Son günlerde Angelina Jolie’nin her iki memesini de kanser riskim var diyerek aldırmasıyla tüm dünyanın gündemine oturmuştu. Maalesef “Meme kanserine hangi etkenlerin neden olduğu kesin olarak bilinmiyor. Ancak günümüze kadar yapılan çalışmalarda, yüksek olasılık gösteren bazı faktörler belirlenmiş bulunuyor. Bazı kadınlarda genetik yatkınlık oluşturan gen mutasyonları (genlerde kansere eğilim yaratan bozukluklar) meme kanseri riskini artırırken, diğerleri kadın olmak dışında bir risk faktörü taşımıyor. (http://www.memesagligi.com dan alınmıştır)” Yani Angelina Jolie genetik rolü sebebiyle sebebiyle bu kararı vermesi onun için yerinde bir karar. Tüm dünyada konuyla ilgili de farklı görüşler var. Ben her zaman kişinin en doğru ve en sağlıklı kararı vereceğine inanan biriyim. Çok zor bir süreç olduğu kesin.

İşte tam bunları okur ve düşünürken “Dragon Boat Festivali İstanbul’da. Pembe ve Hayata Grubu meme kanserine karşı kürek çekiyor ”  başlıklı bir mail aldığım da hayırdır dedim. Eh başlıkta beni çarpınca hemen bakayım neymiş bu. Size de bana gelen maili kopyalıyorum okuyalım. 

Pembeye ve Hayata

Türkiye’de 6.’sı düzenlenen Dragon Boat yarışları dünyanın 70 şehrinde gerçekleşiyor.  Dünyanın en büyük festivallerinden biri olan Dragon Boat Festivali, hem sportif hem de sosyal bir organizasyon olarak dikkat çekiyor. Bu yıl Türkiye’de yapılan yarışlarda bir ilk gerçekleşecek ve tamamı meme kanserini yenmiş kadınlardan oluşan bir grup yarışa katılıyor. Bugüne kadar özellikle ABD ve Kanada’da meme kanserini yenen kadınlardan oluşan gruplar dikkati çekiyordu.

“Pembeye ve Hayata” projesi “American College of Sports Medicine” (ACSM) tabanlı Kanser Galipleri Egzersiz Kuralları’nın Türkiye’de tanıtılması ve öncelikle meme kanseri olmak üzere tüm kanser hastalıkları sonrası egzersiz eğitiminin ücretsiz olarak yaygınlaştırılması amacını taşıyor. Aynı zamanda A seviyesi kanıtlara sahip araştırmalar ile kurallara bağlanmış bu medikal tedaviyi tamamlayıcı sistem sayesinde kanserin tekrar etme, hayat riskleri ve fizyolojik – psikolojik yıkımları üzerindeki olumlu etkilerine yönelik farkındalık sağlanıyor.

Bu yarışlara katılmış, kanseri yenmiş kadınların hayatlarını yarış öncesi ve sonrası değerlendiren araştırmalar; bu sporun kansere bağlı, endişe, kaygı ve yorgunluğun üstesinden gelmelerini sağlayarak, hayat kalitelerini arttırdığını gösteriyor.

Dragon Boat Festivali’n de yarışacak “pembeye ve hayata” grubunu desteklemek amacıyla da Türkiye’den Neolife Tıp Merkezi sponsor olmuş. Kendilerinin neden destekledikleri de bakış açıları da hoş.

Neolife Tıp Merkezi Başhekimi Dr. Nesrin Aslan Canpolat, “Kürek çekme, yurtdışında hastaneler gözetiminde meme kanseri tedavisi gören hastalarda rehabilitasyon ve koruma amaçlı tercih edilen bir spor dalı. Klinik araştırmalar, Dragon Boat antrenmanlarının, üst kas grubunu çalıştırdığı için meme kanserini yaşayan hastalarda lenfödeminden korunmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Dünyanın birçok ülkesinde meme kanseri ile ilişkili olarak da yapılan bu spor dalı, bu yıl festivale katılan kanseri yenmiş kadınlardan oluşan grup nedeniyle bizim de kurum olarak dikkatimizi çekti. Biz de önemli bir amaca hizmet eden bu cesur grubu desteklemek amacı ile “Pembeye ve Hayata” grubuna sponsor olduk.” dedi.