‘’Tüm hayatı Atakan’ı olan bir anneyim ben’’ diyen bir anne. Dün twitter annelerinden bir tweet ile haberdar oldum durumundan. Betayım, sesim çıkmıyor sadece sms, email vb yöntemlerle iletişimdeyim.

Ama dur dedim YSM silkin kendine gel seninkisi nedir ki burada bir hayat ağlıyor… Yazmak istedim hikayesini ama o an yazamadım. Gözyaşları içinde okudum blogunda hastalığını anlattığı  “Seyahate giden bir anne gibiyim ” yazısını..

Gamzenin blogundan http://atakan310309.wordpress.com/

Gamze genç bir anne… 3 yaşında Atakan adında bir oğlu var . Çok kısa bir süre önce lösemi teşhisi … Şu an Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünde yatıyor.

Satırları ya<dığım sırada Gamze için açılmış facebook, blog sayfası gamzeakbas.blogspot.com ve binlerce RT edilen twitter mesajı var.

Aylin Anne‘nin blogundan öğrendiğime göre son durum şöyle:

“”ŞU ANDA KAN GEREKMİYOR”.

.İlik nakli gerekli. İlik nakli için donör aranmaya pazartesi günü (13.02.2012) günü başlanacak.

.Pazartesi günü kemoterapiye başlanacak. “ÖNÜMÜZDEKİ HAFTADAN İTİBAREN” Trombosit ihtiyacı olacak. “ALINAN TROMBOSİT EN FAZLA 5 GÜN SAKLANABİLDİĞİNDEN, İHTİYAÇ OLDUKÇA” A RH + grubundakilerin Dokuz Eylül Üniversitesi’ne gidip “TROMBOSİT” vermeleri gerekecek.

.Pazartesi günü kemoterapiye başlanacak. Trombosit ihtiyacı olacak A RH + grubundakilerin Dokuz Eylül Üniversitesi’ne gidip kan vermeleri gerekecek.

.Kardeşinin iliği uymamış, yakın akrabaların uyma ihtimali yüzde 1 imiş. Diğerlerinin uyma ihtimali ise 40 binde 1. Çapa’da 27 bin donör örneği varmış. Oranın düşüklüğünü hesaplayabilirsiniz.Bu yüzden bu “havuz”daki sayı ne kadar çoğalırsa, Gamze’nin kurtulma şansı o oranda artacak.Yani, donör olmak için başvurmak ve küçücük bir tüp kan vermek ÇOK ÇOK ÇOK ÖNEMLİ.Ama aynı gün içinde yüzlerce kişi gitmesin aynı merkezlere. Bunun için organize olup liste oluşturmak gerek. Çapa’daki konsey perşembe günleri toplanıyormuş, perşembe öncesi gitmek iyi olur.

.Gamze’nin lösemi teşhisi: AML M5 (Akut miyoloblast lösemi)

İnternetin gücü burada da çıksın ortaya. Her nerede olursa olsun bilgiler tek yerde toplanıp bilgi kirliliği olmadan yürüsün bu kampanya. Bu ülke daha önce Oktar Babuna örneği ile maalesef kötü bir tecrübe yaşadı. Türkiye’nin her yerinde kan verdi insanlar . Türkiyeden amerikaya 160 bin civarında kemik iliği örneği gönderildi. Sonra örneklerin kayıp olduğu açıklaması geldi. Üzerinden onca sene geçti, ne kampanyayı başlatanlar ne de bağışta bulunalar bu kadar örneğin nereye gittiği hakkında hiçbir fikri yok.

Sakın yanlış anlamayın Gamze’de böyle bir durum söz konusu değil ama maalesef iyi insanlar kadar farklı insanlar da var. Şimdi çıkıp kendi çıkarları için bu kampanyayı alıp başka yönlere çekmek isteyebilirler. Aman diyorum dikkat diyorum sadece…

YSM