Son yılların en popüler mesleği. “Doğum Fotoğrafçılığı”

Tanıdığım bir çok kişi / arkadaşım  doğum fotoğrafçısı olunca bir yazı yazmak istedim. Şunu da söylemek isterim ki kategorize etmek  haddime değil. Öncelikle ben “Fotoğrafçıyım” . Yıllar önce bu isimle yola çıkan ve günümüzde çok popüler olmasını sağlayan “Doğum Fotoğrafçıları”na ve  herkese teşekkür etmek isterim. Herkesin farklı yolu, ışığı ve enerjisi var.

Satırları yazarken facebook da Doğum Fotoğrafçıları grubun da 123 kişi vardı. Ama sanmıyorum ki bu tüm Türkiye’de ki sayıyı yansıtsın. Benim etrafımda dahi bu sayıyı yakalamak mümkün. Haftada en az 10 tane doğum fotoğrafçısı olmak istiyorum nereden başlamalıyım şeklinde mail alıyorsam 52 hafta x 10 520 eder 🙂 İşin matematiği bir yana herkes fotoğraf çekebilir her zaman söylüyorum. Ama sürdürebilirlik ve nitelikli fotoğraf benim için önemli olan. Moda diye fotoğraf çekmek ya da eşimi dostumu çekeyim arada da bir iki iş yakalarım neden olmasın diye başlamamak lazım bu işe..

Fotoğraf çekmek keyiftir . Keyfin ötesin de ciddi emektir. Bir de sevgili Oğuzhan Ceyhan’ın söylediği gibi” Yeşim sen şu anın değil, geçmişin fotoğrafını  çekiyorsun.” Gerçekten öyle değil mi? Çektiğimiz her an yıllar sonraya bırakılan bir an-ı değil mi? Fotoğraf hepimiz için bir iletişim şekli… Düşünsenize yıllar önce cep telefonları ile fotoğraf çekmeyi kim hayal edebilirdi… Şimdi instagram ile milyonların fotoğraflarını takip edebiliyoruz.

Konu fotoğraf olunca susmak bilmiyorum. Konuya kaldığımız yerden devam edeyim. Doğum Fotoğrafçısı olmak istiyorsanız ve doğum fotoğrafı çekecekseniz daha önce yazdığım yazıya da bir göz atın 🙂

Türkiye’de doğum fotoğrafçılığı oldukça popüler.Her şey iyi hoşta ülkemiz de doğum fotoğrafçılığı  üniversiteler de dahi -bir okul dışında o da 4.sınıfta ders veriliyor- doğum fotoğrafçılığı diye bir dersin olmadığı çok net. Ama google yaparsanız Türkiye’de ilk;  tek gibi bir çok kişinin üniversite onaylı doğum fotoğrafçılığı yaptığını görebilirsiniz. Ben bu alanda içlerinde arkadaşlarımın da olduğu bu işi hayatının en orta yerine koymuş ve muhteşem fotoğraflara imza atmış kişilerin verdiği kursları destekliyorum. Belki doğum fotoğrafçıları sayısı artıyor diye hayıflananlar olabilir. Elma ile armutları karıştırmamak lazım. Bana farklı bir bakış dahi öğreten herkese saygı duyarım. Yine belirtmek isterim ki konu doğum fotoğrafı dahi olsa  estetik ve teknik bir bütün olmalı…

Çok çok uzun yazı yazılabilir ve çok farklı noktalara dokunabilir. Bunların hiçbirine girmeyeceğim. Herkesin birbirine saygı duyduğu , emeğin kopyalanmadığı , fotoğraflarınızın bilmem ne sitesinde kendi portfolyosu gibi gösteren ya da bilmem ne dergisin de sizin yazınızı kendi yazmış gibi gösteren doğum fotoğrafçılarından uzak bir hayat diliyorum.

Sizlere hayatımda olan; fotoğraflarını severek takip ettiğim ve iyi ki varlar dediğim arkadaşlarımın siteleriyle baş başa bırakıyorum.

tumsipsakcilar

“Gideceğin yoldan eminsen, engeller ‘dinlenme noktan’ olmaktan öteye gidemez.” diyor P. Coelho. herkesin yolu açık olsun.

İyi seyirler…

fotografcikizlar

 İsimler alfabetik olarak yazılmıştır. * işareti olanlar ayrıca yeni doğan fotoğrafı çekmektedir.

*Alev Durmuşoğlu;  http://www.dogumfotosu.com

Aslı Tür; http://aslitur.com/index.asp

*Ayça Oğuş; http://www.aycaogus.com

*Burçin Çobanoğlu; http://www.burcincobanoglu.com

*Burcu Çalışkan Kırcı; http://burcucaliskan.com

*Çiseren Korkut Koç; http://ciseren.com

*Emel Eryaman Usta; http://www.emeleryamanusta.com

*İlknur Atalkın; http://www.ilknuratalkin.com

*Latife Tunç; http://latifetunc.com

*Özlem Turan Balçık, http://www.ozlemturan.com

*Pemra Yüce; htpp://www.pemrayuce.com

*Şahver Koçulu; http://www.sahverkoculu.com

*Vuslat Sena Akay; http://vuslat.dphoto.com