Prof Dr Cengiz Kuday alanının en iyisilerinden. Kendisi hem çok ünlü bir Nöroşirurji profesörü . Türkiye ise daha çok popüler olayları sevdiği için Ebru Gündeş’in doktoru olarak tanıdı oysa o 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü’nü, İ.Ü. Nöroşirürji Kliniği’ni, Nöroloji Kliniği’ni, Cerrahpaşa Nöroşirürji, Nöroanestezi, Nöroloji ve Farmakoloji Bölümünü meslektaşları ile birlikte kuran inanılmaz bir hekim.

Kendisini “30 yaşa mektuplar” projesi için fotoğrafladım yine. Röportaj sabah saatlerindeydi . Benim başka çekimim olduğu için o saat de orada olamayacaktım. Farklı bir saat de gidip gidemeyeceğim bugün netleşti çünkü hoca bir konferanstan sabah dönüyordu ve programı çok net değildi. Sonra hem iphonedan mail kontrol hem de gelen sms ile çekim netleşti.

Aksi gibi bugün benim arabam Mutlu Dr’da çünkü cuma günü o arabasını minik dokundurmuş ve servise götürmemi istedi. Şimdi bu işleri hep erkekler yapar sanırsınız ama işte öyle değil. Eşleri doktor olan ve zamanı daha müsait olan(eğer şöförünüz ya da bu işleri görecek başka yardımcınız yok ise) eşler yapıyor. Hayatın bir çok anında olduğu gibi yönetiyoruz bu durumu. Benim arabam ocaktan bu yana servise gidecek ama zamansızlıktan götüremiyorum çünkü bana sürekli araba lazım Göktürk şehre yakın değil taksi vb de bir yere kadar. İşte kısmetse haftaya bırakmayı planlıyorum.

YSM konuya gel diyecek gibisiniz ama bunu neden yazdım. Çünkü Prof Dr Cengiz Kuday röportajın içerisinde eşine teşekkür edip,” eşim benim stresimi alır, kızarım o düzeltir. 24 saat yaşamama, her an her yerde olabilmeme o kadar alıştı ki . Ne program yapabiliriz ne de çok uzun tatil. Ben çok yemeği bırakıp giderim telefonum 24 saat açıktır her an her yere gidebilirim o çok sonradan öğrenir. İki oğlum var nasıl büyüdüler anlamadım. ” dedi. İçimden işte bu bizde de durum aynı dedim. Gerçekten çok zor doktor olmak , doktor eşi olmak hele Prof Dr Cengiz Kuday olmak.

Kendisine ait harika anıları kitapta okuyacaksınız. Ama ben önden kısa bilgi vereyim. Muhteşem tarihçi bir çok okul ve üniversite de tarih hakkında konuşmalar yapmış. Felsefeye ve bilim kurguya düşkün . Ve iş beni bırakıncaya kadar çalışacağım diyor ve diğer gördüğüm muhteşem insanlar gibi sevdiğiniz işi yapın diyor. Mutluyum yine sevdiğim iş bu ve ben karşısındayım. İş değil bir yaşam şekli seçiyoruz.

Harika hikayeler anlatıyor. Son konferansta Dalai Lama’nın anlattığı hikayeyi paylaşıyor ama yazmıyorum kitapta olsun 🙂 YSM pozu olmadan olmaz ama onun öyle kareleri var kiii işte bu diyorum hayal ettim oldu Teşekkürler Prof Dr Cengiz Kuday!…

YSM-Doktor eşi..