Size mutluluğumu nasıl tarif ederim ki… Hayatıma blogum aracılığı ile o kadar özel insanlar geliyor ki… Sevgili Gizem Nam-ı Diğer Şimal Yıldızı/Nam-ı Diğer GizliKız bugün burada. 

Gizem ile çok yakın bir zamanda tanıştık. Kendisi ile sanal dünyada başlayan arkadaşlığımız emin adımlarla ilerliyor. Öyle ki kendisine Şimal Yıldızı diye takılmama bile müsaade ediyor. Kırmadı beni, rica ettim şu an içerisinde bulunduğu durumun kendisinden yarattığı duyguları paylaştı tüm çıplaklığıyla..

Sevgilerim ve kalbim hep seninle Şimal Yıldızım..

HAMİLELİĞE HAZIRLIK SÜRECİNDE PSİKOLOJİ

Bu yazıda tıbbi bir bilgi yok, sadece içimden geçen duygularım var…

Eğer minik bebeğin, hiç ummadığın, tahmin dahi etmediğin ve gerçekten hazırlıksız yakalandığın bir zamanda SÜRPRİZ yapıp “Annem,  ben geliyorum” demedi ise sen de benim gibi bu cümleyi hissedebilmek  adına hazırlık yapan, hamile kalmak  isteyen kadınlardan olabilirsin?

Önce anne olma fikrine ardından da bir çocuk sahibi olup onun tüm sorumluluğunu üstlenebilme olgunluğuna vasıf olduğuna inandıktan sonra hazırlıklara başlamışsındır.

Sırasıyla, doktor kontrolünden geçmişsindir, gerekli testleri yaptırmış,  kilo kontrolüne başlamış, alkolü-sigarayı hayatından çıkartmışsındır. Hatta folik asid hapını her gün aksatmadan yutmaya alışmışsındır bile.

Bu süreçte eşine de iş düşmektedir tabi. Planlar bebek sahibi olmaya endekslendiyse eğer,  sadece canının istediği günlerde değil tıbben Ovulasyon Dönemi olarak adlandırılan yumurtlama günlerinde de, dinamik, mutlu (iş stresinden arınmış) ve istekli olmalıdır. Sen yumurtlarken erkenden koltukta uyuyakalan koca, içinde bulunduğunuz ayın” En Vurdum Duymaz Adamı“ seçilmeye adaydır. Ve haklısın kupayı da açık ara önde göğüsler 🙂

Düzenli adet görmek bir kadının sağlıklı olduğunu gösteren unsurlardan olsa da artık her ay, o adetin gecikmesi için dualar etmeye başlamışsındır.  Beklentinin yarattığı stresten dolayı her mide bulantısı ve zamansız çöken uyku hali “Kesin Hamileyim.” dedirtir sana.  Ama o ay da gelir 14 yaşından beri gelen “sağlık misafiri” ve çok üzer seni. Ne de olsa artık davetsiz misafirdir ve damladığı an yüreğin burkulur…

Üstüne bir de eş- dost –akraba hatta alakasız kimse “Çocuk var mı?” diye sorar. “Yok.” dersin devam eder uzatmaya:

-O kişi: Düşünüyor musunuz?

-Sen: Düşünüyoruz.

-O kişi: Çalışmalara başladınız mı?

-Sen:

“Sana ne!!” demek gelmez mi içinden?

-0 Kişi: Yoksa olmuyor mu?

-Sen: …

“Seninkini evlatlık mı vereceksin?” diye sormak gelir içinden de susarsın…

Henüz anne değilim ve hiç hamilelik yaşamadım. Hamile olmak çok kutsal bir durum. Elbette bu sürecin de zorlukları var ancak hamileliğe hazırlık süreci de psikolojik olarak çok  kolay geçmiyor.

Hazırlık sürecinde olan arkadaşlarımın, kendimin ve internetten takip ettiğim forumlardaki kadınların durumlarından şu sonuca varıyorum ki her ne kadar doktor hamilelik için bir engel yok dese de bebeksiz geçen her ay psikolojik olarak bu süreçteki bütün kadınları etkiliyor.

Yazımın başında belirttiğim gibi sen de bu sürecin içerisindeysen, şimdi yazacağım cümleler hepimizin olsun:

Ne olur bebeksiz geçen her ay için çok üzülmeyelim. Hatırlayalım ki,  o muhteşem varlığın geleceği zamanı Yaradan belirliyor. Sadece bizim istiyor olmamız ya da planlamaya başlamış olmamız çok da yeterli değil.

Eminim sen de işitmişsindir,  ben anne olan çok arkadaşımdan duydum, “Çok istedik olmadı, tüp bebek tedavisi uygulandı gene tutmadı. Ne zaman ümidi kestim, hayatıma devam ettim bebeğim geldi, hem de tedavisiz, kendiliğinden.”

Hatta bir programda izlemiştim. Bir çiftin 14 sene çok istemelerine rağmen çocukları olmamış. Ayrılma noktasına gelmişler, kendileri için çözüm ararken evlat edinme fikri içlerine düşmüş ve Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan bir kız çocuğu evlat edinmişler. Ardından anne, kendiliğinden hamile kalmış. Şimdi birbirinden ayırt etmediği iki kızı var.

Hayatta mucizeler var mı?  Bu örnekler var olduğu inancımı fazlasıyla kuvvetlendiriyor.

Hamile kalmak için hazırlık sürecinde olan, anne olmayı çok arzulayan bütün kadınların çok ama çok kıymetli ve bilinçli anneler olacağını düşünüyorum. Bu sürecin bir kadını fazlasıyla olgunlaştırdığı kanaatindeyim.

Yaradanın nasip ettiği ve içinde o mucizeyi taşıyan tüm anne adayları, kalbim ve tüm iyi dileklerim sizinle. Sağlıkla evlatlarınıza kavuşmayı nasip etsin Allah.

Ve darısı hamileliğe hazırlık sürecindeki her kadının başına…

Sevgilerimle,

Gizem Gençtürk Toklu

Nam-ı Diğer Şimal Yıldızı/Nam-ı Diğer GizliKız