Bellona ile uzun,yorucu,sinir bozucu ve sıkıcı maceramız mayıs ortalarında başladı,hala devam ediyor 🙁

Göktürk’te oturduğumuz sitenin hemen yanında Bellona bayisi bulunmakta,bizde salon koltuk ve yemek odasını değiştirme sevdasına girince, soluğu ‘ komşu bellona’da aldık. Mayıs sonu seçtiğimiz Nepal köşe koltuk ve yemek odası geldi,4 Haziran’da  da Nepal koltuk takımının ikilisi geldi,fakat iki koltuk arası renk tonu farkı olduğunu görünce,satış bayisi yetkilisi Serdar bey ile görüştük, problemin çözüleceğini belirterek, beklemeye alındık.. Defalarca git-gel’llerden ve sayısız telefon görüşmelerden sonra,haziran sonu Bellona yetkilisi iki kişi geldi,hakikaten ton farkı olduğunun kendileri de bizzat gördükten sonra, köşe koltuğu değiştirilerek ikili ile aynı tonda gönderileceğini belirtip evden ayrıldılar..

Temmuz ortası bir akşam,yeni gönderdikleri köşe takımı geldi..ve yine şok 🙁 çünkü gelen yine farklı tonda (çiğ beyaz). Serdar bey ve kataloğa göre Nepal köşe ve koltuk takımı iki renkte görünüyor,fakat o akşam bizim salonda üç farklı tonda koltuk vardı :).Satış sonrası hizmetlerden Yusuf Bey ile görüştüm (tabi yine ben arıyorum,sanıyorum çok meşguller,geri dönme nezaketini dahi göstermiyorlar),problemi nasıl çözmeyi düşündüklerini merak ettiğimi söyledim,karar verip arayacaklarını belirttiler,fakat bir hafta geçip arayan olmayınca,gene aramak bana kaldı :).Bu arada,yanlış anlaşılmaya meydan vermemek adına belirtmek istiyorum, Nepal köşe koltuk ve Nepal koltuk takımının aynı anda aldık ve ücretin tamamını nakit olarak ödedik,farklı zamanlarda verilen siparişlerde kumaş ton farkı olabilirmiş,bunu anlarım.. Birkaç gündür satış sonrası yetkili Ekrem bey’e ulaşmaya çalışıyorum, henüz görüşemedim. .Şu anda bizim salonda 3.5 ay önce gönderilen iki farklı tonda koltuklar var.. Sakinliğimi korumaya çalışıyorum,keyfimi bozmamak adına görmezlikten gelmeye çalışıyorum, fakat artık çok zorlanıyorum 🙁

Bellona gibi tanınmış bir markanın üstüste yaptığı ve telafisini uzattığı hatalarına anlam vermek mümkün değil.. Küçücük bir bebeğim var ve iki ay sonra yine anne oluyorum 🙂 kendimi ve bebeklerimi üzmemek adına bu konu ile ilgili pek konuşmuyorum,fakat içimi dökmeye ve sesimi duyurmaya ihtiyacım var..Umuyorum ki sesim Bellona yetkililerine ulaşır ve bir an önce bu koltuk krizi çözülür!

Gülten Bedel