Fotoğraf http://www.ilknuratalkin.com/

Kirletilen bir kavram daha blogger… Etrafımda ki herkes fotoğrafçı, blogger ve Sosyal Medyacı. Bu durum benim için gerçekten böyle. Ben fotoğrafçıyım aynı zamanda blogum var ve sosyal medyada çalışan çok arkadaşım var. Hatta bir çoğu sektörün en iyileri ve bu işi ilk yapan isimler. Kimler kimler yok ki…Ama twitter vb mecralarda herkesin tanıtım kısmında da fotoğrafçı,blogger ve sosyal medyacı yazıyor. Gel şimdi işin içinden çık. Kendi adıma söylüyorum ben işin gerçek kısmındayım. Ayrıca “Marketing To Mom” konusunda da ilklerden olduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Sağ olsun dostlarım …

Blogger olmak ya da olmamak dedim. Bunu üzerine iki kelime paylaşmak istiyorum. Daha önce de buna benzer bir yazı yazmıştım ama durum şimdi daha da karışık.

Kısaca aklımdan geçenleri paylaşacağım. Satırlara dayanamazsanız kapatın gitsin.

Blogger anne ve blogger baba buluşmalarını geçtiğimiz yıl organize etmeye başladım. İlk günden bu yana da sağ olsun blogger arkadaşlarım full destek verdiler. Bloggerların dışında eski iş hayatımdan gelen bağlantılarım ile bir kaç ikram sponsorluğu vb  ay kendiliğinden şekillendi. Sonra bunu twitter, blog, facebook vb de yazmaya başlayınca daha da dikkat çekmeye başladık. Sosyal sorumluluk adına çok güzel işler çıkardık ya da çıkarmaya çalıştık. Diyeceğim şu ki benim içim rahat.

Lakin bazı insanların içi rahat değil. Şimdi çok açık şekilde şuraya yazıyorum.Lütfen dikkatle okuyunuz:

 • Blogger buluşmalarının ortaya çıkışını şurada yazmıştım okuyun ve öyle devam edin lütfen.
 • Blogger toplantıları için bugüne kadar hiç bir markadan ücret almadım. Ücret vb almak isteseydim bunu event marketing ile birleştirir ve bir ajans açardım. Ki bu bir çok kişi ve blogger tarafından tarafıma iletildi. Bunu istemediğimi çok net ifade ettim.Olur da aksini ispat eden varsa karşısında avukatımı bulur çok net 🙂
 • İletişim danışmanım vb yok kendi kendimin danışmanıyım. Eski bir iletişimci olduğum için çok kişiye terliğini ters giydirebilirim.
 • Marka ve şirketlerin ” henüz ” gizli temsilcisi değilim. Henüz diyorum çok yakında inandığım ve güvendiğim deneyimlediğim markaların temsilcisi olabilirim neden olmasın?
 • Markaların lansman ve  blogger davetlerine hep aynı bloggerlar davet ediliyor sitemini çok duyuyorum. Bu davetleri ben organize  etmiyorum. Aksine tüm ajans ve markalara blogumda tüm bloggerların listesi var buradan istediğinizi davet edin diyorum.
 • Davet için kişisel tercihim sorulması halinde de gerçek hayatta yanımda olan ve canım dediğim insanlarla bir arada olmak istediğimi çok açık ifade ediyorum.
 • Her zaman söylediğim gibi yine söylüyorum blogger olmak bir etkinlikte buluşup o anı yazmaktan ibaret değil.
 • Dünyaya yön veren yazar, anne vb insanlar geldiğinde bu etkinliklere katılmak benim için keyif. Yazmak ise daha da önem kazanıyor. Çünkü gelemeyen ya da blogger olmayan annelerin okumasına ve onların sözleriyle aracı olmaya çalışıyorum.
 •  Markaların bir davet ile ürünümü bloggerlara tanıtayım,  blogger blogunda tanıtsın yazsın mantığına sonuna kadar karşıyım.
 • Etik olmayan, hiç bir çaba göstermeyen ve sadece sağa sola çamur atan bloggerlardan da uzaktayım.
 • Tüm blogger anneleri tanımam mümkün olmadığı için tanıştığım her yeni blogger anne ve babaya blogger buluşmalarını anlatıyorum. Bu pr yapmak değil daha çok kişiyi bir araya toplayabilmek

Listeyi daha da uzatabilirim ama burada bırakacağım. Sözün kısası makbul.

Bilin ki ben Yeşim Mutlu yani YSM olarak bu blogu kendim için açtım. Hala da kendim için yazıyorum. İçim, vicdanım, ruhum rahat.

YSM- photographer, blogger, mom,