları maksimumda. Eh kurumsal tanıtım ve reklam yapanlar  da size hemen ulaşabiliyor. “Ne kadar çok kişi takip ediyorsa o kadar iyiyim” duygumuz da coşuyor. İşte şu kadar takipçim var, bu kadar kişi beğendi, sen beni takip etmiyor musun hooop “ Narsisizm” hayatlara düşüvermiş.

Ee, şimdi YSM hem Selfie Bakanı ol, hem selfie, hem me etiketini kullan bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demez misiniz?
dersiniz. Ben de diyorum ki, “Selfie, Me“ etiketleri sosyal medya da daha çok görülme, daha çok duyulma isteğine ilaç oluyor. Malum, seyircisiz paylaşım olmaz. Etrafınıza ve kendi profilinize bir büyüteçle bakın lütfen. Takipçiniz çoğaldıkça daha fazla fotoğraf eklemiyor musunuz?

Ne olur unutmayın yarattığınız içerik yani sosyal medyada yayınladığınız her paylaşım kendi çıkarına uymayan kişiler tarafından uygunsuzca da kullanılabilir. Siz özel hayatınızı belki kaba olacak ama “özel hayatınızın  röntgenlenmesini” kendi ellerinizle paylaşırken bazı gerçek dahi olmayan “kimliksiz kişilikler” sizi içinden çıkamayacağınız durumlara sürükleyebilir. Bu sebeple kullanmakta olduğunuz ve kişisel olarak ellerinizle paylaştığınız sosyal medyanıza #selfienize iyi bakın.

Siz siz olun, sosyal medya hayatımızın en özel, en gizli yerlerinde fink atarken yine selfie çekin, paylaşın, ama sizin izin verdiğiniz ve sizin istediğiniz gibi en gerçek “ME” halinizle.

YSM-Selfie BAkanı

25 Mart 2014 benimgibi.com yazım  Selfie “me” yoksa..

Selfie “me” yoksa..

İçeriği Paylaşın

Son Yazılar

Nobel ödülünden süperbilgisayarlara dünyaca kabul görmüş bilim insanı: Mehmet Belgin

Covid-19 hızını kesmeden bulaşmaya ve insanların hayatını etkilemeye devam ediyor. Herkes gibi kontrollü hayat hepimizin ortak noktası. Biz her ne kadar işin...

Zamanla geçmez!

“Zaman her şeyin ilacıdır.”... Zamanla her şey geçer veya zamanla alışırsın. Evet, zamanla alışıyorsun... Ama "zaman" her şeye ilaç olmuyor. Nasıl fazla ilaç yüklemesi vücuda...

Zengin olmak böyle bir şey!

Bu başlık, pandemi sürecinde yalısının deniz tarafı kısmındaki bahçesinde spor yapan Hacı Sabancı ve yine yalısının deniz tarafı kısmında yunusların fotoğrafını paylaşan...

İzolasyon günlerinde saçlarımız

Pandemi sürecinde saçımı boyatmadığım için canlı yayınlarda saçım ile ilgili fazlasıyla mesaj almıştım. Dip boyası gelen saçlarımı evde boyamamış olmam çok kişiyi...

Sabit Akkaya’dan Covid-19’a karşı “Hygiene Point konsepti”

Pandemi sürecinde en çok eleştiriyi saçlarımdan aldım. Canlı yayın yaparken doğal olarak yüz ön planda olduğu için saçım ile ilgili fazlasıyla mesaj...

popüler kategoriler

Önceki İçerikDişe Dokunur Tatlar!.
Sonraki İçerikAlışveriş Yaşa-TIR!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yorumlar