Öncelikle hepinize teşekkür etmek istiyorum. Herkes kendi emeği gibi sahiplendi hem twitter, hem facebook, hem blog hem de telefon mesajlarıyla yaşadığım bu üzücü olay da destek verdi.

İşte bu desteklere olması gereken yerden yani Foto Atlas’dan bir telefon ve gereken açıklama geldi.  Yapmış olduğumuz görüşme de samimiyetlerine ve dergileri adına ne kadar üzgün olduklarını hissettim. Burada kim suçlu vb arama durumunda değilim. Çok üzgün olduğum için dergi de yer alan, kaynak dahi göstermeden kopyalayan Özlem Demircan’a ait olmayan satırların yani  var olan gerçeğin doğru anlatılması ve gerekenin yapılması idi.

Çok değerli avukatım Emel Gül Tunç  ile yaptığımız  görüşmede göndereceğimiz ihtarname de yer alan “yayınlanacak ilk sayıda bir özür metni ile birlikte yazının bloğuma ait olduğunu yer almasını istememiz” durumu kendiliğinden gerçekleşmiş oldu. Bu metin gerçekleşmeyecek olsa idi cezai durumları içeren yaptırım aşamasına geçecektik ki gerek kalmadı.

Nasıl ben yazdığım maili buraya kopyaladıysam Foto Atlas’dan gelen maili de email adreslerini kaldırarak sizlerle paylaşıyorum.

YSM

“Merhaba Yesim Hanım,

Az once de telefonda acikladigim gibi, istemeden de olsa bu durumun ortaya cıkmasından dolayı ozur dileriz. O yazıyı hazırlayan kisi bize Atlas dergisinin kadrolu fotografcilarindan birinin referansi ile gelmisti.

Atlas dergisinde guven uzerine kurulu bir calisma duzeni vardir. Bu yuzden, derginin editoru olarak, yaziyi hazirlayan kisinin bunu internetten almis olma ihtimalini hic dusunmedim.
Asagida dergide yayımlanacak düzelti metni var.
Tekrar kusura bakmayın.

Sayın Yeşim Mutlu merhaba

Yaptığımız inceleme sonunda, Foto Atlas’ın 2011 Kış sayısında “Mucizeyi Görmek” başlıklı, Özlem Demircan’a ait yazının, “Yeşim Mutlu Photo Blog”undan yararlanarak hazırlandığı anlaşılıyor. Bu nedenle Atlas dergisinin Aralık 2011 sayısında bir düzeltme yayınlayacağız:

“Foto Atlas’ın 2011 Kış sayısında,  “Mucizeyi Görmek” başlıklı konuda Özlem Demircan’a ait yazı, yazarın kendisi tarafından ve derginin editörünün haberi ve bilgisi olmaksızın “Yeşim Mutlu Photo Blog”undan yararlanarak hazırlandığı anlaşılmıştır. Düzeltir, özür dileriz.”

İyi çalışmalar”