Bir çok dergi ve web sitesinde cinsellikle ilgili yazılar sürekli paylaşılıyor. Ama bazı konular var ki samanlıkta iğne aramaya benziyor. Anne bloglarında da işin farklı kısmı ele alınıyor. İşte benim de aklıma çok kişinin yaşadığı bazen dile dahi getiremediği bu konuyu tıbbi açıdan anlatmak geldi. Eh konuyla ilgili de Mutlu Dr’dan destek istedim. Bana bu konuyu yazar mısın dedim. Onca işi gücü arasında sağ olsun iki günde yazdı verdi. Gelin hep birlikte nedir , ne değildir okuyalım… Bundan sonra okuyacağınız her satır Dr Hüseyin Mutlu’ya aittir.

Doğum Sonrası Cinsellik

Doğum ile birlikte aile genişler. Bireyler çoğalır ve ailede bu değişimin koşuşturlmaları arasında eşler arasında ister istemez cinsellikte de bir miktar uzaklaşma meydana gelir.

Doğum sonrası lohusalık adı verdiğimiz dönemde rahim küçülürken hamilelikle birlikte meydana gelen rahim zarı kalınlaşması, rahmin büyümesi geri dönmeye başlar. Bu dönemde loşi adı verilen lohusa akıntısı doğumdan hemen sonra kan gibi gelirken günler içinde kahverengi ve açık sarı rengine doğru değişim gösterir. Lohusa akıntısı enfekte bir salgıdır. Bu nedenle bu dönemde cinsel ilişki uygun değildir. Lohusa akıntısı bittikten sonra cinsel ilişki başlayabilir. Lohusa akıntısı sezaryenle doğumlarda daha kısadır, yaklaşık 20-25 günde biter, vaginal doğumlarda ise bazen 50-60 güne kadar uzar. Vajinal doğum sonrası vajinada meydana gelen yırtıklar ve yapılan dikişlerin bulunması bir miktar rahatsızlık yaratır. Bu nedenle kontrolü yapıldıktan sonra ilişkide bulunulması daha uygundur.

Doğumdan sonra cinsel ilişkilerde bazı özellikleri anlatmakta fayda var. Zira ilk ilişkiler çiçeği burnunda anneleri korkutuyor ve hep öyle olacağını düşünüyorlar. Emzirmeyle birlikte yumurtlama hormonları yeterli salgılanmadığından vajina dokusu kuru ve incelmiştir. Kayganlık yoktur ve vajina daralmıştır.  Bu durumda ilk cinsel ilişkilerde acı hissedilmesi sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Süt hormonunun diğer etkisi libidoda azalma meydana getirmesidir. Emzirme devam ettiği ve yumurtlamanın baskılandığı süre bu sıkıntı olabilir. Yumurtlama faaliyeti başladığında ise salgılanan östrojen ile vajina ıslaklığı ve dokusu değişir ve şikayetler ortada kalkar.

Doğumdan sonra ilk ilişkilerde gerekirse lokal bazı kremler ve kayganlaştırıcı jeller kullanılablir. Emzirme ile birlikte hem yorgunluk hem de hafif depresif olması nedeniyle kadınlar isteksiz olabilirler. Bunun yanında sık sık uyanıp ağlayan bebekler ile uğraşırken çiftler belli bir dönem ev arkadaşlığını sürdürürler.

Doğum sonrası cinsellikle ilgili genç çiftlere önerim birkaç aylık olunca bebeğinizi bırakabileceğiniz bir yakınınız varsa bırakın ve baş başa yemeğe çıkın. Kendinize zaman ayırın ve bakımlı olmayı rutin hale getirin. İlk ilişkilerde canınız acıyorsa eşinize bildirin ve hekiminizle konuşup uygun jel ve kremler ile destek alın. Bu arada unutmamanız gereken en önemli konu hamilelikten korunmanızdır. Çünkü sütün sizi hamilelikten koruyacağını bekliyor ve zannediyorsanız çok yanılırsınız. Lütfen buna dikkat ediniz.

Dr Hüseyin Mutlu

http://www.drhuseyinmutlu.com