Türkiye’nin en büyük ve en trend aile etkinliği olmayı başaran İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı’n da Ayça Oğuş ile birlikte “Sosyal Medya ve Fotoğrafçılık” üzerine Yaprak Yapsan Moderatörlüğün de 12 Aralık günü keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Buradan emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Ayça ( 9 yıldır blog yazıyor)  ile ben (10 yıldır) hem fotoğrafçı hem de  blog yazan iki anne olarak ne , nedir çok iyi biliyoruz. Elimizden geldikçe anlatmaya çalıştık. Sevgili Yaprak, konuşma esnasında bana “İnstablogger” hakkında ne düşünüyorsun diye sorunca o an kelimeler ardı ardına döküldü. Meğer ne çok sözüm varmış “blogger ve instablogger” hakkında . Velhasıl çok konuştuk doyamadık umarım devamı gelir sohbetlerin.

IMG_2059

Sevgili Yaprak; Yeşim “neden İnstablogger” hakkında bir yazı yazmıyorsun dediğinde aydınlandım. Evet bazen dile getirdiğim konuştuğum çok konuyu yazıya dökmediğimi fark ettim. Konuşmamı dinleyen ve benden sonra da konuşmacı olan Fundalina‘da “ yaz Yeşim ” deyince bu yazıyı hemen yazmaya karar verdim. Uzun bir yazı yazmaktansa aralarında ki fark ile başlamak istedim.

İşte Blogger ve İnstablogger arasındaki 10 Fark:

1- Blogger , düzenli içerik üretir.  İnstablogger isterse içerik yazar. Tek bir fotoğraf ile işi bitirebilir.

2-Blogger , bilgi ve deneyimlerini paylaşırken bir siteye sahip olması gerekir.  İnstablogger’ın blog açmasına gerek yok. Tek bir uygulama ile fotoğrafın altına içerik yazabilir.

3- Blogger, düzenli içerik üretmezse bloguna olan ilgi ve okunma sayıları düşer. İnstablogger düzenli fotoğraf paylaşmasa bile takipçi sayısında pek değişiklik olmaz.

4- Blogger, blog yazısı yazarken on kere düşünür. İnstablogger fotoğrafla kısaca paylaşır gider.

5- Blogger, blog yazmaya detaylı zaman ayırır. İnstablogger  paylaşımı için çok zamana ihtiyaç duymaz. Anı yaşar.

6- Blogger, gün içinde iki ya da üç blog yazısı yazmaz. İnstablogger istediği kadar paylaşım yapabilir.

7- Blogger, okunacak özgün içerik için uğraşır. İnstablogger kedi , çiçek, kuş fotoğrafıyla popüler olabilir.

8- Blogger, seçtiği konulara sadık kalır. İnstablogger, daldan dala atlayan paylaşımlar yapabilir.

9- Blogger, blogu için özel tasarım seçer. İnstablogger, sadece fotoğraf kullanarak hesabını yönetir.

10- Blogger, yazı diliyle yazım kurallarına dikkat eder. İnstablogger istediği gibi yazar. Kısaltmalar da bonusudur 🙂

Diyerek daha da çok yazabilirim. Ama diyorum ya başlangıç olsun. Benim en çok altını çizdiğim bir konuyu da yazmadan geçemeyeceğim. Blog yazarı gizlilik, telif hakları konularına çok dikkat eder. Ama instablogger maalesef dikkat etmiyor 🙂

Yeni yazı da buluşmak dileğiyle,

YSM